Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Nisan 2017  Gösterim: 192.869  Cevap: 3

Thomas Edison neyi icat etmiştir?

Ziyaretçi
6 Aralık 2008 21:36       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Edison'un insanlığa katkıları nelerdir?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Thomas Edison (11 şubat 1847-18 ekim 1931)
 • 28 Ekim 1868 Elektrikli telgrafla alakalı ilk buluşlarından biride borsadaki değerleri kaydeden bir cihazdı (stock ticker). Edison'un kabul görmüş ilk icadı elektrikli oy kaydediciydi, 28 Ekim 1868.
 • 1868'de kendine atölye kurdu ve geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinesinin patentini aldı.
 • 1876~ ABD Edison tarafından dünyanın ilk Endüstriyel Araştırma Laboratuvarı kuruldu
 • 1879 Edison graham bell ‘in geliştirmiş oldugu konuşan telgraf üzerinde çalışmalara başladı
 • Ve aygıtı karbodan bir iletici ekleyerek telefonu icat etmeye başladı
 • 1877~ ABD Thomas Edison Fonograf denilen ses kayıt cihazını icad etti
 • 1877 yılında sesi kaydedip yineleyen gramafonu bulur
 • Edison makinesini denemek için önce ahizeye “Merhaba” diye seslenmiş, folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde, aynı sözcüğün yinelendiğini işitmişti. Bu mekanik-akustik kayıt yöntemi 1920′de elektrikli sistemlerin ortaya çıkmasına kadar sürdü.
 • 1878 yılında ise William Wallance'ın yaptığı 500 mum gücünde ki ark lambasının üzerinde geliştirme çalışmalarına başlar
 • 1879 13 ay boyunca çalışır ve sonunda 21 Ekim 1879 da karbon flamanlı elektirik ampulunu bulur.
 • Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık’ında Edison’un laboratuvar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur
 • 1880~ ABD Thomas Edison elektrikli ampulü güvenli hale getirerek satışa sundu
 • 1880'lerde balmumuyla kaplanmış karton silindirler kullanılan yeni modeller Alexander Graham Bell, Chichester Bell ve Charles Tainter tarafından üretilmeye başladı
 • Otomatik tekrarlayıcı ve geliştirilmiş telgraf cihazı
 • Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı
 • Edison'un fonografı kayıtlarını çok ince, kalay yaprağından yapılmış bir silindire gerçekleştirildiğinden kayıtlar sadece birkaç kez dinlenebilirdi.
 • 1883′de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir flamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu.
 • 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.
 • Günümüzde kullanılan film makinelerinin öncüsü olan kinetoskopu ticari amaçla kullanılabilecek biçimde geliştiren de Edison dur
 • Edison ilk başarılı yazı makinesinin yapılmasına da katkıda bulundu.
DEVAMI Thomas Edison
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 22 Şubat 2016 01:50


RivaN
5 Mart 2010 11:29       Mesaj #2
RivaN - avatarı
Ziyaretçi
Thamos Alva EDİSON`un bilim yolculuğu...
EDİSON
Ampulu geliştirdi...
Elektrik santralleri kurdu...
Elektrikli kayıt cihazını buldu...
Gramafonu buldu...
buldu... buldu!
O `diplomasız` bir bilgin idi!

Kim derdi ki,`koltuk` yapımcısı Amerikalı Samuel Edison`un Ohio`da 1847`de doğan yedinci çocuğu insanlığa olağanüstü yenilikler getirecek?
Okula gitmedi... Çünkü, çok farklıydı. Okula başladı, ancak üç ay devam edebildi. Okulun verdikleri onu ilgilendirmiyordu;o, evlerinin bodrumuna kurduğu küçük laboratuarında buluşlar peşindeydi... Okulu bıraktı. Annesinin aldığı Fizik kitabına daldı... Öyle bir daldı ki, ölene kadar fizikten ve fiziğin sunduğu ufuktan ayrılmadı.
Çocuk yaşta eline geçirdiği küçük baskı makinası ile, yazarlığını kendisi yaptığı gazeteyi çıkarttı. Gazete satışından elde ettiği parayla laboratuar malzemeleri aldı.
1868`de elektrikli bir kayıt makinası icat etti. Bu makinayı Lows Gold İndicatör Company`ye 40.000 dolara sattı. Bu sermaye ile işe başladı. Hem yeni cihazlar üretiyor, hem de başkalarının bulduğu elektrikli cihazları geliştiriyordu. Elektrikle uğraşan bilim adamları, karşılaştıkları güçlükleri artık genç Edison`a danışır oldu.
1873`de bir hat üzerinden aynı anda iki telgraf çekmeyi mümkün kılan bir alet icad etti. Bunu daha da geliştirdi, aynı anda dört telgraf çekmeyi mümkün kılar hale getirdi.
1876`da New Jensey`e giderek büyük bir laboratuar kurdu. Ticari amaçlı buluşlar peşine düştü. Bu laburatuar, sanayi alanında kurulan dünyanın ilk araştırma laboratuarı ünvanını aldı. Onun adı artık "Harika çocuk" idi.
Laboratuarında daha önce Bell`in bulduğu telefonu geliştirerek,`Kömür taneli` hale getirdi.
Ve 1877`de `Gramofon`u buldu! Edison`un gramofonunda;parafinli bir kağıt şerit üzerine alıcı bir iğne, gelen mesajları noktalar halinde kayıt ediyordu. Sonra da, bir başka iğne bu şerit üzerindeki çentiklerden geçerek mesajı tekrar ediyordu.
Gramofonu buluşu tüm dünyada yankı yaptı. Edison, bir fizik sihirbazı ve büyücüsü olarak basında övgü ile yer aldı.
Bir türlü durmak bilmeyen bu `harika çocuk`, herkesçe bilinen akkor flamanlı ampulü geliştirdi ve 1878`de piyasaya sürdü. Ampuldeki bu buluşu ile elektriğin geniş halk kesimlerince de kullanılmasını sağladı.
1882`de New York`ta ilk kez ticari elektrik merkezini (santralini) kurarak elektriğin halk tabanına yaydı.
Ticari getirisi olan işlerle uğraştı. Buluşlarını kurduğu şirketler kanalıyla paraya çevirdi. Dünya çapındaki en büyük teknik üretim sanayi olan "General Electric Company"nin doğuşunu sağlayarak, adını ticari alanda da ölümsüzleştirdi.
Bilim yolundaki koşusunu öldüğü 1931 yılına kadar sürdürdü.
Dünya, karanlığa ışık tutan bu büyük insanı hiç unutmayacak...Son düzenleyen Safi; 4 Ekim 2016 22:22
Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
3 Nisan 2017 22:22       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883'te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç