Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Aralık 2016  Gösterim: 34.556  Cevap: 1

Hasan Ali Yücel kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

şekerler nbr
24 Kasım 2008 22:12       Mesaj #1
şekerler nbr - avatarı
Ziyaretçi
Hasan Ali Yücel kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Hasan Âli Yücel

Alıntıdaki Ek 59467

(d. 16 Aralık 1897, İstanbul - ö. 26 Şubat 1961, İstanbul)
Eğitimci, yazar ve devlet adamı.
Sponsorlu Bağlantılar

Milli eğitim bakanlığı yaptığı dönemde etkin bir eğitim ve kültür siyaseti uygulamıştır. 1921’de İstanbul Darülfünunu (sonradan İstanbul Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 1922’de İzmir Darülmuallimini’ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. Daha sonra Kuleli, İstanbul Erkek ve Galatasaray liselerinde felsefe,sosyoloji ve edebiyat dersleri okuttu. 1927’de maarif müfettişi oldu.

Fransız eğitim sistemini incelemek üzere bir yıllığına Paris’e gönderildi. 1932’de Gazi Eğitim Enstitüsü (bugün Gazi Üniversitesi) müdürlüğü, 1933-35 arasında ortaöğretim genel müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1935’te İzmir milletvekili seçildi.

Refik Saydam ve Şükrü Saraçoğlu hükümetlerinde de bakanlığını sürdürerek 1946’ya değin aralıksız bu görevde kaldı. 1939’da 1. Eğitim Şurası’nı toplayarak bir eğitim planı hazırlattı. Ankara Fen ve Tıp fakültelerini, İzmir Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu’nu, Balıkesir ve Edirne öğretmen okullarını eğitime açtı. Yüksek Mühendis Okulu’nun İstanbul Teknik Üniversitesi haline getirilmesi,Üniversiteler Kanunu’ nun çıkarılarak düşünce, bilim ve kürsü özgürlüğünün korunması, tiyatro ve operanın devlet hizmetleri arasına katılarak bu yönde köklü girişimler yapılması, Yüksek Köy Enstitüsü’nün kurularak kırsal kesimde bilimsel bir yönelişin ilk çekirdeğinin oluşturulması gibi bir dizi önemli atılımı gerçekleştirdi.

DEVAMI >>>> Hasan Âli Yücel


Son düzenleyen Baturalp; 6 Aralık 2016 12:42


Baturalp tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç