Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Ağustos 2017  Gösterim: 12.337  Cevap: 2

Engellilerin ortak sorunları nelerdir?

Misafir
6 Kasım 2009 22:53       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Engellilerin ortak sorunları nelerdir?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
64777d1500721233 engellilik nedir engelli kime denir engelllik
Araştırma, genel olarak engelli bireylerin yüzde 68'inin yaşadığı çevrede engeline bağlı herhangi bir düzenleme bulunmadığını ortaya koyuyor.

Konuşma engellilerin sadece yüzde 3,1, bedensel engellilerin yüzde 3'ü, görme engellilerin yüzde 2,6'sı, işitme engellilerin yüzde 2,3'ü ve zihinsel engellilerin yüzde 1,8'i yaşadıkları bina, cadde, sokak ve yollarda engeline uygun olarak bir takım düzenlemelerin bulunduğunu ifade ediyor.
Sponsorlu Bağlantılar

Araştırmaya katılanların yüzde 63,9'u zihinsel engellilerin, yüzde 45,9'u konuşma engellilerin “çalışamaz” durumda olduğunu belirtirken, görme engellilerin çalışamayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 15,4.

Engellilerin yüzde 55,7'si sağlık hizmetlerinden yararlanırken, sadece yüzde 12,27'si eğitim, yüzde 5,9'u bakım ve rehabilitasyon hizmetinden faydalanabiliyor. Engelli bireyler, bir takım kurum ve kuruluşlar tarafından kendisine verilen hizmetlerden yararlanamamasının en önemli nedeni olarak ekonomik yetersizliği gösteriyor.

Engelli bireylerin engel türüne göre günlük aktivitelerini yerine getiriş biçimleri değerlendirildiğinde, işitme engellilerin yüzde 75,7'si, görme engellilerin yüzde 70,3'ü, bedensel engellilerin yüzde 61,2'si ve konuşma engellilerin yüzde 54,5'i kendi başına hareket edebiliyor. Kendi başına bağımsız hareket etme durumu en kısıtlı olan grubu zihinsel engelliler oluşturuyor.

Günlük aktivitelerini yerine getirirken bir başkasına tam bağımlı olanlar, iş yerinin fiziki şartlarından en fazla rahatsızlık duyuyor. Günlük aktivitelerini yerine getirirken bir başkasına yarı bağımlı olanların yüzde 46,4'ü, faaliyetlerini bağımsız yapabilenlerin yüzde 24,3'ü iş yerinin fiziki şartlarının uygun olmadığını belirtiyor...


DEVAMI >>>> Engellilik Nedir? Engelli Kime Denir?


Son düzenleyen perlina; 10 Ağustos 2017 10:05


Misafir
29 Aralık 2014 00:52       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şehrimizde(sinop) olan üst geçitleri engelli vatandaşlarımızın kullanması bizleri bu konuda bir şeyler yapma ihtiyacı hissettirdi bu kapsamda ENGELLERİ KALDIRAN ASANSÖRLÜ ÜST GEÇİT adlı projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başladık Türkiye’nin farklı şehirlerinde örneği bulunan bu çalışmaların Sinop’taki öncüleri olmak istedik bu bağlamda ilk iş olarak Vali ve Belediye Başkanı le görüşmeye gittiğimizde bizlere kapılarını en baştan kapattılar yani şehrin önde gelenleri bu projeye destek olmadılar bunun için bizlere bu konuda yardımcı olmanızı destek çıkmanızı rica ediyoruz UNUTMAYIN HEPİMİZ BİRER ENGELLİ ADAYIYIZ
perlina tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç