Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Mart 2017  Gösterim: 41.286  Cevap: 7

Fındık nerede yetişir?

Ziyaretçi
15 Ocak 2009 20:40       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Fındık ülkemizde nerelerde yetişir?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
Alıntıdaki Ek 62272
Türk fındığı (Corylus colurna) adıyla tanınan türler Türki­ye'nin yerli bitkileridir. Ama yurdumuzda en çok adi fındık ile Lambert fındığının çaprazlanmasıyla elde edilmiş melez çeşitler yetişti­rilir.

Sayıları 20'yi bulan bu çeşitler meyvele­rinin yuvarlak, sivri ya da badem biçiminde oluşuna göre gruplandırılır. İçlerinde en lez­zetlisi, yağ oranı çok yüksek olan tombul Giresun fındığıdır. Tazeyken yenen az yağlı Değirmendere fındığı da İzmit yöresinde yay­gın olarak yetiştirilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye, 250 milyonu geçen ağaç sayısı ve 280 bin ton dolayındaki kabuklu kuru fındık üretimiyle dünya birincisidir. Fındık ağaçları­nın yüzde 91'i Karadeniz Bölgesi'ndedir ve üretimin yarıya yakınını Ordu ile Giresun illeri sağlar.

19. yüzyıl sonlarından beri dış ülkelere satılan fındık. Cumhuriyet dönemin­de Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği' nin (Fiskobirlik) kurulmasıyla Türkiye'nin en önemli ihraç ürünleri arasına girmiştir...

DEVAMI >>>> Fındık ve Fındık Yetiştiriciliği


Son düzenleyen perlina; 1 Mart 2017 15:22


15 Şubat 2010 23:55       Mesaj #2
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

fındık karadeniz bölgesinin trabzon, giresun ve ordu ilçesinde bulunur

trabzon, giresun, ordu il ve ilçelerinde yetişir çoğunlukta. az da olsa rize de de yetişir.bolu, düzce civarlarında da yetişir.

yağlı veya, avrupanın kabul ettiği fındık giresun'da yetişir.
Son düzenleyen perlina; 1 Mart 2017 15:23 Sebep: imlâ hatası
_KleopatrA_
23 Mart 2010 16:18       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

fındık akdeniz bölgesinde yetişir

Türkiye'de yetişme alanları Fındığın

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye'de Ordu,Giresun illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi'nden başka Marmara Bölgesi'nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.
Dünyanın en büyük fındık alımı yapan şirketleri, üretimin Türkiye'nin tekelinden çıkması ve daha ucuza fındık temini için, Arjantin, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerde fındık yetiştirilmesine teşvik ve araştırma yapmaktadır.
Misafir
4 Nisan 2010 23:50       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1997 ab fındık komisyon y.k fındık kalite yüksek yerleri trabzon akcaabat trabzon araklı giresun merkez diye sıralamıştır
Misafir
8 Şubat 2012 11:43       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İnternet alemine bazen şaşıyorum mesele bu fındık hakkında yazılan yorumlara bakıyorum en kaliteli fındık bir diyor düzce de biri dyor karadeniz yükseklerinde mesela akçaabat diyor. bilmeden yazılan yazılar dünyanın en kaliteli fındığı randıman denilen ölçü sitemi ile bu randıman sistemin de en kaliteli fındık belli olur bu sisteme göre dünyanın en kaliteli fındığı trabzon çarşıbaşında yetiştirilir ve randıman 55-60 dır eğer bu randıman üstünde fındık varsa yorumları bekliyorum.
Misafir
5 Nisan 2012 19:58       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fındık karadeniz bölgesinde yetişir .fındığı ihracat ettiğimiz 89 ülke vardır
Misafir
18 Şubat 2013 20:58       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

çünki iç anadolu bölgesi sıcak tır. fındık ise soğuk ta yetişir.

bu söylediğin tamamen yanlıştır. fındık soğukta yetişmez. ayrıca iç anadolu da sıcak değildir. iç anadolu karasal iklime sahip bir bölgedir; yani yazları kurak ve sıcak, kışları ise aşırı soğuk ve kar yağışlıdır. ayrıca fındık bol yağış alan ve iklimin ılıman olduğu bölgelerde (karadeniz b. gibi) yetişir.
perlina tarafından gönderilmiş olan #8 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç