Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Şubat 2017  Gösterim: 52.731  Cevap: 3

RAM ve ROM arasındaki farklar nedir?

mervecik
7 Ocak 2009 13:54       Mesaj #1
mervecik - avatarı
Ziyaretçi
RAM ve ROM arasındaki farklar nedir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
ROM
ROM (Read-Only Memory), sadece okunabilir bellek, bilgisayarlarda ve diğer elektronik cihazlarda kullanılan depolama birimidir. Modern yarı iletken ROM’lar tipik olarak ,bilgisayar kartları gibi tümleşik devre ünitelerine benzerler. ROM en doğrudan mantığı ile sadece okunabilirdir, ancak üretim sırasında olabilr. Bu ROM printed circuit board’un üzerinde kelime hiza taramaları ve bit hiza taramalarının matrixi arasında seçilen konumda ayrık yarı iletken diod’lar yüklenerek programlandı.
  • Direnç, kapasitör veya transformatör matrix ROM 1970’ lere kadar birçok bilgisayarlarda kullanıldı. Diod matrix ROM ‘da olduğu gibi Kelime hiza ve bir hizaların matrixinin arasına seçilen konumda bileşenler yerleştirilerek programlandı.

Sponsorlu Bağlantılar
RAM
Rastgele erişimli hafıza (random access memory; hem okunabilir hem yazılabilir fiziksel bellek) RAM mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabiliyorlar ki mekanik tasarımları ancak buna izin veriyor.
Bir RAM çipinde her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanıyor. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcıyor ve baş konumu sürekli yer değiştiriyor.
RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulundurur.
Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık "okunan-yazılan hafıza" ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM'un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. Ramler genelde (2^n) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.
Son düzenleyen Safi; 5 Şubat 2017 02:36


Misafir tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Büşra 6-b
24 Mart 2014 21:08       Mesaj #3
Büşra 6-b - avatarı
Ziyaretçi
Ram: geçici bellek denilir. yani geçici hafızadır.Ram'a örnek verirsek:web sayfalarıdır.çünkü kapattığında depo eder. Rom:kalıcı bellektir. Rom, okunabilir ve yazılabilir. Rom'a örnek verirsek klasör olur.
Misafir
24 Mart 2014 21:21       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ram: Ram, geçici bellek/hafızadır. Ram'ın açılımı ise "Random Access Memory" dir. Ram'a örnek veririsek : Web sayfaları olur. Çünkü Ram geçicidir. kapattığında o bilgiler silinir.

Rom: Rom, kalıcı bellek/hafıza demektir. Rom'un açılımıysa "Read Only Memory" demek oluyor. Sadece okunabilir demektir. Rom kalıcıdır. Rom, okunabilir,yazılabilir ve değişrilebilir. Rom'a örnek veririsek: klasörlerdir. Çünkü klasör, okunabilir yazılabilir ve değiştirilebilir ayrıca klasörü kapattığında klasörün içindeki bilgiler silinmez.


Daha fazla sonuç:
ram ile rom arasındaki fark

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç