Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Kasım 2016  Gösterim: 83.008  Cevap: 3

2. Dünya Savaşı'nda atom bombası neden atılmıştır?

Misafir
27 Eylül 2009 15:34       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2. DÜNYA SAVAŞINDA NEDEN ATOM BOMBASI ATILDI ?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
ABD,Japonya'nın kıyı kentlerini yoğun bir biçimde bombaladığı sırada Başkan Truman,Japonlar'ın direnişini kırmak ve savaşı kısaltmak gerekçesiyle atom bombası kullanmaya karar verdi. Atom bombası ABD'de,gizlice geliştirilen ve büyük yıkım gücü olan bir silahtı. Hiroşima kenti üzerine ilk atom bombasını attı. 3 gün sonra gücü azaltılmış bir atom bombası da Nagasaki'ye atıldı. Bu bombalar Hiroşima'da 200 bin, Nagasaki de ise 80 bin sivlin ölmesine ve on binlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Bu kentler büyük ölçüde yıkıldı; bitki örtüsü çok zarar gördü. Atom bombasının yol açtığı radyasyon etkisi yıllarca. Radyasyon nedeniyle insanlar; daha sonra sakatlandılar ve öldüler. Uzun yıllar sonra bile özürlü çocuklar doğdu.8 Ağustos'ta SSCB de Japonya'ya savaş açtı ve Japonların elinde bulunan Mançurya ve Kore'yi işgale başladı. Bunun üzerine Japonya 2 Eylül'de resmen teslim oldu.

6 Ağustos 1945 sabahı ilk atom bombası Enola Gay isimli bir bombardıman uçağı ile Hiroşima’ya atıldı. 3 gün sonra 9 Ağustos'ta Nagasaki'ye atıldı. Bundan amaç Japonların direniş gücünü kırmak, böylece savaşı sonlandırmaktı.
Sponsorlu Bağlantılar

DEVAMI >>>> 2.Dünya Savaşı


Son düzenleyen perlina; 11 Kasım 2016 23:34


nisancitrk
22 Eylül 2011 19:45       Mesaj #2
nisancitrk - avatarı
Ziyaretçi
2. Dünya savaşında atom bombası atılması
İnsanlık tarihi boyuncu sürekli savaşlar olmuş ve bu savaşlarda birçok insan canını kaybetmiştir.Bazı savaşlar haklı bazı savaşlarlar haksız kazanç ve çıkarlar uğrunadır.Örneğin bizim milli mücadelemiz haklı savaşımızdı.Lakin 2.Dünya Savaşı emperyalist devletlerin çıkarları için 50 milyon ölü ve 35 milyon sakat kalmış insanla insanlık tarihinin en büyük ayıplarından birisidir.Bu büyük ayıbın şüphesiz en büyük vahimliği ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’ya attığı atom bombasıdır.Japon halkına yapılan bu katliam hiç şüphesiz Firavunlara,Nemrutlara bile parmak ısırtır.Peki nasıl oldu bu tarihi ayıp?Olayın seyri şu şekildedir:

Amerika 1945 yılında yeni bir bomba geliştirdi.Nazi Almanya’sı savaştan çekilerek bu büyük yokedicinin şerrinden kurtuldu.Fakat savaş devam ediyordu ve Japon Savaşçıları,Amerika’nın savaşta kullandığı önemli bir üs olan Pearl Harbor’a uçaklarla kamikaze(intihar) saldırısı yaptı.Buna karşılık olarak Amerika Birleşik Devletleri Güney Pasifik’teki Tinian Adasından Albay Tibbets’in yönetimindeki B-29 tipi uçağıyla,6 Ağustos 1945 sabahı ”küçük adam” adı verdiği atom bombasını Hiroşima’nın 10000 metre üzerinden bıraktı.Atılan bomba Hiroşima’nın yaklaşık olarak 550 metre üzerinde patladı.O anda Hiroşima’da mahşer yaşandı.İlk anda 70.000 kişi buharlaştı.Yüksek derecedeki sıcaklıktan dolayı asfalta yapışan insanların görüntüsü bir insanın kalbinin kaldıracağı bir görüntü değildi.Bir hafta boyunca şehre asit yağdı.2 ay içerisinde radyasyon nedeniyle 70.000 insan daha öldü.60.000 kişide 5 yıl içerisinde hayatını kaybetti.Yani 5 yılda Hiroşuma bilançosu 200.000 insanın ölümüne ve onbinlerce insanın sakat kalmasıdır.


Hiroşuma’ya atılan bombadan 3 gün sonra yani 9 Ağustos 1945 tarihinde sıra ”şişman adam” isimli plütonyum bombasına gelmişti.Bu bombanın hedefi Japonya’nın bir diğer kenti Fukuoka’ydı fakat o gün havanın kapalı olması ve yoğun sis nedeniyle hedef Nagazaki’ye çevrildi.Saatler 11.02 yi gösterdiğinde Nagazaki’dekiler için ölüm saatiydi.Bomba patladığında 75.000 kişi anında kavruldu.Bir okadar insanda 5 yıl içerisinde hayatını kaybetti…

Radyasyon sebebi ile toprak ve sular zehirli hale geldiğini ve daha uzun vadedeki zararları hesap etmeden bile ilk 5 yılda Hiroşima ve Nagazaki’de 350.000′i aşkın sivilin hayatını kaybetmiş olması,bizlere insan haklarını savunmaya kalkan Amerika’nın insanları ve onların haklarını ne denli sevdiğini göstermiş oldu.

Son düzenleyen perlina; 11 Kasım 2016 23:43
Misafir
12 Şubat 2015 16:34       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AMERİKANIN ATOM BOMBASINI KULLANMASI BU DEVLETİN NE KADAR ACİZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.JAPONLAR DEVLETLERİNİ SAVUNMAK İÇİN İNTİHAR SALDIRISI YAPMASI VE BUNA KARŞILIK 'ACİZLİK BOMBASI' ATILMASI SAVAŞI KİMİN KAZANDIĞINI ORTAYA KOYUYOR.
perlina tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç