Arama

Posta kodu nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ekim 2016 Gösterim: 49.987 Cevap: 3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
28 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Posta kodu nedir?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
posta kodu
posta gönderilerinin sınıflandırılmasını ve dağıtımını kolaylaştırmak, daha hızlı bir posta hizmeti sunmak için geliştirilen kodlama sistemi. Belirli bir sıraya bağlanmış kademelerdeki posta dağıtım yerlerini göstere n bir dizi rakam ve harften oluşur. Çeşitlli ülkelerde değişik tipte posta kodu sistemleri uygulanmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’d e 25 Ekim 1985’te uygulanmaya başlayan posta kodu beş rakamdan oluşur. Bu kodun geliştirilmesinde illerin trafik numaralarından yararlanılmıştır. Beş rakamdan ilk ikisi posta gönderisinin gideceği ili, son üçü de o il içindeki posta dağıtım yerlerini belirler. Bu kodlama sisteminde yalnızca İstanbul üç bölüme ayrılmıştır. İstanbul’un il trafik numarası 34 ile başlayan numaralar İstanbul’un suriçi ve surdışı bölümünü , 80 ile başlayan numaralar Beyoğlu bölümünü, 81 ile başlayan numaralar ise Anadolu yakasını belirler.

BAKINIZ Posta Nedir? Posta Tarihi
Son düzenleyen Safi; 22 Ekim 2016 22:57
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
28 Ocak 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
posta kodu
posta gönderilerinin sınıflandırılmasını ve dağıtımını kolaylaştırmak, daha hızlı bir posta hizmeti sunmak için geliştirilen kodlama sistemi. Belirli bir sıraya bağlanmış kademelerdeki posta dağıtım yerlerini göstere n bir dizi rakam ve harften oluşur. Çeşitlli ülkelerde değişik tipte posta kodu sistemleri uygulanmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’d e 25 Ekim 1985’te uygulanmaya başlayan posta kodu beş rakamdan oluşur. Bu kodun geliştirilmesinde illerin trafik numaralarından yararlanılmıştır. Beş rakamdan ilk ikisi posta gönderisinin gideceği ili, son üçü de o il içindeki posta dağıtım yerlerini belirler. Bu kodlama sisteminde yalnızca İstanbul üç bölüme ayrılmıştır. İstanbul’un il trafik numarası 34 ile başlayan numaralar İstanbul’un suriçi ve surdışı bölümünü , 80 ile başlayan numaralar Beyoğlu bölümünü, 81 ile başlayan numaralar ise Anadolu yakasını belirler.

BAKINIZ Posta Nedir? Posta Tarihi
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
4 Şubat 2013       Mesaj #3
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Posta Kodu Nedir?
Posta kodu, posta gönderilerinin ayrımının makine ile yapılmasını sağlamak ve dolayısı ile postaların istenilen adreslere varışını hızlandırmak üzere, posta gönderilerinin üzerine, alıcı adresiyle birlikte varış yerinin önüne, göndericiler tarafından yazılan harf-rakam karışımı veya rakamdan oluşan işaretler topluluğudur.
Posta kodu adresin bir parçasıdır. Bir çok ülkede, çeşitli tipte, genellikle harf-rakam karışımı veya değişik sayıda rakamdan oluşan posta kodları kullanılmaktadır.
Türkiye'de posta kodları 5 rakamdan oluşmaktadır. Akılda kalmasını sağlamak açısından ilk iki rakam il plaka kodu, son üç rakam ise o şehir sınırları içindeki dağıtım grubu ya da birimini göstermektedir.
Intersect - avatarı
Intersect
VIP VIP Üye
11 Haziran 2014       Mesaj #4
Intersect - avatarı
VIP VIP Üye
Posta kodu nedir? Posta kodumu nasıl öğrenirim?

Posta kodu bulunduğunu il ve ilçenin mahallesine kadar olan kısmının elektronik olarak tarifidir. İnsanların posta gönderilerinde kullanmayı alışkanlık haline getirmeleri gerektiği ancak çoğu kişinin ihmal etiği posta kodu aslında en çok bizim işimize yaramaktadır.

Posta kodunuzu öğrenmek için tıklayın
Yok bir şey iyiyim. Sadece ölü olmayı tercih ederdim.