Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Mart 2017  Gösterim: 60.659  Cevap: 26

Soyut ve somut sanat nedir?

Ziyaretçi
24 Aralık 2008 22:09       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Soyut ve somut sanat nedir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi

soyut sanat nedir?


Soyut sanat, genel anlamıyla doğada varolan gerçek nesneleri betimlemek yerine, birçimler ve renklerin, temsili olmayan veya öznel kullanımı ile yapılan sanata denir. Nonfigüratif sanat terimi ile değişmeli olarak kullanılır. 20. yüzyıl başında bu terim, gerçek birçimleri sadeleştirilmiş veya değiştirilmiş halleriyle imgelere indirgeyen Kübist ve Fütürist sanatı tanımlamak için de kullanılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Temsili olmayan sanat aslında bir 20.yy icadı değildir. İslam ve Musevi gelenklerinde insanların resmedilmesinin yasak olması nedeniyle bu kültürlerde süsleme sanatları önemli derecede gelişmiştir. Bunlara örnek olarak gösterilebilecek kaligrafi ve hat sanatı da nonfigüratif sanatlardır. Batı kültüründe de soyut tasarımların kökü eskilere dayanır. Bunlara rağmen, soyut sanat süsleme sanatlarından farklı olarak, dekoratif değil güzel sanatlar adı altında incelenir. Bunun nedeni soyut sanat eserinin kendi başına, sanatçının sadece eserin kendisine yoğunlaşmasıyla ortaya çıkmasıdır.

Wassily Kandinsky, doğadaki dinamik kuvvetlerle uğraşarak madde hakkında bilgimizi artıran bilimin yanında, sanatın görsel dünyanın ardındaki ruhsal güçleri göstermesi gerektiğine inanıyordu. Kandinsky ile Kasimir Malevich ilk defa tamamen soyut olarak nitelendirilebilecek resimler yapmışlardır.

Konstrüktivizm (1915) ve De Stijl (1917) soyutlamayı heykel ve mimarinin üçüncü boyutuna taşımış paralel akımlardır. 1940'lardan 60'lara süregelen Soyut dışavurumculuk ve 1960'larda yaygın olan Op-art, Minimalizm akımları da soyut sanat akımlarıdır. Günümüzde ise sanat eserlerinin genel olarak akımlardan bağımsız olarak incelenmesi yaygındır. Buna örnek olarak Gerhard Richter'in aynı dönemlerde yapıp bir arada sergilediği tamamen nonfigüratif resimler ile fotogerçekçi resimler gösterilebilir.

BAKINIZ
Somut Nedir?
Soyut Nedir?

Soyut Sanat
Somut Sanat
Somut ve soyut resim nedir?
Son düzenleyen Safi; 7 Mart 2017 02:21


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
24 Aralık 2008 22:34       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
somut sanat

kasimir malevich başta olmak üzere konstruktivistlerin ve de stijl akımının resim anlayışlarını anlatmak için 1930larda yaratılan bir deyim. günümüzde çok seyrek olarak kullanılır. geometrik bir kompozisyon anlayışını ifade etmektedir.
Misafir
17 Şubat 2010 22:01       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar peki soyut somut sanat hakkında bilgi werirmisiniz ? ...
Misafir
7 Mart 2010 12:06       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

somut sanat nedir

soyut sanat nedir
Misafir
14 Mart 2010 21:21       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
soyut sanat nedir?
Misafir
22 Mart 2010 16:27       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
soyut sanat nedir acabbaa ??
_KleopatrA_
22 Mart 2010 17:02       Mesaj #8
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

soyut sanat nedir

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

soyut sanat nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

soyut sanat nedir acabbaa ??

Soyut sanat, genel anlamıyla doğada varolan gerçek nesneleri betimlemek yerine, birçimler ve renklerin, temsili olmayan veya öznel kullanımı ile yapılan sanata denir.
crazybody
4 Nisan 2010 20:31       Mesaj #9
crazybody - avatarı
Ziyaretçi
soyut sanat 5 duyu organlarımızın en az biri ile almadığımız resimlerdir.somut sanat ise 5 duyu organımızla hissadebildiğimiz resimlerdir.surrealist resim ise gerçek üstü resimdir.gerçeğin üstünde.kuşların uçurduğu adam gibi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç