Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ocak 2017  Gösterim: 46.259  Cevap: 3

Katı nedir, ne demektir?

Ziyaretçi
12 Ocak 2009 21:35       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Katı nedir, ne demektir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

Katı


Maddenin üç temel halinden biri. Madde, sıvı ya da gaz halinden katı hale dönüşürken maddeyi oluşturan atomlar görece düzenli bir üç boyutlu yapıya geçer ve bunun sonucunda atomların enerjisi azalır. Katı maddelerin özellikleri, katiyı oluşturan atomların özelliklerine, atomların katı içindeki diziliş biçimlerine ve ortam koşullarına (örn. sıcaklık, basınç) bağlıdır. Çeşitli katılar arasında gözlenen büyük davranış farklılıkları, atomları bir arada tutan bağın türü ile atomların yapısal diziliş biçiminin sonucudur.

Sponsorlu Bağlantılar
KATILARIN ÖZELLİKLERİ :
  • Katı hali, maddenin en düzenli halidir.
  • Katıları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar yok denecek kadar azdır.
  • Katı tanecikleri arasındaki çekim kuvveti çok fazladır.
  • Katıların belirli bir şekli ve belirli bir hacmi vardır.
  • Katılar sıkıştırılamaz.
ÖRNEK demir, tahta, buz birer, taş

DEVAMI Maddenin Katı Hali
Son düzenleyen Safi; 3 Ocak 2017 00:26


_özge_
12 Ocak 2009 23:10       Mesaj #2
_özge_ - avatarı
Ziyaretçi
Maddenin, atomları arasındaki boşluğun en az olduğu halidir. "Katı" olarak adlandırılan bu haldeki maddelerin kütlesi, hacmi ve şekli belirlidir. Bir dış etkiye maruz kalmadıkça değişmez. Sıvıların aksine katılar akışkan değildir. Fiziksel yollarla, diğer üç hal olan sıvı, gaz ve plazmaya dönüştürülebilirler. Altın demir gibi madenler katı maddelere örnektir. Ayrıca katı maddeler atomlarının en yavaş hareket edebildiği haldir. Maddenin üç temel hâlinden biri. Gaz ya da sıvı hâldeki madde katı hâle dönüşürken maddeyi oluşturan atomlar daha düzenli bir üç boyutlu yapıya geçer ve atomların enerjisi azalır. Katı durumdaki bir maddenin atomları arasındaki boşluk azalır. Bu nedenle aralarındaki çekim kuvveti de artar. Katı maddelerin biçim değiştirebilmesi için dışarıdan bir kuvvetin etki etmesi gerekir. Maddenin bu kuvvete göstereceği direniş, onun dayanıklılığını gösterir. Her maddeye göre değişen bu dayanıklılık belli katsayılarla gösterilir. Maddenin dayanıklılık özelliklerini mekanik bilimi inceler. Katıdan sıvıya, sıvıdan gaza dönüşürken ısı verir, tam tersi gazdan sıvıya, sıvıdan katıya dönüşürken ısı alır. Isıların donması ve sert bir görünüm almasına denir. Ayrıca içine hava almayan katılar sıkışmazlar.
Son düzenleyen _KleopatrA_; 11 Ocak 2010 20:31
23 Kasım 2010 13:34       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Katı
Maddenin üç evresinden (sıvı, gaz ve katı) biri.

Katılarda atomlar, birbirlerine kuvvetli bağlarla bağlanmışlardır. Bu nedenle kristal yapı gösterirler. Ancak, amorf yani kristal yapı göstermeyen katılar da vardır. Bunlar, fiziksel açıdan sıvı sınıfına dahildirler. Örneğin cam, amorf katılara bir örnektir. Gerçek katılar, belli bir ergime noktasına sahiptirler. Amorf katıların ergime sıcaklıkları, geniş bir aralık oluşturur. Katılarda atomlar, birbirine çok yakın olduğundan (uzaklıkları birkaç angstrüm kadardır) sıvılara ya da gazlara oranla daha yoğundurlar. Oda sıcaklığında bir gazın santimetre küpünde 1019 atom bulunurken, katılarda bu sayı 1022-1023 dolayındadır. Katılar ısıl, kimyasal, elektriksel ve manyetik özelliklerine göre sınıflandırılabilirler. Metaller ve yarı iletkenler, katılar içinde özel bir önem taşırlar.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Son düzenleyen Safi; 3 Ocak 2017 00:29
Safi tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç