Arama

İyi şarkı söylemek için ne yapmalıyım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Mayıs 2018 Gösterim: 152.636 Cevap: 10
Siyah Cin - avatarı
Siyah Cin
Ziyaretçi
22 Şubat 2009       Mesaj #1
Siyah Cin - avatarı
Ziyaretçi
İyi şarkı söylemek için ne yapmalıyım?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi

Ses Sanatçılarında Ses Bozukluklarının Nedeni

Alıntıdaki Ek 66691

Aşağıdaki şekil üzerindeki sayıların her biri, ayrı bir nefes türünü göstermektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Şekil l'de 1 sayısı ile gösterilen nefes, akciğerlerin eşit bir biçimde havayla dolmasıdır. Bu nefes bizi rahat hale getirmediği, yumuşak ve kaynaşan bir sesin oluşumuna elverişli olmadığı için şarkı söylerken kullanamayız.

Şekil 2'de 2 sayısı ile gösterilen omuz ve göğüs nefesidir. (Jimnastik nefesi) Bu nefes, havanın daha çok ciğerlerin üst yarısında toplananıdır. Bu tür nefes, bilindiği gibi beden eğitimi çalışmalarında kullanılan nefestir. Kalbe daha fazla yük Olduğu ve göğüs boşluğundaki rezonansı önlediği için şarkı söylemeye fazla elverişli değildir.. Havayı, kalbi sıkıştıracak şekilde ve hançeresinin pek yakınına topladığı için yorucu ve tehlikeli bir nefes alış şeklidir. Ayrıca bu nefesle alınan hava, diğer nefes alış şekillerine göre, ciğerlere dolan havadan daha azdır.
Alıntıdaki Ek 66692

Şekil 3'de gösterilen nefes diyafram nefesidir. İşte bu nefes şarkı nefesidir. Çiçek koklar gibi, havayı ciğerlerimizin en derin köşelerine doldurmaya çalışırken, karnımızı dışarı doğru itersek diyafram nefesini elde ederiz. Nefes verirken de, karnımızı hafıfçe içeri doğru çekerek, diyaframımızı çalıştırrnış oluruz.
Doğru diyafram neresi almak için, önce burnumuzdan nefes almalıyız. Diyafram nefesi, yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken, elimizi karnımızın üzerine koyarsak, bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz. Yatarken çok doğal olan bu nefes, ayakta iken zorlukla ve belirli bir teknikle elde edilir. Bir şarkıcı için diyafram nefesi çok önemlidir.

Diyafram nefesinde, diyafram kubbelenip düzlcşerek, havayı düzeni bir şekilde boşaltır. Bu ritmik hareketi kontrol etmek için, ayakta bir elin avucunu göğsün üst kısmına, diğerini de alt tarafına dayamalıdır. Böylece, diyafram bölgesindeki avucun, hava basıncı ile dışarı doğru itildiği hissedilmelidir.. Bir çiçeği koklarken, hayret ve korku anında, yatarken alınan nefes, doğal diyafram nefesidir. Diyafram nefesi alınırken omuzlar yukarı kaldırılmamalı ve göğüste gözle görülür bir hareket olmamalıdır.

Diyafram nefesi, daha çok akciğerlerin alt yarısında toplanan ve ciğer uçlarına kadar inerek diyaframla ilişki kuran nefestir. Bu nefes, ses eğitimine en uygun olan nefestir.Diyafram nefesinde hava, diyafram ve ses organının güç birliği şarkı söylememizi kolaylaştırır. Diyafram nefesi, diğer nefeslere oranla, kalbimize fazla yük olmaz. Diyafram nefesi, şarkı söylemek için gerekli olan daha geç, daha düzenli ve istenen basınçta nefes boşaltmaya çok elverişlidir. Bu nefes göğüs boşluğu rezonansını kısıtlamaz
Alıntıdaki Ek 66693

Nefes egzersizleri başlangıçta baş dönmesi ve yorgunluk yapabilir. Bunda çekinilecek bir şey yoktur. Fazla oksijen almak, insanda sersemlik yapar. Nefes alma- verme süreci sona erdiği zaman, çok kısa bir an bütün kasları gevşeterek , daha verimli yeni bir nefese hazırlanılmalıdır.
Şarkı söylerken, gereğinden fazla hava vermek, sesin hışırtılı ve havalı çıkmasına neden olur. Her ses içiıı, gerektiği kadar hava harcanmalıdır. Fazla hava kullanmak yüzünden, ses tellerinin kasılmaları ile ses tizleşmeleri ve ses kısılmaları meydana gelir. Bunun için başlangıçta, doğru nefes alma, ölçülü verme ve zamanında gevşemeleri iyi öğrenmek için yaptığı çalışmalar bir şarkıcıyı amacına daha çabuk ulaştırır. Şarkı söylerken, müzik cümlelerinin durumuna göre denetimle veya kaçamak nefes alınır.
A) DENETİMLİ NEFES: Yavaş, uzun, geniş ve yeterince alınmalıdır. Gereğinden fazla nefes almak ses tellerini sıkıştırır. Denetimli nefes hem ağız hem de burundan alınabilir.
B) KAÇAMAK NEFES: Çabuk, kısa, geniş ve yeterince alınmalıdır. Kaçamak nefes sadece ağızdan alınır. Bu nefes. gülme, korkma gibi durumlarda karın duvarının kasılması ile oluşur.

Nefes Çalışmaları
1- Çiçek koklar gibi nefes almak ve alınan nefesi F veya S konsonu (sessiz harfi) ile boşaltmak. Bu çalışmada çiçek koklar gibi alınan nefes tıslar gibi düzenli bir biçimde boşaltılmalıdır.
2- Alınan bir tek nefesin, kesik kesik boşaltılması.Bu çalışma nefesin, diyafrarnla sıkı bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olacak ve nefes basıncını arttıracaktır. Alınmış bir tek nefes S konsonu kullanılarak kesik kesik verilirken ikinci bir nefes alınmamalıdır. Kesik nefes çalışmalarına, eğiticinin sayacağı her sayıya karşı bir kesik nefes istenmesiyle başlanmalıdır.
Başlangıçta 5 kesik nefes, birinci yıl çalışmaları sonunda en çok 30 kesik nefese kadar çıkarılmalıdır.. Nefes çalışmalarında kalbimiz, normal nefese oranla daha büyük bir yük altındadır. Tutularak boşaltılan bir nefes esnasında, kalbimizin daha kuvvetli ve sık çarptığını hissederiz. Bu yüzden, bütün nefes çalışmalarının, kalbe fazla yüklenmeden dengeli ve makul sürelerde uygulanması gerekir.
3- Kesik ve uzun nefes çalışmaları bir arada yapılmalıdır.
4- Kuvvetli, hafif, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı kesik ve uzun nefes çalışmalarına kuvvetli ve hafif nefesleri de katarak nüans yapılmasını sağlamaktır.
5- Büyüyen ve küçülen, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı, diyafram gücünü ve nefes basıncını arttırmaktır.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 29 Mayıs 2018 22:09
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Ses Sanatçılarında Ses Bozukluklarının Nedeni

Ad:  tab1.JPG
Gösterim: 1091
Boyut:  17.8 KB

Aşağıdaki şekil üzerindeki sayıların her biri, ayrı bir nefes türünü göstermektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Şekil l'de 1 sayısı ile gösterilen nefes, akciğerlerin eşit bir biçimde havayla dolmasıdır. Bu nefes bizi rahat hale getirmediği, yumuşak ve kaynaşan bir sesin oluşumuna elverişli olmadığı için şarkı söylerken kullanamayız.

Şekil 2'de 2 sayısı ile gösterilen omuz ve göğüs nefesidir. (Jimnastik nefesi) Bu nefes, havanın daha çok ciğerlerin üst yarısında toplananıdır. Bu tür nefes, bilindiği gibi beden eğitimi çalışmalarında kullanılan nefestir. Kalbe daha fazla yük Olduğu ve göğüs boşluğundaki rezonansı önlediği için şarkı söylemeye fazla elverişli değildir.. Havayı, kalbi sıkıştıracak şekilde ve hançeresinin pek yakınına topladığı için yorucu ve tehlikeli bir nefes alış şeklidir. Ayrıca bu nefesle alınan hava, diğer nefes alış şekillerine göre, ciğerlere dolan havadan daha azdır.
Ad:  tab2.JPG
Gösterim: 1098
Boyut:  15.5 KB

Şekil 3'de gösterilen nefes diyafram nefesidir. İşte bu nefes şarkı nefesidir. Çiçek koklar gibi, havayı ciğerlerimizin en derin köşelerine doldurmaya çalışırken, karnımızı dışarı doğru itersek diyafram nefesini elde ederiz. Nefes verirken de, karnımızı hafıfçe içeri doğru çekerek, diyaframımızı çalıştırrnış oluruz.
Doğru diyafram neresi almak için, önce burnumuzdan nefes almalıyız. Diyafram nefesi, yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken, elimizi karnımızın üzerine koyarsak, bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz. Yatarken çok doğal olan bu nefes, ayakta iken zorlukla ve belirli bir teknikle elde edilir. Bir şarkıcı için diyafram nefesi çok önemlidir.

Diyafram nefesinde, diyafram kubbelenip düzlcşerek, havayı düzeni bir şekilde boşaltır. Bu ritmik hareketi kontrol etmek için, ayakta bir elin avucunu göğsün üst kısmına, diğerini de alt tarafına dayamalıdır. Böylece, diyafram bölgesindeki avucun, hava basıncı ile dışarı doğru itildiği hissedilmelidir.. Bir çiçeği koklarken, hayret ve korku anında, yatarken alınan nefes, doğal diyafram nefesidir. Diyafram nefesi alınırken omuzlar yukarı kaldırılmamalı ve göğüste gözle görülür bir hareket olmamalıdır.

Diyafram nefesi, daha çok akciğerlerin alt yarısında toplanan ve ciğer uçlarına kadar inerek diyaframla ilişki kuran nefestir. Bu nefes, ses eğitimine en uygun olan nefestir.Diyafram nefesinde hava, diyafram ve ses organının güç birliği şarkı söylememizi kolaylaştırır. Diyafram nefesi, diğer nefeslere oranla, kalbimize fazla yük olmaz. Diyafram nefesi, şarkı söylemek için gerekli olan daha geç, daha düzenli ve istenen basınçta nefes boşaltmaya çok elverişlidir. Bu nefes göğüs boşluğu rezonansını kısıtlamaz
Ad:  tab3.JPG
Gösterim: 1052
Boyut:  21.3 KB

Nefes egzersizleri başlangıçta baş dönmesi ve yorgunluk yapabilir. Bunda çekinilecek bir şey yoktur. Fazla oksijen almak, insanda sersemlik yapar. Nefes alma- verme süreci sona erdiği zaman, çok kısa bir an bütün kasları gevşeterek , daha verimli yeni bir nefese hazırlanılmalıdır.
Şarkı söylerken, gereğinden fazla hava vermek, sesin hışırtılı ve havalı çıkmasına neden olur. Her ses içiıı, gerektiği kadar hava harcanmalıdır. Fazla hava kullanmak yüzünden, ses tellerinin kasılmaları ile ses tizleşmeleri ve ses kısılmaları meydana gelir. Bunun için başlangıçta, doğru nefes alma, ölçülü verme ve zamanında gevşemeleri iyi öğrenmek için yaptığı çalışmalar bir şarkıcıyı amacına daha çabuk ulaştırır. Şarkı söylerken, müzik cümlelerinin durumuna göre denetimle veya kaçamak nefes alınır.
A) DENETİMLİ NEFES: Yavaş, uzun, geniş ve yeterince alınmalıdır. Gereğinden fazla nefes almak ses tellerini sıkıştırır. Denetimli nefes hem ağız hem de burundan alınabilir.
B) KAÇAMAK NEFES: Çabuk, kısa, geniş ve yeterince alınmalıdır. Kaçamak nefes sadece ağızdan alınır. Bu nefes. gülme, korkma gibi durumlarda karın duvarının kasılması ile oluşur.

Nefes Çalışmaları
1- Çiçek koklar gibi nefes almak ve alınan nefesi F veya S konsonu (sessiz harfi) ile boşaltmak. Bu çalışmada çiçek koklar gibi alınan nefes tıslar gibi düzenli bir biçimde boşaltılmalıdır.
2- Alınan bir tek nefesin, kesik kesik boşaltılması.Bu çalışma nefesin, diyafrarnla sıkı bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olacak ve nefes basıncını arttıracaktır. Alınmış bir tek nefes S konsonu kullanılarak kesik kesik verilirken ikinci bir nefes alınmamalıdır. Kesik nefes çalışmalarına, eğiticinin sayacağı her sayıya karşı bir kesik nefes istenmesiyle başlanmalıdır.
Başlangıçta 5 kesik nefes, birinci yıl çalışmaları sonunda en çok 30 kesik nefese kadar çıkarılmalıdır.. Nefes çalışmalarında kalbimiz, normal nefese oranla daha büyük bir yük altındadır. Tutularak boşaltılan bir nefes esnasında, kalbimizin daha kuvvetli ve sık çarptığını hissederiz. Bu yüzden, bütün nefes çalışmalarının, kalbe fazla yüklenmeden dengeli ve makul sürelerde uygulanması gerekir.
3- Kesik ve uzun nefes çalışmaları bir arada yapılmalıdır.
4- Kuvvetli, hafif, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı kesik ve uzun nefes çalışmalarına kuvvetli ve hafif nefesleri de katarak nüans yapılmasını sağlamaktır.
5- Büyüyen ve küçülen, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı, diyafram gücünü ve nefes basıncını arttırmaktır.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 29 Mayıs 2018 22:18
Quo vadis?
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
1 Mart 2010       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Sesim acayip güzel ama başkalarının yanında şarkı söylemeye utanıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

Ailenizin önünde şarkı söylemeye başlayarak bu durumu değiştirebilirsiniz kademe kademe.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Ladyfall - avatarı
Ladyfall
Ziyaretçi
6 Kasım 2010       Mesaj #4
Ladyfall - avatarı
Ziyaretçi
Brutal veya Scream vokal için ses tellerini iyi koru ve soğuktan kaç. Erkek olmanda lazım. Kiii bence Brutal vokal (bence) zararlı bir şey. Üstelik Hayko Cepkin gibi şarkıyı berbat edebilirsin. Clean Vokal yapacak isen nefesini denetim altına al ve nefesini geliştir. Diyafram'da önemlidir.
emir_bjk - avatarı
emir_bjk
Ziyaretçi
12 Aralık 2010       Mesaj #5
emir_bjk - avatarı
Ziyaretçi
İyi ses çalışması yapmak için ilk önce ses çalışması ni-ne-na-no seslerini do dan başlayarak ince do ya kadar sesini incelterek başlamalısın.Sesinin daha düzgün çıkcağını görürsünüz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Temmuz 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
eskiden bende utanır sesimi rahatça kullanamazdımm. 4. sınıftan beri şarkı söylüyorumm sülalemden gelen ses güzelliği bu. babamda 20 yıldır bağlama çalar.. bende öğreniyorumm. ilk şarkımı 5. sınıfta yıl sonu partimizde söyledimm çok detone olmuştumm Msn Happy ama şimdi kendimden emin şarkı söylüyorum 16 yaşındayımm.. 6. sınıfta okulda şarkı söylemeye başladımm okul korosundaydımm 3 yıl kadar. konserler falan vermiştikk.. benm müzik hocamm piyano çalardı ben okulda şarkı söylerdimm.. düşünebiliyomusunuz yoldan geçenler falan herkes duyuyorduu.. eğer siz şarkı söylerken bi müzik aleti çalan varsa size daha iyi şarkı söylemenizi sağlar. güvende hissettirir. yalnız olmadığınızı hissedersiniz.. şuan kayseride fevzi çakmak lisesindeyimm okulumdada çok şarkı söyledimm.. lise olarak fevzi çakmağı tercih ettimm. öğretmenlerimm hep güzel sanatlara gitmemi isterdii ama cahillik mi denir gitmedim işte evet şimdi pişmanım gitmediğime müzik öğretmenimm demişti ağlayanlar çok olduu sözümü dinlemedikleri için die. evet pişmanım ağladığımda olduu.. ama bu okulda da 'hocalarımı' seviyorumm 'sevdiğimi' seviyorumm Msn Happy) öyle iştee.. şarkı söylemek benm doğamda var . şarkı türkü söylemeden yapamıyorumm.. slow parçalar dinlemeyii çok seviyorumm ama daha çokk bağırarak türkü söylemeyii seviyorumm. şarkıda söylüyorumm tabii.. şimdide konservatuara gitcemm sesimi daha ii kullanabilmek ve bi enstürüman çalabilmek içinn... ben derimm ki ne zaman bu sorununuzu aştınız o zaman süperstar olursunuzz.. özellikle okuldakiler tarafından sevilen popüler bi insan olursunuz etrafınızda sizi sesinizi beğenen bi çok insan öğretmenlerde dahill.. işte ses hayatımm Msn Happy)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ağustos 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar öncelikle size şöyle söyleyeyim evet diyafram çok önemli ama bir şey var ki sesin ana kuralı sayılabilir.Oda gelişme öncelikle 15 yaşında olan arkadaşıma yardımcı olayım.Yaşının da göstermiş olduğu bir şey var ki gelişme çağındasın eğer sesini şimdi geliştirmeye başlarsan ki bu çok tehlikeli fazla bir yere varamazsın bn 4 sene şan 5 sene yan flüt çaldım söyledim.İşim hep diyaframla oldu.tize çıkarken adem elması halk arasında gırtlak artık neyse aşağı inmesi ve çenemizin aşağı doğru inmesi gerekiyor bu sizi tize daha kolay çıkartır.Bassa inerkende tam tersi geçerli.A'ları o gibi E'leri i gibi söylerseniz kulağa daha hoş gelir...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Aralık 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim sesim mükemmel bunu çok iyi biliyorum. Yanlız şöyle bi sorun var içki içince ben mükemmel söylüyorum ..yaptığım nağmelere kendim bile şaşırıyorum.Annem parçasını söylediğimde herkes ağlıyor... Fasıl türü parçalarda istediğim gibi sesimle oynuyorum. Şarkının meyan bölümlerinde dilediğim gibi sesimi yükseltebiliyorum.. Ama ben içki içmediğim zaman rahat olamadığımdan şarkılarda istediğim kıvamı bulamıyorum. İçki de haram olduğundan içmek dahi istemiyorum.Bana içmeden güzel şarkı söyleyebilmem için bi öneride bulunabilirmisiniz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar sesiniz güzel değilse bunu değiştiremezsiniz ben güzel sanatlar lisesi 2. sınıf müzik bölümünde okuyorum ve aldığımız eğitimlerde detone olmamak çok önemli. örneğin bir şarkıda nakarat bölümünde ses inceliyosa siz sesinizi en iyi nasıl inceltiyosanız öyle inceltin yoksa detone olmak kaçınılmazdır. zaten şarkıda ki gibi sesimiz çıkmaz ses rengi herkesin farklıdır. yabancı şarkıları söylemek daha zor ve daha iyi bir ses rengi gerekiyor. mesela benim arkadaşım sadece türkçe slow şarkıları çok iyi söylüyo ama ben yabancı şarkıları daha iyi söylüyorum. güzel şarkı söylemek sizin ses renginize bağlı bir de eğitim şart tabi. şan dersleri lazım öncelikle. sesinizi çok zorlamayın zamanla sesiniz bozulabilir eğer sesiniz güzelse biran önce eğitime başlayın derim
Simay Su - avatarı
Simay Su
Ziyaretçi
16 Ekim 2013       Mesaj #10
Simay Su - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar çiğ yumurta teorisi doğru 9 yaşımdan beri şan eğitimi alıyorum yarışmalara ve konserlere çıktığm zamanlar konserden yarım saat önce çiğ yumurta içiyorum. tadı iğrenç felan değil bildğiniz rafadan gibi tadı var.
içmekten korkmayın. sesinizide bağırmak için zorlamayın. bir sürü ses çeşidi var insanlarda. bazılarının pestir bazlarının tiz. bazılarında da her ikisi vardır. ben her ikisinede çkabiliyorum ama çıkabilmenin bir sınırı vardır. Ses telleriniz size nereye kadar izin veriyorsa oraya kadar çıkabilirsiniz. o yüzden çıkamyorum diye üzülmeyin kendi ses tonunuza uygun şarkılar seçin. üstelik 15 yaşındayım tiz e çıkamyorum felan diyosunuz. 15 yaş sesin gelişim çağıdır. sizin yaşınız ilerledikçe o ses düzelir notalara yavaş yavaş çıkmaya başlarsınız. Kendinizi bunun için üzmeyin Msn Happy