Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Mayıs 2016  Gösterim: 516.347  Cevap: 14

Ülkemizde çıkarılan madenler nelerdir?

Deniz002 tarafından gönderilmiş olan #11 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
19 Şubat 2012 17:01       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DEMİR-%80 İ DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE
KROM-ELAZIĞ GÜLEMAN BATI KARADENİZ
BAKIR-ELAZIĞ ARTVİN KASTOMONU RİZE
BOKSİT- KONYA ANTALYA AKSEKİ
BOR- BALIKESİR ESKİŞEHİR KÜTAHYA
KUKURT- ISPARTA DENİZLİ
MANGANEZ- ZONGULDAK ARTVİN DENİZLİ
CİVA- İZMİR KONYA NİĞDE
TUZ- İZMİR ÇANKIRI ERZURUM KARS
KÖMÜR- ZONGULDAK
LİNYİT- MANİSA KÜTAHYA AMASYA
PETROL- GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
fırat kılınç
24 Nisan 2012 18:58       Mesaj #13
fırat kılınç - avatarı
Ziyaretçi
1. Demir:
Sanayinin en önemli madenidir.Türkiye’de çıkarılan demir madeni, Ereğli, Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda işlenir.Demir madeni çıkarılan yerler: Malatya çevresi (Hekimhan, Divriği, Çetinkaya), İç Anadolu’da (Kayseri, Sivas), Akdeniz’de (Adana-Saimbeyli, Hatay), ayrıca Edremit, Eymir, Doğu Karadeniz’de (Fundacık) çıkarılır.Dünyada ise BDT, ABD, Hindistan ve Avustralya önde gelir.

2. Bakır:
Elektrik ve elektronik sanayinin hammaddesidir.Bir kısmı ihraç edilir.Çıkarılan yerler: Kastamonu (Küre), Artvin (Murgul), Elazığ’da (Ergani) çok miktarda çıkarılmaktadır.Bakırlar Samsun, Murgul ve Ergani’de işlenmektedir.Dünyada ise Türkiye, ABD, Rusya ve Şili önde gelir.

3. Krom:

Demirin sertleşmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır.Çıkarılan yerler: Muğla (Fethiye, Köyceğiz, Dalaman), Mersin, Adana ve Elazığ (Guleman)’dır.Krom Antalya Ferra-Krom Tesislerinde işlenmektedir.Dünyada ise GAC, Rusya ve Türkiye önde gelir.

4. Alüminyum (Boksit):

Otomobil ve uçak sanayinde, inşaat sektöründe, mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır.Çıkarılan yerler: Konya (Seydişehir), İskenderun (Islahiye), Muğla (Milas), Gaziantep, Antalya ve Adıyaman’dır.Dünyada en fazla Avustralya, Yeni Gine, Çin ve ABD’de çıkarılır.

5. Altın:

Süs ve ziynet eşyası yapımında kullanılan altın, eskiden para olarak kullanılmaktaydı. Çıkarılan yerler: Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresidir.Dünyada ise Yeni Gine’de çıkartılır.

6. Bor Mineralleri:

Jet ve roket yakıtı, emaye, porselen, cam üretiminde, fotoğrafçılıkta kullanılır.Çıkarılan yerler: Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.Dünyada ise Türkiye, ABD ve BDT önde gelir.Kullanım alanının yaygın olmaması nedeniyle ekonomimize katkısı azdır.

7. Civa:
Tek sıvı madendir.Zirai ilaçların yapımında, altın çıkarımında, kağıt ve suni gübre üretiminde, boya ve asit sanayinde kullanılır.Dünya üretiminde birinci sırada bulunmaktayız.Çıkarılan yerler: İzmir (Karaburun-Ödemiş), Manisa-Alaşehir ve Konya (Sarayönü)’dür.

8. Kükürt:
Zirai ilaçların yapımında, sülfürik asit üretiminde ve muhtelif kimya sanayinde kullanılır.Çıkarılan yerler: Isparta (Keçiborlu), Kütahya (Simav), Denizli (Sarayköy)’dür.

9. Kurşun-Çinko:

İkisi karışık halde bulunur.Silah sanayi ve paslanmaz metal üretiminde kullanılır.En fazla Giresun, Sivas, İzmir, Kayseri ve Elazığ’da (Keban) çıkarılır.

10. Antinom:

Cephane yapımında, cam ve seramik sanayinde, renklendirme işlerinde kullanılır. En fazla Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve Tokat’ta çıkarılır.

11. Asbest (Amyant):

Öz ısıya dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır.Kansorejen olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır.En fazla Erzincan, Kars, Ağrı, Malatya, Sivas ve Uşak’ta çıkarılır.

12. Barit:

Çeşitli boyaların yapımında ve sondaj çalışmalarında kullanılır.Isıyı emme ve soğutma özelliği taşır.Cam sanayinde kullanılır.En fazla Antalya, Mersin, Adana ve Elazığ’da çıkarıtılır.

13. Fosfat:

Suni gübrenin hammaddesidir.Dünyada Fas, Tunus ve Cezayir’de çıkartılır.Ülkemizde Mardin’den (Mazıdağı) çıkartılır.Yeterli olmadığı için ithal edilir.

14. Wolfram:
Sert olduğu özel sanayi çeliği olarak kullanılır.Demiryolu, iş makineleri, uçak, gemi ve uzay araçları yapımında kullanılır.En fazla Bursa (Uludağ), Kırıkkale (Keskin), Elazığ (Keban) ve Niğde’de çıkartılır.

15. Lüle taşı:

Pipo ve süs eşyası yapımında kullanılır.Dünyada ve Türkiye’de sadece Eskişehir’de çıkarılır.

16. Manganez:

Çeliğin sertleştirilmesinde kullanılır.Ray ve karayolu araçları, köprülerin yapımında kullanılır.En fazla Uşak, Afyon, Burdur, Muğla, Artvin, Adana, Antep, Sivas, Erzincan ve Trabzon’da çıkarılır.

17. Nikel:
Sanayide demir, bakır, alüminyum ile alaşım yapımında kullanılır.Tuzlu suya dayanıklıdır.Bu nedenle gemi yapımında kullanılır.Ülkemizde Manisa ve Turgutlu’da çıkarılır.

18. Oltu taşı:

Tesbih ve süs taşı olarak kullanılır.Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılır.

19. Zımpara taşı:

Zımpara yapımında kullanılır.Ülkemizde İzmir (Karaburun, Urla, Çeşme, Ödemiş) ve Muğla’da (Milas) çıkarılır.

20. Tuz:
Kayalardan, göl ve deniz gibi durgun sulardan elde edilir.Tuz üretiminin %30’u Tuz Gölü’nden, %10’u kayalardan, geri kalanı da İzmir Çamaltı Tuzlası’ndan elde edilir.

21. Mermer:

Heykel yapımında, inşaat işleri ve süslemede kullanılır.Ülkemiz mermer bakımından zengindir.Afyon, Kütahya, Marmara Adaları, Kırşehir, Tokat, Bitlis ve İzmir’de çıkarılır.
Son düzenleyen Safi; 28 Mayıs 2016 00:01
cHAKİ
5 Ekim 2013 12:32       Mesaj #14
cHAKİ - avatarı
Ziyaretçi

MADENLER


Topraktan çıkartılan ve ekonomik değeri olan her şey maden olarak nitelendirilir. Bizim ülkemiz de madenler konusunda zengin bir ülkedir. Bunun en temel sebebi jeolojik yapısı (oluşum zamanı, oluşum şekli) ve volkanik olayların varlığının çok olmasıdır. Maden bakımından en zengin bölgemiz Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölümündeki Elazığ ilidir. Bu konuyu daha iyi anlamak için birkaç madeni kelimenin açıklamalarını bilmenizde fayda görüyorum.
Rezerv: madenin yer atındaki tonajıdır.
Filiz: madenin yer altındaki damarları kollarıdır.
Tenör: madenin taş, topraktan ayrıldıktan sonraki yüzde oranıdır.
Gravite: sıvı madenlerin akışkanlık derecesidir.
Stratejik Maden: bir ülkede bulunması halinde başka ülkelere yaptırım gücünü bu ülkeye kazandıran madendir.
Dünyanın ilk stratejik madeni önce demir, olmuştur. Daha sonra taş kömürü sonra da onu petrol izlemiştir. Şu anda ise gelecek yüzyılda uranyum, krom, bor, doğalgaz önemli stratejik madenlerdendir. Doğalgaz hariç diğerlerinde Türkiye dünya birincisidir. (Bu yüzden ülkemizin başı beladan kurtulmuyor. )

Madenlerin öğrenilmesini kolaylaştırmanın yolu bunların sadeleştirilmesidir. Önce Türkiye’de sadece bir yerde çıkanlar sonra da Türkiye’de çok yerde çıkanlar olarak sınıflamak doğru olur.
Türkiye’de tek yerde çıkan madenleri bölge bölge ele alalım;

Marmara bölgesi:

Doğalgaz --> Kırklareli Hamitabat
Wolfram --> Bursa Uludağ

Ege bölgesi:

Zımpara Taşı --> İzmir
Civa --> İzmir Ödemiş
Altın --> İzmir Bergama

Akdeniz bölgesi:

Kükürt --> Isparta Keçiborlu
Aliminyum --> Seydişehir

Doğu Anadolu:
Fosfat --> Mardin Mazı dağı
Petrol --> Batman Raman

Anadolu bölgesi:

Oltutaşı --> Erzurum Oltu

İç Anadolu bölgesi:
Lületaşı --> Eskişehir

Karadeniz bölgesi:
Taşkömürü --> Zonguldak

NOT: civa Konya (Sarayönü) ’da da çıkıyordu ama fabrikası kapandığı için teklere yazılmıştır.
NOT: doğalgaz Mardin’de de bulundu ama henüz kullanılmamaktadır.
NOT: Türkiye elektriğinin %63ü doğalgazdan sağlanır ve bu konuda Marmara bölgesi birincidir.

Üç tane doğalgaz ile çalışan termik santralimiz vardır.
İstanbul --> Ambarlı
Kırklareli --> Hamitabat
Bursa --> Duaakça

NOT: bizde altın, bakır, krom ve çinko ile birlikte katışık çıkartılı yalnız saf halde sadece altın Bergama’da çıkartıldığından teklerde yer verdim.
NOT: G. Doğu Anadolu’daki fosfat ile kükürt tarımsal madenlerdir unutulmamalıdır. Fosfat suni gübrenin ana maddesidir.
NOT: Alüminyum çıkarıldığı Seydişehir Konya’ya bağlıdır fakat Seydişehir Akdeniz bölgesi sınırı içinde kaldığından Akdeniz’deki tekler içerisine alınmıştır.
NOT: bizim Mersin (ATAŞ) , İzmit (İPRAŞ) , İzmir (ALİAĞA) , Kırıkkale (Orta Anadolu Petrol) , Batman (BATMAN) rafinerilerimiz vardır. Bunlarda petrol sadece Batman’da işlenir, diğerlerinde bölge dağıtımları ve damıtmaları yapılır.

TÜRKİYE’DE TEK YERDE ÇIKAN MADENLER
Türkiye’de Çok Yerde Çıkan Madenler

LİNYİT:


Türkiye’de yayılış en çok olan madenimizdir. En önemli kullanım alanı, elektrik üretimi yapan termik santrallerin hammaddesidir. III: jeolojik zaman madenidir ve her bölgemizde çıkar.
 • Ege --> Manisa (Soma) , Muğla (Yatağan) , Kütahya (Tavşanlı, Tunçbilek)
 • Marmara --> Çanakkale
 • Akdeniz, G. D. Anadolu --> Kahraman Maraş (Afşin, Elbistan)
 • D. Anadolu --> Erzurum, Van
 • Karadeniz --> Samsun (Havza)
 • İç Anadolu --> Ankara
NOT: altın çizdiğim yerlerde termik santrallerimiz bulunmaktadır. Bunların dışında Zonguldak (Çatalağzı) ’ta da taşkömürü ile çalışan santral bulunur.

KROM:

Stratejik madenlerden biri olup silah sanayisinde kullanılır ve Türkiye’miz dünya birincisidir. Şuralarda çıkartılır;
 • Ege --> Muğla
 • Akdeniz --> Antalya
 • D. Anadolu --> Elazığ
NOT: Ferro krom tesislerimiz Antalya, Kayseri, Elazığ, Samsun’da bulunur.
NOT: En çok Muğla’da çıkarılmansa rağmen Menteşe yöresinde yer almasından ulaşım zorluğundan Muğla’da fabrika yoktur.

BOR:

Gelecek yüzyılın madeni olarak değerlendirilir. Uzay bilimi için önemli bir madendir. Türkiye’de dünya rezervinin %76sı bulunmaktadır. Şuralarda çıkartılır;
 • Marmara --> Balıkesir (Susurluk)
 • Ege --> Kütahya (Emel)
 • İç Anadolu --> Eskişehir, Niğde

URANYUM-TORYUM: Stratejik madenlerimizdendir. Nükleer enerji ve silah yapımı için önemlidir ve dünya birincisiyizdir. Karadeniz’de Artvin ve Kastamonu’da çıkartılır.

DEMİR:


Kulanım alanı en geniş olan madenlerimizdendir.
 • Sivas (Divriği) ,
 • Malatya (Hekimhan) ,
 • Çanakkale (Eymir) ’de çıkartılır.
NOT: demir çelik fabrikalarımız Zonguldak ve İskenderun’dadır. Zonguldak enerji kaynağına yakınlıktan İskenderun ise ulaşımdan dolayı kurulmuştur.

MERMER

:
Türkiye’nin dünya birincisi olduğu madenlerdendir. Her bölgemizde vardır. En çok Ege’deki Afyon ve Marmara’daki Balıkesir’e ait. Marmara adalarında da çıkar.

MANGANEZ:


Karadeniz madenlerindendir. Kastamonu Küre ve Artvin’de çıkar.

BAKIR:


En çok Karadeniz’de çıkartılır. Artvin (Mungul) , Kastamonu (Küre) ’da çıkartılır.
NOT: bakır işletmesi ulaşım kolaylığından dolayı Samsun’dadır.

KURŞUN-ÇİNKO:


İç Anadolu bölgesi madenidir. Kırşehir, Niğde, Nevşehir’de çıkartılır.
NOT: çok yerde çıkan madenler mutlaka Elazığ’da çıkar. Bu yüzden ben yazmamış olsam da siz onu da var sayın.

TUZ:


Dünya rezervinin %92si Türkiye’dedir. Şu anda Tuz gölü ve İzmir Çamaltı tuzlasını kullanmaktayız.
Son düzenleyen Safi; 28 Mayıs 2016 00:04
burak çiloglu
14 Ocak 2014 17:52       Mesaj #15
burak çiloglu - avatarı
Ziyaretçi

Türkiye'de çıkarılan önemli madenler nelerdir


Madenler Ve Çıkarıldığı Yerler
Türkiye maden yatakları bakımından 29 çeşit ile dünyada ilk on ülke arasında yer alır.Ülkemizde çıkarılan madenler ve çıkarıldığı yerler ise;

Demir:


Modern sanayinin ana metali demirdir. Kullanım alanı oldukça geniştir.
Çıkarıldığı yerler: Divriği Gürün (Sivas), Hekimhan-Hasan çelebi (Malatya), Çam dağı (Sakarya) , Edremit-Havran-Eymir-Ayvalık-Ayazmant (Balıkesir), Torbalı(İzmir), Simav- (Kütahya), Kırıkhan-Payas(Hatay), Bingöl,Kahramanmaraş,Düzce, Kayseri. Doğu Anadolu Bölgesi demir madeni bakımından Türkiye de ilk sıra gelmektedir.
İşlendiği yer : Karabük, Ereğli, İskenderun demir çelik fabrikaları.

Bakır:


Bakır madeni yatakları genellikle çinko ve kurşun yataklarıyla birlikte bulunur. Elektrik ve elektronik sanayisinde kullanılır. Bakır mutfak eşya yapımına kullanılır.
Çıkarıldığı yerler: Murgul(Artvin),Küre(Kastamonu),Ergani Maden (Elazığ), Çayeli (Rize),
İşlendiği yerler: Maden Ergani bakır işletmeleri, Murgul bakır işletmeleri, Samsun Karadeniz bakır işletmeleri.

Krom:


Çok sert ,çok iyi cilalanabilen ve paslanmayan bir maden olduğu için , madeni eşya yapımında büyük önem taşır. Dışarıya en çok satılan madendir. Kaplamacılıkta ve çelik yapımında kullanılır.
Çıkarıldığı yerler: Guleman(Elazığ) , Fethiye Milas Marmaris Dalaman Köyceğiz(Muğla) , Acıpayam (Denizli) , Orhaneli (Bursa) ,Kayseri , Eskişehir Kütahya , Kahramanmaraş , Aladağ(Adana)
İşlendiği yerler :Antalya ve Elazığ daki ferrokrom tesisleri.Krom yatakları altı ana bölgede toplanmıştır.Fethiye, Köyceğiz, Denizli,Alacakaya (Guleman) (Elazığ),Bursa, Eskişehir,Adana, Kayseri, Mersin, İskenderun, Kahraman Maraş, İslahiye,Kopdağı (Doğu Anadolu),Krom madeni Antalya ve Guleman daki ferro-krom tesislerinde işlenmektedir.

Boksit:


Alüminyumun hammaddesi olan boksit çok hafif olduğundan uçak sanayiinde, otomobil, ev, elektrik malzemesi yapımında kullanılır.
Boksit yatakları Seydişehir (Konya), Akseki (Antalya) İslahiye (Gazi Antep) ve Milas (Muğla) civarında bulunur. Buralarda çıkarılan boksit, Seydişehir alüminyum tesislerinde işlenmektedir.

Bor Mineralleri:


Sanayide sayısız denilebilecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve asit borik özellikle nükleer alanda jet ve roket yakıtı , sabun deterjan lehim, fotoğrafçılık tekstil boyaları , cam, elyaf ve kağıt sanayiinde kullanılmaktadır. Dünya rezervinin %80 ni Türkiye dedir . Üretim bakımından dünyada 2006 dan beri birinci sıradayız. Rezerv bakımından TÜRKİYE birinci sıradadır Bor minerallerinin üretimi dış isteğe bağlıdır.
Çıkarıldığı yerler: Bigadiç-Susurluk-Sultançayırı (Balıkesir) , Mustafakemalpaşa (Bursa) Emet( Kütahya), Seyitgazi (Eskişehir).

Kükürt:


Kükürt gübre, kimya ve boya sanayiinde kullanılır. Ayrıca kauçuğun işlenmesinde ve sülfirik asit üretiminde de kullanılır.
Ülkemizde kükürt yatakları Keçiborlu (Isparta) ve Milas (Muğla) çevresinde bulunmaktadır.

Zımpara Taşı:


Çeşitli kesici, torpüleyici ve silici aletlerin yapımında kullanılan zımpara taşı yönünden ülkemiz çok zengindir. Tire (İzmir), Manisa, Söke (Aydın), Milas (Muğla) ve Tavas (Denizli) da çıkarılır.

Barit:


Suda erimeyen bir maden olduğundan boya, deri, kimya, cam ve kauçuk sanayiinde kullanılır. Ülkemiz barit yatakları bakımından zengin sayılır. Antalya, Muş, Gazi Antep ve Eskişehir çevresinde barit yatakları bulunmaktadır.

Tuz:


Türkiye tuz yatakları bakımından son derece zengindir. Kaya tuzu yatakları üçüncü jeolojik zamanda, kapalı göl havzalarında suların buharlaşması ile oluşmuştur. Son yıllarda tuz üretimimiz üç kat artmıştır.
Türkiye deki tuz üretiminin çoğu, Tuz Gölü ile İzmir Çamaltı tuzlasından sağlanır. Kaya tuzu yatakları, Çankırı, Kars, Iğdır ve Nevşehir çevresinde bulunmaktadır.

Cıva:


Tek sıvı madendir. Zirai ilaç yapımında, kâğıt sanayiinde, suni gübre üretiminde ve boya sanayiinde kullanılır. Türkiye de Sarayönü (Konya), Ödemiş (İzmir), Manisa ve Uşak çevres
Son düzenleyen Safi; 28 Mayıs 2016 00:47Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç