Arama

Gebelikte kortizon kullanımı hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Eylül 2018 Gösterim: 20.765 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Eylül 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

gebelikte kortizon kullanımı

behcet hastasiyim 2 yıildiır 1o gun once hastenede kortizon serum olrak verildi ve gunluk olarak prednol 4 mg lık aliyorum acaba bebegimin sakat olama ihtimali varmidir 6 haftalik gebeyim
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Gebelikte kortizon kullanımının çeşitli yan etkileri olabilir. Ancak doktor kontrolünde kullaniyorsanız sorun olmayabilir.
Bu konuyla ilgili bir yazı ekliyorum, okuyun lütfen ve mutlaka doktorunuza danışarak devam edin. Sağlıklı bir yaşam dilerim.
Sponsorlu Bağlantılar

"Hamileler kortizonlu ilaç kullanabilir mi?

Genelde kullanılması tavsiye edilmez. Zorunlu durumlarda kortizonu kullanan hekim, kadın doğum uzmanı ve pediatrik genetikçi işbirliği yapmalıdır. Astım hastası bir kadın çocuk sahibi olmak için çok istekliyse, düşük dozda kortizon kullandığı için kontrol altında tutularak, gebeliğe izin verilebilir. Ancak kortizonun aralıklı ve düşük dozda verilmesi bu durumda çok çok önemlidir. Bugüne kadarki araştırmalara göre; gebelikte yapılan kısa süreli kortizon tedavisi sonucu, doğan bebekte bazen yarık damak görülebilir. Doğacak çocuğun büyümesi geri kalabilir, bazen de erken doğum görülür. Genellikle yüksek olmayan bir riskle karşılaşılmaktadır. Bu bakımdan kortizon, annede hafif bir böbrek üstü bezi yetmezliği varsa, annenin tansiyonunun düşmemesi için; annede astım varsa, aralıklı ve küçük dozlarda kullanıyorsa veya erken doğan çocuklarda bazen de çocuğun kendisine verilerek, akciğer olgunlaştırmada kullanılabilir."

Prof. Dr. Hüsrev Hatemi Kaynak : Sabah Gazetesi - 02-09- 2004

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
14 Eylül 2009       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Gebelikte kortizon kullanımının çeşitli yan etkileri olabilir. Ancak doktor kontrolünde kullaniyorsanız sorun olmayabilir.
Bu konuyla ilgili bir yazı ekliyorum, okuyun lütfen ve mutlaka doktorunuza danışarak devam edin. Sağlıklı bir yaşam dilerim.
Sponsorlu Bağlantılar

"Hamileler kortizonlu ilaç kullanabilir mi?

Genelde kullanılması tavsiye edilmez. Zorunlu durumlarda kortizonu kullanan hekim, kadın doğum uzmanı ve pediatrik genetikçi işbirliği yapmalıdır. Astım hastası bir kadın çocuk sahibi olmak için çok istekliyse, düşük dozda kortizon kullandığı için kontrol altında tutularak, gebeliğe izin verilebilir. Ancak kortizonun aralıklı ve düşük dozda verilmesi bu durumda çok çok önemlidir. Bugüne kadarki araştırmalara göre; gebelikte yapılan kısa süreli kortizon tedavisi sonucu, doğan bebekte bazen yarık damak görülebilir. Doğacak çocuğun büyümesi geri kalabilir, bazen de erken doğum görülür. Genellikle yüksek olmayan bir riskle karşılaşılmaktadır. Bu bakımdan kortizon, annede hafif bir böbrek üstü bezi yetmezliği varsa, annenin tansiyonunun düşmemesi için; annede astım varsa, aralıklı ve küçük dozlarda kullanıyorsa veya erken doğan çocuklarda bazen de çocuğun kendisine verilerek, akciğer olgunlaştırmada kullanılabilir."

Prof. Dr. Hüsrev Hatemi Kaynak : Sabah Gazetesi - 02-09- 2004

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Şubat 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben pemfigus hastasıyım 2 sene kortizon tedavisi gördüm 1 senedir kullanmıyorum günde 50 mg imuran kullanıyorum eğer bebek düşünürsem bu durum olumsuzluk yaratırmı? teşekkürler
carna - avatarı
carna
Ziyaretçi
6 Haziran 2010       Mesaj #4
carna - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben mg hastasıyım mestinonla kortizon kullanıyorum ve şuan 4,5 aylık hamileyim ilaçların doktorumun gözetimi altında kullanıyorum ama yinede endişelerim oluyor bebeğime bir zararı varmı diye
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
8 Haziran 2015       Mesaj #5
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Merhaba 2 aylık hamileyim unutarak momecon pomat kullandım bebeğime birsey olur mu lütfen cevap verirseniz çok sevinirim

Sorunuzun cevabı için bu sayfayı inceleyiniz > Kaynak
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
🌘 🚀
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Eylül 2018       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar ben ms hastasıyım şuan 5 aylık hamileyim uyuşma ataklarım var serum olarak kortizon almam gerekiyor acaba bebeğime zararı olurmu? Alan ve zarar görmeyen arkadas sayısı epey fazla ama yine de sormak istedim