Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Aralık 2016  Gösterim: 20.727  Cevap: 1

İnsanlar sadece Hz.Adem ve Havva'dan mı dünyaya gelmişlerdir?

dilda novika
17 Mayıs 2009 13:15       Mesaj #1
dilda novika - avatarı
Ziyaretçi
İnsanlar sadece Hz.Adem ve Havva'dan mı dünyaya gelmişlerdir?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Adem ile Havva

Alıntıdaki Ek 60076

Yahudi, Hıristiyan ve İslam inançlarına göre ilk insan çifti.

Sponsorlu Bağlantılar
Yaratılışlarının öyküsü Eski Ahit’in Tekvin bölümünde iki değişik biçimde anlatılır. Bunlardan birincisi Tekvin l:l-2:24’te yer almakla birlikte, günümüzde, Tekvin 2:2- 4:24’te yer alan İkincisinden daha sonraki bir tarihe ait olduğu kabul edilmektedir. İkinci biçim ilk günah öyküsünü içerir.

Âdem (adham) “insan” anlamına gelen İbranice sözcüklerden biridir. Tekvin’deki birinci yaratılış öyküsünde bir tür adı niteliğinde “genel olarak insan” anlamında kullanılır. Başka bir deyişle, burada belirli bir insan çiftinden söz edildiğine ilişkin hiçbir belirti yoktur. İkinci öyküdeyse sözcük gene genel anlamda, ama bu kez tanımlı olarak “o adam” anlamında kullanılmaktadır. Ancak çevirilerde Abu sözcüğün genel olarak özel bir adla (Âdem) karşılanması yeğlenmiştir. Havva ise ilk kadına Tekvin 3:20’de verilen özel bir addır. Bu ad genellikle Tevrat’ta kullanılan yaşam (hayyim) sözcüğü ile ses benzerliğine dayanarak açıklanır, ama bu etimolojiden sık sık kuşku duyulmuştur.

Tekvin’in 2. ve 3. bölümlerinde anlatılanlar şunları içerir: Tek bir erkeğin toprak ya da çamurdan yaratılması ve içinde yaşadığı Cennet adlı bahçenin betimlenmesi; hayvanların yaratılması ve insan tarafından adlandırılmaları; erkeğe eşlik etmek üzere, onun gövdesinden bir kadının yaratılması; kadının bir yılan, erkeğinse kadın tarafından kışkırtılması sonucu ikisinin birden iyiliğin ve kötülüğün bilgisini taşıyan ağacın yasak meyvesinden yemeleri ve Cennet’ten kovulmaları. Bu yüzden yılan, karnı üstünde sürünmeye ve kadın soyundan gelenlere düşman olmaya, kadın doğum sırasında acı çekmeye ve kocasına boyun eğmeye, erkek jse yaşamını sürdürmek için çalışmaya, acı çekmeye ve ölmeye mahkûm edilir. Cennet’ten kovulduktan sonra Âdem ve Havva’nın, içlerinde Habil, Kabil ve Şifin de bulunduğu birçok çocukları olur. Öykülerin yazarına göre, insanoğlunun tarihsel deneyimi Âdem ile Havva’nın Cennet’ten kovulmasıyla başlar.

DEVAMI >>>> Hz. Adem'in Hanımı Hz. Havva


Son düzenleyen Baturalp; 12 Aralık 2016 13:53


Baturalp tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç