Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Temmuz 2016  Gösterim: 47.976  Cevap: 3

Göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler nedir?

Ziyaretçi
12 Ocak 2009 20:53       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler nedir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
GÖZÜ BOZAN 6 TEHLİKE !!
Çalışma hayatı, göz sağlığını bozan kimi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Göz rahatsızlıklarının görülme sıklığı, çalışma hayatıyla birlikte artıyor. Özellikle ofis çalışanlarında göz kuruluğu, yanma ve kızarıklık gibi şikayetlerin yanı sıra bulaşıcı göz enfeksiyonları görülebiliyor. Ofis çalışanlarının göz sağlığını bozan, rahatsızlıklara yol açan 6 tehlikeli faktör şöyle:

Sponsorlu Bağlantılar
BİLGİSAYAR KULLANIMI
Uzun süre bilgisayar ekranına bakanlar, göz kuruluğu riskiyle karşılaşıyor. Gözün ihtiyacı olan gözyaşının, kalite ve miktar açısından yetersizliği olan göz kuruluğu, özellikle ekrana uzun süre bakanlarda, gözlerin yeterli kırpılmamasına bağlı olarak sorun haline gelebiliyor. Göz az kırpıldıkça kapakların gözü temizleme ve nemlendirme fonksiyonu azalıyor; sonuç olarak yanma, kızarıklık, batma, zaman zaman kaşıntı gibi göz kuruluğu bulguları özellikle günün sonuna doğru ofis çalışanlarını rahatsız ediyor. Bilgisayar ekranlarının düzeyi de göz sağlığı açısından önem taşıyor. Ekranın gözle aynı seviyede olmaması, çalışırken odaklanma zorlukları, baş ve boyun ağrıları ile yorgunluk şikayetlerine sebep olabiliyor.

KLİMA VE KURU HAVA
Yaz kış sürekli çalışan klimalar, penceresi açılmayan plaza ortamları genel vücut sağlığı üzerinde olduğu kadar gözlerde de ciddi sorunlara yol açabiliyor. Gün sonuna doğru gözde kuruluk bulguları ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı bir göz için korneanın ön yüzeyinde sağlıklı bir gözyaşı film tabakası olması gerekiyor. Çalışma ortamının ve şeklinin etkisiyle bu tabaka sağlığını kaybettiğinde özellikle gün sonuna doğru yanma, batma, kızarıklık şikayetleri ortaya çıkıyor.

Ofis ışıklandırması, duvar rengi gibi detaylar da çalışanın göz sağlığını etkiliyor. Örneğin çalışanların zaman zaman odaklanabileceği resimlerin duvarlarda asılı olması faydalı bir detay olabilir.

UZAĞA BAKMAYI UNUTMAK
Gözlerin aşırı yorulmasına bağlı olarak, özellikle çalışma sonrası ortaya çıkan yorgunluk şikayetlerine ‘Astenopik Şikayetler’ deniyor. Sürekli aynı uzaklığa bakarak, yoğun konsantrasyonla çalışan kişilerde görülen odaklanma sorunları, düzeltilmemiş veya yanlış düzeltilmiş kırma kusurları, astenopik şikayetlere yol açabiliyor. Bu şikayetlerin başında göz ağrısı, baş ve boyun ağrıları, gözlerde kanlanma ve yanma sayılabilir.

DEVAMI Göz Sağlığı
Son düzenleyen Safi; 17 Temmuz 2016 19:48


runeşya
31 Temmuz 2015 13:40       Mesaj #2
runeşya - avatarı
Ziyaretçi
Göz, ana rahminde ilk meydana gelen ve insan dünyaya geldikten sonra ilk yaşlılık belirtilerinin gözlemlendiği organdır. Göz erken dönemde yaşlandığından dolayı kusursuz görme kabiliyetinin uzun yıllar boyunca sağlanması adına göz özellikle dış etkilere karşı korunmalıdır. Göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler göz sağlığını önemseyen kişiler için maddeler halinde makalemize eklendi. Göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir diyorsanız bu konuda makalemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Okumayı sevmeyen bir millet olduğumuzdan dolayı gözlerimizde meydana gelen sorunları maalesef çok geç zamanda fark etmekteyiz. Gözde meydana gelen sorunlar erken dönemde fark edildiği zaman meydana gelen problemler kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir ancak geç kalınan vakaların gözde kalıcı sorunların oluşmasına neden olduğu biliniyor. Bu yüzden göz sağlığını korumak adına belirli aralıklarla göz taraması yapılmasında fayda var. Okuyan bir millet olsaydık özellikle kitap okurken gözümüzde bir sorun olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirdik ancak okumayı sevmeyen bir millet olduğumuzdan dolayı göz sorunlarını geç dönemlerde fark etmeye devam edeceğiz.

Göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında sigara tüketimi yer almaktadır. Sigara göz içi ve dışı bölgelerde yer alan kılcal damarlarda ciddi tahribatların oluşmasına ve bu nedenden dolayı görme kabiliyetinde ciddi sorunların meydana gelmesine neden olur. Gözlerinde sıkıntı olan kişilerin bu nedenden dolayı sigara kullanıyorlar ise sigara kullanımına son vermelerinde fayda var. Sigara kaynaklı sorunlarda sigara tüketimine devam edilirse oluşan problemler etkisini arttırır ve gözde kalıcı sorunlar meydana gelebilir.
Yakından televizyon izlemek ya da uzun süre bilgisayar başında bulunmak bilinenin aksine gözlerin bozulmasına neden olmaz ancak bu eylemler gözü aşırı derecede yorar ve gözün yaşlanmasına neden olur. Yaşlanma belirtileri başlayan gözde görme kabiliyeti azalır ve bu durumla yüzleşen kişiler net göremeyip ortamın buğulandığını dile getirirler. Eğer mecburiyetten dolayı uzun süre boyunca bilgisayar başında kalmanız gerekiyorsa zaman zaman yerinizden kalkıp gözlerinizi dinlendirin. Bu oluşan sorunların etkilerinin asgari düzeye inmesinde yardımcı olacaktır.

Bazı kişiler sırf karizmatik görünmek adına güneş gözlüğü ya da numaralı gözlük takmaktadır. Doktor muayenesi ile alınmayan tüm gözlükler gözlerin bozulmasına neden olur. Güneş gözlüğü alırken dahi doktor muayenesinden geçin ve muayene sonrasında elde edilen bulgulara göre gözlük alın. Bu göz sağlığınızı korumak adına en çok dikkat etmeniz gereken şeyler arasında yer alır.
Uykusuzluk gözlerin en büyük düşmanlarından birisidir. Uzun süre boyunca uykusuzluk ile mücadele etmek zorunda kalan kişilerde gözlerde dikenleşme ve buna paralel olarak kanlanma meydana gelir. Zaman zaman kılcal damarlarda da çatlamaların olduğu bilinmektedir. Bu çatlamalar görme kabiliyetinin yitirilmesine yani kalıcı körlüğün yaşanmasına dahi neden olabilir. Bu yüzden uykunuzu iyi bir şekilde almaya özen göstermelisiniz.

Her organın olduğu gibi gözünde gereksinim duyduğu çok sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Gözün ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri alarak gözünüzün sağlığını korumak için bir adım atabilirsiniz. A, E,C ve B2 vitaminleri gözün en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerdir. İlgili vitaminler içerisinde bulunduran besinleri tüketerek ihtiyacınız olan vitaminleri temin edebilirsiniz. Göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde.
Son düzenleyen Safi; 17 Temmuz 2016 19:54
Misafir
23 Şubat 2016 19:41       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar benim bir sorum olacaktı benim bu aralar gözlerim çok agriyor normal bir ışığa bir saniye felan bakınca gözlerim etrafı bulanık görüyor ve perde iniyor sanki çok agriyor kizariyor gözlerim ve gözlerimin içi sürekli capaklaniyor
Eskiden ben çok net görüyordum şimdi ara sıra bulanık görüyorum eskisi kadar net göremiyorum sizce gözlerim bozulmuş olabilirmi ben gözlükleri çok seviyorum cevap alabilir miyim ve bana cevap yazacaksaniz buro diye başkanımız lutfen
Safi tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç