Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Mart 2017  Gösterim: 28.247  Cevap: 3

Bitkiler neden fotosentez yapar? Mitokondrinin görevi nedir?

Ziyaretçi
23 Aralık 2008 20:55       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Canlılar niçin fotosentez yapar?
Mitokondrinin görevi nedir?
EN İYİ CEVABI Bakteri verdi
62195d1488124267 fotosentez fotosenetzz

Fotosentez

, klorofil taşıyan canlılarda ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesi olaydır. Bu yolla besin üreten canlıların tümüne fotosentetik organizmalar denir ve bunların büyük çoğunluğunu bitkiler oluştururlar.

Yeryüzündeki her canlı, metabolizma etkinlikleri için gerekli olan enerjiyi temelde üç yoldan sağlar. Fotosentez bir özümleme faaliyetidir ve bu yüzden özümleme ya da asimilasyon gibi genel isimlerle de anılır.
Sponsorlu Bağlantılar
Yapraklar, bitkilerin besin üretim merkezidir. Bitki yapraklarını oluşturan hücrelerin içinde kloroplast denilen, çok küçük yapılar vardır. Bu yapıların içindeki yeşil renkli boyar madde (pigment) olan klorofil maddesinin görevi ışık yakalamaktır. Kloroplastlar güneş ışınlarını bir panel gibi toplayıp, kollektör gibi enerjiye dönüştürerek besin üretirler. Üretilen besin yapraklardan, bitkinin beslenmesi gereken diğer bölümlerine götürülür.
Havadaki karbondioksit, güneş enerjisi kullanılarak, nişasta ve diğer yüksek enerjili karbonhidratlara dönüştürülür. Karbon kullanıldıktan sonra ortaya çıkan oksijen ise havaya bırakılır. Bitki daha sonra besine ihtiyaç duyduğunda bu karbonhidratlarda depoladığı enerjiyi kullanır. Bu bitkilerle beslenen canlılar da bitkide bulunan karbonhidratlardan enerji ihtiyaçlarını karşılarlar...

Mitokondri

, hücre organelerinden biridir. Yunanca mitos (iplik) ve
khondrion (tane) sözcüklerinden türetilmiştir.
Boyları 0,2-5 mikron arasında değişir. Şekilleri ise ovalden çubuğa kadar değişkenlik göstermektedir. Bazı hücreler tek bir büyük mitokondri içerebilse de çoğunlukla büyük sayılarda bulunurlar. Bir karaciğer hücresinde sayıları 2500 civarına ulaşabilir. Bölünüp çoğalma özelliğine sahiptirler.
Mitokondriler, oksijenli solunum yapan ökaryotik hücrelerde bulunur. Prokaryotik hücrelerde ve memelilerin alyuvarlarında bulunmaz.
Mitokondri hücrede enerji üreten organeldir...

DEVAMI >>>> Fotosentez ve Mitokondri


Son düzenleyen perlina; 4 Mart 2017 16:41


Bakteri tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
25 Eylül 2009 17:24       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
fotosentez için güneş ışığı gereklidir bu nedenle gündüz gerçekleşir doğal olarak geceleride CO2 alıp O2 vererek bitkiler havayı temizlemiş olurlar ayrıca sadece bitki hücresi fotosentez yapar ve büyük enerji gerektiren hücrelerde mitokondri bulunur kısacası mitokondri hücreye enerji sağlar(karaciğer hücresi,bitki hücresi vsvs..mitokondri bulunur.) yukarıda da detaylı açıklanmış zati....
Son düzenleyen perlina; 4 Mart 2017 16:44
1 Şubat 2010 16:13       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Mitokondriler hücrelere enerji sağlayan ve kloroplast gibi çift zara sahip gelişmiş organellerdir Bu enerjinin derecesi hücrelerin ihtiyacına göredir.Mitokondriler daha çok oksijenli solunum yapan ökaryot hücrelerde bulunuyordur.Bitki hücreleri, hayvansal kökenli hücrelere göre daha az sayıda mitokondri içerirler.Çünkü bitki hücrelerinde ihtiyaç duyulan enerji,bu hücrelere oranla azdır. Ayrıca bitkilerde kloroplast bulunuyordur organik bensinleri fotosentezle enerji kullanarak üretirler(Işık enerjisi) Mitokondri ise daha çok hücrelerin ihtiyaç duyduğu fazla enerjiyi sağlamak için ,enerji gerektiren önemli metabolizmik olaylarda aktif olan hücrelerde bulunuyordur.
Son düzenleyen perlina; 4 Mart 2017 16:43


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç