Arama

Pilotluk mesleği nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Gösterim: 57.203 Cevap: 5
ziyaretçi - avatarı
ziyaretçi
Ziyaretçi
30 Kasım 2008       Mesaj #1
ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Pilotluk mesleği nedir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Nasil pilot olunur?
Pilot olmak için birçok aşamadan geçmek gerekiyor. Siviller için öncelikle gerekli her türlü eğitim bitirildikten sonra PPL(Private Pilot Licence) adı verilen özel pilot yetkisi alınıyor. Bunun bir üst yetkisi ise tüm dünyada CPL(Commercial Pilot Licence) olarak bilinen ticari pilot lisansını gerektiriyor. Havayolu pilotu olmak için ise ATPL(Airline Transport Pilot Licence) Havayolu Nakliye Pilot Lisansı`na sahip olmak gerekiyor. Havayolu pilot lisansı almanın kotaları bununla sınırlı değil. Ayrıca uçağın tip eğitimleri için de bir dizi son derece masraflı ve yoğun tempolu eğitimler gerekiyor. Pilotlar ne kadar eski ve tecrübeli olurlarsa olsunlar yeni bir uçak modeli kullanacakları zaman mutlaka o tipin eğitimini de başarıyla vermiş olmalılar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü`nün şubatta çıkadığı yönergede tanımlanan detaylı kurallar bulunuyor. Yine THY`de kaptan pilot olabilmek için minimum 4 bin 500 saat uçuş ve en az dört yıl havayolu pilotluğu tecrübesi aranıyor. Ayrıca şirketin kendi iç kurallarına göre 43 yaşından sonra THY`ye giren pilotların kaptan olma şansı bulunmuyor. Bu kurala göre Atilla Öksüz`ün en iyimser tahminle bile THY`de kaptan pilot alması mümkün değil.
Sponsorlu Bağlantılar

Kaptan Pilot Adaylarında Aranan Şartlar

Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmuş 60 yaşından gün almamış olmak.
  • Lisans eğitimini tamamlamış olmak.
  • SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)’den uçuş kusuru veya disiplinsizlik nedeniyle herhangi bir yazılı ceza almamış olmak.
  • Adli sicil ve Arşiv kaydı bulunmamak. (Taksirli trafik suçları hariç)
  • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak. (Erkek adaylar için)
  • Ortaklığın göstereceği yeri base olarak kabul edip orada ikamet etmek.
Teknik Özellikler
  • Halihazırda havayolu nakliye uçaklarından birinde Kaptan olarak geçerli lisansa sahip olmak.
  • Toplam uçuş süresi 7.000 saat olmak.
  • Airline uçuşları F/O ve Kaptan olarak minimum 3.000 saat olmak (bu süre azami kalkış ağırlığı 27.000 Kg.’ın üzerinde olan uçaklarda olmalıdır.)
  • En az 3 yıl Airline’da uçmuş ve toplam 2.000 saat Kaptanlık tecrübesine sahip olmak.
Sağlık Şartları:
  • Sağlık şartları Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) Annex-1’deki ve JAR FCL 3’deki Havayolu Nakliye Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)
Yabancı Dil (İngilizce) Şartları:
  • İyi derecede ingilizce bilmek ve gerek duyulduğunda THY A.O. tarafından belirlenecek kurumda yapılacak yabancı dil (İngilizce) sınav ve / veya mülakatında başarılı olmak.

II. Pilot (F/O) adaylarında aranan şartlar

Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 21 yaşını doldurmuş 50 yaşından gün almamış olmak.
  • SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)’den uçuş kusuru veya disiplinsizlik nedeniyle herhangi bir yazılı ceza almamış olmak.
DEVAMI Pilot
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 00:56
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Nasil pilot olunur?
Pilot olmak için birçok aşamadan geçmek gerekiyor. Siviller için öncelikle gerekli her türlü eğitim bitirildikten sonra PPL(Private Pilot Licence) adı verilen özel pilot yetkisi alınıyor. Bunun bir üst yetkisi ise tüm dünyada CPL(Commercial Pilot Licence) olarak bilinen ticari pilot lisansını gerektiriyor. Havayolu pilotu olmak için ise ATPL(Airline Transport Pilot Licence) Havayolu Nakliye Pilot Lisansı`na sahip olmak gerekiyor. Havayolu pilot lisansı almanın kotaları bununla sınırlı değil. Ayrıca uçağın tip eğitimleri için de bir dizi son derece masraflı ve yoğun tempolu eğitimler gerekiyor. Pilotlar ne kadar eski ve tecrübeli olurlarsa olsunlar yeni bir uçak modeli kullanacakları zaman mutlaka o tipin eğitimini de başarıyla vermiş olmalılar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü`nün şubatta çıkadığı yönergede tanımlanan detaylı kurallar bulunuyor. Yine THY`de kaptan pilot olabilmek için minimum 4 bin 500 saat uçuş ve en az dört yıl havayolu pilotluğu tecrübesi aranıyor. Ayrıca şirketin kendi iç kurallarına göre 43 yaşından sonra THY`ye giren pilotların kaptan olma şansı bulunmuyor. Bu kurala göre Atilla Öksüz`ün en iyimser tahminle bile THY`de kaptan pilot alması mümkün değil.
Sponsorlu Bağlantılar

Kaptan Pilot Adaylarında Aranan Şartlar

Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmuş 60 yaşından gün almamış olmak.
  • Ortaklığın göstereceği yeri base olarak kabul edip orada ikamet etmek.
Teknik Özellikler
  • Halihazırda havayolu nakliye uçaklarından birinde Kaptan olarak geçerli lisansa sahip olmak.
  • Toplam uçuş süresi 7.000 saat olmak.
  • Airline uçuşları F/O ve Kaptan olarak minimum 3.000 saat olmak (bu süre azami kalkış ağırlığı 27.000 Kg.’ın üzerinde olan uçaklarda olmalıdır.)
  • En az 3 yıl Airline’da uçmuş ve toplam 2.000 saat Kaptanlık tecrübesine sahip olmak.
Sağlık Şartları:
  • Sağlık şartları Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) Annex-1’deki ve JAR FCL 3’deki Havayolu Nakliye Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)
Yabancı Dil (İngilizce) Şartları:
  • İyi derecede ingilizce bilmek ve gerek duyulduğunda THY A.O. tarafından belirlenecek kurumda yapılacak yabancı dil (İngilizce) sınav ve / veya mülakatında başarılı olmak.

II. Pilot (F/O) adaylarında aranan şartlar

Genel Özellikler
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • İlan tarihi itibariyle 21 yaşını doldurmuş 50 yaşından gün almamış olmak.
DEVAMI Pilot
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 00:56
Quo vadis?
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
30 Ağustos 2009       Mesaj #3
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Havayollarına Hazırlık Programı
Amaç
Havayollarına hazırlık programı; hiç uçuş deneyimine sahip olmayan adaylara, havayolu pilotluğu için gerekli olan JAA CPL/IR lisanslarını ve tek pilota sertifikalı çok motorlu bir uçağı kullanma yeteneğini kazandırmayı amaçlayan profesyonel pilot eğitimi paket programıdır.

Bu kurs programına başlayan adaylar, programın sonunda havayollarında uçuşa hazır hale gelmekte olup, eğitim sonunda elde edecekleri JAA CPL/IR Uçuş lisansları ile Türkiye’de ve tüm Avrupada iş imkanına sahip olacaklardır.

Katılım Şartları
Başvuranların;
  • En az 17 yaşında,
  • JAR 1. Sınıf Sağlık Sertifikasına sahip (yetkili hastaneler için bize ulaşın),
  • Met-Air Pilot Okulu tarafından yapılacak olan beceri sınavlarında başarı göstermeleri gerekmektedir.
Paket Eğitimin Özeti
Eğitim full-time olup, öğrencinin uçuş testlerinde ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yapılacak teorik bilgi sınavlarında başarı göstermelerine göre 13 ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu dönemdeki olumsuz hava koşulları uçuşlarda ertelemelere yol açabilir.
Eğitim bitiminde aday, havayollarına başvuru yapabilmesi için gerekli olan JAA CPL/IR lisansına ve minimum 200 saatlik uçuş tecrübesine sahip olur.

Paket Programın Yapısı
JAA PPL – Özel Pilot Lisansı
Uçuş Tecrübe Kursu
JAA Modüler Ticari Pilot Lisans Kursu
JAA Modüler Çok Motor Uçuş Eğitimi
JAA Modüler Alet Uçuş Eğitimi
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 00:57
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ekim 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Nasıl Pilot Olunur

bir yol daha var.
önce liseyi bitiriyorsun sonra 4 yıllık hava harp okulunda eğitim görüyosun sonra 15 yıl askeri pilot oluyorsun(BU 15 YIL İÇİNDE İSTİFA EDEMEZSİNİZ!!)15 YIL BİTİMİNDE İSTİFA EDİP THY YA da başka bir havayoluna başvuruda bukunabilirsin bu yol daha iyidir çünkü uçuş saati fazla olduğu için iş bulmak kolay olur
Captian - avatarı
Captian
Ziyaretçi
2 Eylül 2010       Mesaj #5
Captian - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar ben Urdunde dunyanin en taninmis ucus egitim okulunda okuyorum urdunde pilotluk okumk icin ilk once 65000 dolar i 2 yilligina gozden cikaracaksiniz ilk odeme15000 dolar ondan sonra her ay 2000 dolar odeme yapmaniz gerekiyor eger tabi lise muzunu olmaniz gerekiyor (sayisaldan) ayrica gelmiye niyetiniz varsa 1. sinif saglik testinden gecmeniz gerekiyor sonra diplomanizi tastik ettirmeyi unutmayin ayrica ingilizceniz olmali cat pat ama olmali hadi herkeze iyi ucuslar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Antalya Fen L.'de okuyorum. Çocukluktan beri isteğim meslek pilotluktu. uzun zamandır araştırıyorum. Gerekli şartları okudum. Girmeli gereken sınavları ( TOEFL PPL CPL ATPL Type's vs... ), Sağlık kontrolü gibi... Ama merak ettiğim şu üniversite okumayı düşünüyorum aynı zamanda PPL alabilir miyim? Üniversite bitirmem pilot olmamı kolay kılar mı? Ailem 100000$ 120000$ verebilecek durumdalar buna rağmen.Bu eğitimler type'lar dahil toplamda ne kadar mâl olur? teşekkürler.