Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Haziran 2016  Gösterim: 137.280  Cevap: 17

Evde beslediğim civciv neden hastalanmış olabilir?

sena _civciv
29 Nisan 2009 10:20       Mesaj #1
sena _civciv - avatarı
Ziyaretçi
Evde beslediğim civciv neden hastalanmış olabilir?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi

Pullorum ( Civcivlerin Beyaz İshali ) :


Salmonella Pullorum tarafından meydana getirilen bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Civcivlerde, tüylerde kabarma, kanatlarda düşme, ishal, verimde düşme görülür. Hastalık tavuklarda halsizlik, ishal ve verimde düşme ile kendini gösterir.
  • Tedavide Sülfanamid, nitrofuran ve antibiyotikler uygulanabilir. Tedavinin başarısı kümesteki portörlerin kısa zamanda meydana çıkarılıp ayıklanmasına ve iyi bir kümes hijyenine bağlıdır.
  • Damızlık sürülerde tedavi uygulanması sakıncalıdır. Çünkü hayvanlar tedavi edilseler bile serolojik olarak pozitif olacaklarından taşıyıcı olarak kalırlar.
  • Son yıllarda aşı ile korunmada iyi bir immunite sağlandığı görülmüştür.

Tavuk Tifosu :


Yumurta yolu ile de bulaşabilen septisemik tarzda seyreden salgın enfeksiyöz tarzda bir hastalıktır. Etkeni Salmonella Gallinarum’dur.

Hastalık perakut olarak seyrediyor ise semptom görülmez, hayvanlar aniden hastalanır ve ikinci günün sonunda ölürler. Akut olaylarda ise ibik ve sakallar koyu renktedir. Hayvanlar dermansız ve çevreleri ile ilgisizdirler. Yeşil-Sarı renkli bir ishal, ısıda ve solunumda artış vardır, iştah azalmıştır. Kronik vakalarda ise düşkünlük iştahsızlık, yüksek ateş, yeşil ishal ve ibiklerde solma görülür.

Tedavide Sülfanamid, nitrofuran ve antibiyotikler uygulanabilir. Tedavinin başarısı kümesdeki portörlerin kısa zamanda meydana çıkarılıp ayıklanmasına ve iyi bir kümes hijyenine bağlıdır.

Damızlık sürülerde tedavi uygulanması sakıncalıdır. Çünkü hayvanlar tedavi edilseler bile serolojik olarak pozitif olacaklarından taşıyıcı olarak kalırlar.

Son yıllarda aşı ile korunmada iyi bir immunite sağlandığı görülmüştür.

Newcastle :


Çok bulaşıcı ve öldürücü viral bir hastalıktır. Etkeni Paramyxo grubunda yer alan bir virüstür.

Civcivler soluyarak nefes almaya çalışır. Öksürük, hırıltı, hareketlerde düzensizlik, titreme ve felçler ve koma hali görülür. Gelişmiş hayvanlarda solunum semptomları görülmeyebilir. ( Öksürük, tıksırma gibi ), daha ziyade sinirsel arazlar ( felç, tikler, tortikollis ) ve yumurta veriminde büyük düşüş görülür. Kabuksuz ve kalitesiz yumurtaların sayısı artar.

Hastalığın tedavisi yoktur. Koruyucu olarak aşılama yapılmalıdır.

Tavuk Vebası :Çok öldürücü viral bir hastalıktır. Etkeni Enfluenza virüsüdür. Yüksek ateş, ibik ve sakallarda morarma, kulak ve yüzde ödem vardır. Tüyler kabarır, şiddetli ishal görülür, yumurta verimi kesilir.

Tedavisi yoktur. Hastalıktan korunma esastır. Kümesler yabani kuş ve kemiricileri girişi engellenmeli, bakıcıların dışında kümeslere kimsenin girmesine izin verilmemeli, kümes girişine dezenfektanlı küvet konulmalıdır.
Son düzenleyen Safi; 21 Mayıs 2016 19:29


29 Nisan 2009 14:18       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
Veteriner size gerekli açıklamayı görerek yapmış olmalı, biz sadece varsayımsal olarak size şunu önerebilirim;

civciv dediğiniz pazarda satılan ördek yada tavuk aldığınızı düşünüyorum. Bunlar tek kaldıklarında diğer civcivi araması ve cağırması onun sürekli ötmesine sebep olur, yanına bir civciv daha koydugunuzda bu sorun kalkar.

beslerken ne tür yemleme yaptığınızı bilmiyorum ancak ortamı sıcak olmalı ve genelde yumurta rendelenerek verilmeli sulukları bulunduklarıkonumu ıslatmıyacak dışarı dökülmiyecek civcivi ıslatmıyacak şekilde olmalı

bulunduğu ortamda ufak bir gece lambası ile ıstma yapılabilir.

hayvanları doğal ortamları dışında beslemeye niyetlendiğinizde tüm koşulları sağlamanızı öneririm. Onlarda bir can . Bulunduğu yerin genel temizlkiğine dikkat edin, bunları gerçekleştirdiğiniz en azından sizin tarafından hastalanmasını engellemiş olursunuz. Bunun dışında hastalanması onun daha önce her hangibi enfekteye kaldığıdır.
fadedliver tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
GitarMan
15 Temmuz 2009 01:27       Mesaj #4
GitarMan - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar baktım konu karışık biraz tecrübe ile yardım ediyim dedim.

Arkadaşlar civciv normalde pazarlardan veya neğüdü belirsiz satıcılardan alınmaz ziraat civcivi almanızı tavsiye ederim çünki ziraat civcivleri daha yumurtadan çıkmadan aşılanır ve kayıp olmaz 20 civciv alsanız 20 side yaşar. Eğer pazardan aldıysanız onlar masraftan kaçmak için aşısız olur ve çok hasssas ve hastalık çeşidi bol olan hayvanlar olduğundan çabuk zamanda hastalanır ve ölürler.
Evde bir kutunun içerisinde besleyen arkadaşlar sizlere tavsiyem sularına veya ağızlarına herhangi iyileştirici insanlarda kullanılan ilaçlardan vermeyiniz. Civcivlere aspirin, antibiyotik, iğne vb. insanlarda kullanılan ilaçlardan kesinlikle vermeyiniz ziiraa bu ilaçlar tes tepki yapabilir. Hasta civciviniz var ise veterinetden durumu anlatarak açıklayıcı bir şekilde ilaç isteyiniz. Ben bu şekilde istedim ve gentamin adlı bir antibiyotik çeşidi verdi ve bu ilacı günde bir deva bir enjektör ile 1 Mg ilaç çekerek civcivin ağzınu yukarı kaldırıp açarak ilaçı ağzına boşaltınız. Civciv gün gittikçe düzelecektir bunu yaşadım gerçekten faydası var. Ve kuluçka döneminde aşısı olmayan hayvanların hastalanmamaları için veterinerden vitamin tozu alıp sularına hekimin dediği biçimde katınız. Bu işlem ise hayvanların diri ve canlı olmalarını sağlayarak hastalığa dirençlerini çoğaltacaktır. Evde besleyen arkadaşlar civcivleri çok küçük yada çok büyük kutulara koymasınlar. Kutuyu kendiniz ayarlayın ama hayvanların rahat hareket edebilecek şekilde olmasını sağlayın. Sonra ise kutunun içerisine 40 W Lik bir armut lamba sarkıtınız bu işlem ise civcivlerin üşümemesini sağlayacaktır ve civcivler soğuk ortama hiç gelemez hemen hastaanırlar. En son olarakta koyduğunuz kutuya karşılıklı şekilde delikler açarak hava almalarını sağlayınız. Bu şekilde ilgilenirseniz hayvanlardan kayıp almazsınız. Veterinere başvurunu kesinlikle çünki vereceği ilaç civcivden bile ucuz hem o hayvan bir can taşıyor Yüce Rabbimizin verdiği bir can en önemlisi fazla elinizde oynamayın o bir oyuncak değildir küçük olduğu için siz farkında olmadan onu incitebilirsiniz. Oynamak için alanlara yazıklar olsun hayvana işkence çektirerek öldürüyorlar onların en şekilli yaşantısı doğal hayattır. Hızlı büyümeleri için gün ışığına muhtaçtırlar. Böylelikle diri ve hızlı yetişirler.
Tavsiyem bahçesi olan arkadaşlar ufak bir tel örgü alarak sabahtan akşama kadar gün ışığına çıkarsınlar kayıp ve hastalık gelmez ve yem olarak fenli civciv yemi kullanınız.
Faydam olursa ne mutlu bana Civcivleri çok seviyorum
Son düzenleyen Safi; 21 Mayıs 2016 19:31
Misafir
8 Şubat 2010 21:23       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Civcivler böyle renkli oluyor:
Bazı kimyasalları yumurtaya enjekte edip, yumurtadan renkli çıktığı öğrenilmiş. Ancak, bu işlem embriyonun başıklık sistememinde çok ciddi bir hasar açıyor o yüzden civcivler yaklaşık 1-10 gün arasında yaşıyor sonra ölüyorlarmış. Bu hastalık o yüzden olabilir. (Bu renkli civcivlerde geçerli)
23 Nisan 2010 15:23       Mesaj #6
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

civcivim yorgun bitgin bir halde kanatları düşmüş sürekli bağiriyor

Yeni civcivlerde bu tür hastalıklar görülebiliyor suda aspirin eritip az miktarda içirmeyi deneyiniz. Ayrıca veteriner hekime danışıp yardım alabilirsiniz .
4 Mayıs 2010 23:49       Mesaj #7
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yhaaaaaaaaaa benim civcivim de öyle bir hastalık yok artı bir günlük o kadar büyük değil sadece gaga açması var başka bişi yok iştahsız ölücek yardım edin nolurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Muhtemelen aldığınızda hastalıklıdır . Şırınga ile su ,yem vermeyi deneyin Msn Happy
Misafir
6 Mayıs 2010 20:45       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi günler siyah bir civcivim var tahminen beş günlük. düne kadar gayet iyiydi ötüyor yemini yiyor ve dolanıyordu. sarı diğer civcivle birlikteydi, diğeri hem cüsse olarak daha büyük ve daha da hareketli. siyah olan bugün ayağa kalkamıyor, başını yere koyuyor ve ötmüyor. sadece ben konuştuğumda biraz ötüyor ve kutuyu kaldırıp taşırken ses çıkarıyor. yem yemiyor su da içmiyor. diğerinden ayrı bir kutuya aldım onu çünkü diğeri bazen onun gözünü falan gagalıyordu. şimdi sıcak hava üfleyen ısıtıcının hizzasında yanımda duruyor ama hiç hareket yok. kafayı yemek üzereyim nolur yardım edin. ölmesini istemiyorum yarını çıkarabilirse hemen veterinere götürücem.
Misafir
20 Mayıs 2010 00:28       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kardesm gecmiş olsun ilacı bayteril k%5lik al20ml lik bundan gunde 0,3 ml agzına damlat enjektorle sonra vitavit diye vitamin var onu al onuda içme suyuna koy diğer civcivlerinde içsin hastalığa karsı dirençlesır bayterili dediğim gibi kullan weteriner sana 1ltre suya şu kadar koy dicektir werim alamassın cunku o tedawi 100lerce tavuga yapılır we suyun konduktan 15 dk snra btmesi gerekır benim kendi çfligm wa 120tavuk200 civcivm war
Misafir
7 Haziran 2010 08:31       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bir veterinerim onun iyileşmasi için veterinerlerde toz var turuncu tüm herşeye iyi gelir ve 5 ay sonra yumurtlamaya başlar.ama onlara çok iyi bakmalısın en azından birazdaha büyüyene kadarDaha fazla sonuç:
civciv hastalıkları

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç