Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Kasım 2016  Gösterim: 31.127  Cevap: 3

Kükürtün kullanım alanları nelerdir?

Ziyaretçi
30 Aralık 2008 17:40       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Kükürt hangi alanlarda kullanılır?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Kükürt S

Alıntıdaki Ek 57188

Periyodik tablonun VI A grubunda (oksijen grubu) yer alan kimyasal element; son derece tepkin bir ametaldir.

Sponsorlu Bağlantılar
Eski çağlardan beri bilinen (Tekvin Kitabında “ateş taşı” olarak geçer) kükürdü bir element olarak ilk kez 1777’de Antoine Laurent Lavoisier tanımladı. Bolluk bakımından evrendeki elementler arasında dokuzuncu sırada bulunan kükürt sülfürler, sülfatlar ve doğal kükürt halinde yerkabuğunun yaklaşık yüzde 0,06’sını oluşturur. Oksijen ve silisyumdan sonra minerallerde en çok bulunan elementtir.

Bulunduğu yerler, özellikleri ve kullanım alanları. Doğada serbest halde kükürde en çok volkanik ya da tortul çökellerde rastlanır. Volkanik kökenli kükürt bütün dünyada yaygın olarak bulunur. Tortul çökellerde bulunan kükürde ise özellikle ABD’nin Teksas ve Louisiana kıyı bölgelerinde çok rastlanır. Kömür, petrol ve doğal gaz, kükürt bileşikleri içerir. Pirit (demir disülfür), galen (kurşun sülfür), zincifre (cıva sülfür), sfalerit (çinko sülfür) ve kalkopirit bakır-demir sülfür) gibi sülfürler ile jips (kalsiyum sülfat) ve barit gibi sülfatlar da kükürt içeren önemli mineraller arasındadır.

DEVAMI >>>> Elementler - Kükürt


Son düzenleyen Baturalp; 6 Kasım 2016 04:41


30 Aralık 2008 19:31       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Kükürdün birçok kullanım alanı vardır. Ham kükürdün büyük bölümü, kükürt dioksit gazı, sülfürik asit, karbon sülfür, tiyosülfat vb. üretiminde kullanılır. Arı kükürt, kara barut ve havai fişeklerin bileşimine girer. Kükürtten ayrıca kibrit yapımında, kauçuğun kükürtlenmesinde, ebonit üretiminde yararlanılır. Bu aralarda bağlarda görülen külleme hastalığına karşı yapılan kükürtleme ile deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan pomat ve şampuanların hazırlanmasında kükürtten yararlanıldığını özellikle belirtmek gerekir.

Kükürt dioksit, amfizemin ve süreğen bronşitlerin oluşumunda önemli rol oynar, çocuklarda solunum hastalıklarının sayısını artırır. Bitkilerde oldukça kısa süreli temaslarda yaprak nekrozlarına neden olur. Daha düşük yoğunlukta, ama daha uzun süreli temaslarda metabolizma etkinliğinde azalma yapar.

Kükürt, hem dahilen hem de haricen kullanılan bir halk ilacıdır. Uyuz ve egzamada mangal külüyle karıştırılan kükürt, zeytin yağıyla pomat yapılarak hasta bölgeye sürülür. Alerjiye karşı toz kükürt, leblebi unu ya da balla karıştırılarak hastaya yedirilir. Yanıklarda bir miktar kükürt kireçle karıştırılıp pomat haline getirilerek deriye sürülür. Kulak hastalıklarını sağaltmak için, çocuk düşürmek içinde kullanılır. Anadolu'nun bazı yörelerinde hayvan uyuzunda ve hayvanların mide bağırsak parazitlerini düşürmek üzerede dahilen kükürt kullanılır.
Son düzenleyen Baturalp; 6 Kasım 2016 04:41
Misafir
21 Aralık 2011 17:08       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

ARKADAŞLAR KISA VE ÖZ BİR ŞEKİLDE KÜKÜRTÜN KULLANIM ALANLARI..!


1. Kaldırım döşemelerinde dayanıklılık sağlayan, eriticilere karşi dirençli, kükürt asfalt bileşimleri.
2. Yüksek basınç gücüne ve yalıtkan özelliklere sahip kükürt köpüğü.
3. Gücünü, su ve aşındıricıya karsı direncini artirmak için çeşitli materyallerle yapılan alaşımlar.
4. Kükürt içeren betonlar, inşaat harçları ve argegatlar.
Son düzenleyen Baturalp; 6 Kasım 2016 04:40
Baturalp tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç