Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Şubat 2018  Gösterim: 24.594  Cevap: 5

Erozyon nerelerde görülür?

Misafir
16 Ekim 2009 00:18       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Erozyon nerelerde görülür?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Erozyon, tabiatın normal süreci içinde meydana geliyorsa normal erozyon; insanın tabiattaki toprak, su ve bitki arasındaki dengeyi bozucu nitelikteki müdahaleleri sonucu meydana geliyorsa hızlandırılmış erozyon adını almaktadır. Normal erozyon, genellikle insan müdahalesi olmayan yerlerde görülür ve çok yavaş olarak gelişir. Meraların aşırı derecede otlatılması, ormanların tahrip edilmesi ile daha az korunan toprak, su ile kolayca taşınabilmektedir ve erozyon hızlanmaktadır.

BAKINIZ Doğal Afetler - Erozyon
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 9 Şubat 2018 00:35

fadedliver tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
imparator0
5 Ocak 2011 20:36       Mesaj #3
imparator0 - avatarı
Ziyaretçi
Türkiyenin Erozyon Bölgeleri
Türkiye'de özellikle bitki örtüsü seyrekliği ve yağışlarının düzensizliğine bağlı olarak oluşan toprak erozyonu en fazla iç anadolu bölgesi ile güneydoğ anadolu bölgesinde görülür.Örneğin iç anadolu bölgesinin Ürgüp-Nevşehir.
Rüzgar erozyonu ise konya gibi bölgelerde görülür
Son düzenleyen Safi; 9 Şubat 2018 00:37
emre xx
17 Mayıs 2011 23:53       Mesaj #4
emre xx - avatarı
Ziyaretçi
TÜRKİYE'DE EROZYON
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de toprak kaybı sürecinin en önemli etkeni erozyondur. Arazi eğimi, iklim, bitki örtüsü ve toprak özelliklerinin etkileşimi sonucu oluşan doğal erozyonun yanısıra, insanın doğaya müdahalesi temeline dayanan bir dizi yapay etgen, erozyonu bir afet niteliğine dönüştürmektedir.
Türkiye kara yüzeyinin %90’ında çeşitli şiddetlerde erozyon cereyan etmektedir. Arazinin %63'ü çok şiddetli ve şiddetli, %20'si ise orta şiddetli erzyonla karşı karşıyadır. Ülke genelinde yaklaşık 67 milyon hektarlık bir arazide toprak giderek yok olmaktadır. Erozyon büyük ölçüde tarım alanlarında yaşanmaktadır.
erozyonu en fazla iç anadolu bölgesi ile güneydoğ anadolu bölgesinde görülür.Örneğin iç anadolu bölgesinin Ürgüp-Nevşehir.
Son düzenleyen Safi; 9 Şubat 2018 00:38
pesimist
5 Haziran 2011 12:00       Mesaj #5
pesimist - avatarı
Ziyaretçi
Erozyon Nerelerde Görülür ? Erozyon Nerelerde Olur ?
Yağışların az olduğu ve kısa sürdüğü, doğal ortamın az zarar gördüğü yerlerde çok daha az erozyon olmaktadır.erozyon koruyucu örtüden yoksun kalan topragın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır.akarsu ve rüzgar erozyonun birlikte etkili oluğu yerlerin
ortak özelliği bitki örüsü bakımından fakir olmalarıdır erozyoun nedeni budur
Son düzenleyen Safi; 9 Şubat 2018 00:38
Misafir
5 Şubat 2012 16:48       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çok şiddetli, erozyon, genellikle dağlık alanlarda etkili olmaktadır. Buna göre; Doğu Anadolunun güney ve batı kesimleri, Toroslar, İç Anadolu'nun doğu kesimi, İç Batı Anadolu ve Ege'nin dağlık bölümleri çok şiddetli erozyonun etkisi altındadır.

Şiddetli erozyona uğrayan yerler ise Doğu Anadolunun kuzey kesimi, tümüyle Karadeniz Bölgesi, Marmara'nın güneyi ve Menteşe dağlık yöresidir. Diğer yerlerde de hafif ve orta derecede erozyon görülmektedir.
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç