Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Ocak 2017  Gösterim: 73.575  Cevap: 3

Türk Hava Kurumu hangi amaçla kurulmuştur?

Misafir
7 Kasım 2009 12:38       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk Hava Kurumu hangi amaçla kurulmuştur?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Türk Hava Kurumu (THK)

Alıntıdaki Ek 60732

Türkiye’de havacılığı geliştirmek amacıyla 16 Şubat 1925’te kurulan kamuya yararlı dernek.

Sponsorlu Bağlantılar
Tüm havacılık çalışmaları 1 Mayıs 1935’te açılan Türkkuşu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Merkezi Ankara’da olan THK’nın başlıca amaçları Türk gençliğine havacılığın sivil ve askeri alanlardaki önemini anlatmak, askeri ve sivil havacılığa destek ve yardımcı olmak, Türkiye’de sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak, bu doğrultuda gerekli gereçleri sağlamak, yurtiçi ve yurtdışı yakın mesafelerde hava taşımacılığı yapmak, taşımacılık alanında hem bağımsız olarak, hem de başka kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmek, Türkiye çapında bir uçak ve helikopter filosu kurmak, yeterli teknolojik birikim ve parasal kaynak sağlandığında uçak, planör, paraşüt vb hava araçları üretmektir.

Kurum bu amaçlar doğrultusunda, ekonomik alanda verimli her türlü ticari etkinliğe katılmak, gerekli görülen yerlerde hava sporu ve eğitim tesisleri kurmak , sportif ve turistik havacılığın gelişmesiyle ilgili kuruluşları federatif, ulusal bir örgüt çatısı altında birleştirmek, sportif havacılık gösterilerini ve uluslararası yarışmaları özendirmek ve düzenlemek, 1929 yılında üye olduğu Uluslararası Havacılık Federasyonu’nda (FAI) Türkiye’yi temsil etmek, motorlu uçak ve planör pilotu, paraşütçü, modelci ve makinist olarak yetiştirdiği ve uzman yaptığı personele FAI ve THK’ya ait lisans, diploma ve bröveleri vermek, yurt düzeyinde kurulacak ve THK tarafından onaylanacak hava kulüplerini ve Türkiye havacılık kulüplerini denetlemekle görevlidir. 1993’te Turizm Bakanlığı ile yapılan bir protokolle Türkiye denizlerinin kirletilmesini de THK havadan denetlemektedir.

DEVAMI >>>> THK - Türk Hava Kurumu


Son düzenleyen Baturalp; 1 Ocak 2017 00:46


Misafir
28 Kasım 2010 11:44       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
THK, Cumhuriyet'in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925’te, Atatürk’ün önderliğinde kuruldu.1935 yılında adı Türk Hava Kurumu oldu ve günümüzde kısaca THK kısatlması ile kullanılmaktadır.

3 Mayıs 1935'te Türkkuşu adlı eğitim merkezi kuruldu. Kurum, aralarında dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'in de bulunduğu, birçok havacı yetiştirdi.

Pespeşe açılan paraşüt, planör, motorlu uçuş ve model uçak okulları, 10 Temmuz 1936'da hizmete giren İnönü Planör Kampı, 1937'de açılan Etimesgut Motorlu Uçuş Kampı ve aynı yıl yapılan Ankara ve İzmir Paraşüt kuleleri, çok sayıda havacıyı bir araya getirdi.

Türkkuşu öğretmenlerinden pilot Emrullah Ali Yıldız, 12 Haziran 1938 günü 14 saat 20 dakika süren bir planör uçuşuyla dünya rekorunu kırdı. Öğrencisi Ziya Aydoğan, THK İnönü Eğitim Merkezi'nden Kayseri'ye kadar, 466 km.lik bir mesafeyi planörle uçtu.

THK'nin planör eğitimleri için gerekli olan planörler, Kurum'un Akköprü Atölyesi'nden sağlanıyordu. Bu atölyede 1940 yılına kadar yüzlerce planör üretimi, motor ve planör onarımları yapıldı. 1940 yılı sonlarında ise Akköprü'de sınırlı bir kadroyla çalışan atölye fabrika haline getirildi ve burada İngiliz Miles Magister eğitim uçaklarının seri montajına başlandı.

1939-1941 yılları arasında II. Dünya Savaşı öncesinde Genelkurmay Başkanlığı'nın da isteğiyle Etimesgut Uçak Fabrikası kuruldu. 1944 yılında üretime Etimesgut Uçak Fabrikası'nda, Magister uçaklarının yanı sıra, THK-1, 3, 4, 7, 9, 13 planörleri ile THK-2, 5 ve 10 tiplerinde eğitim, sağlık ve nakliye uçakları üretildi.

Türkiye’deki ilk motor fabrikası THK tarafından Gazi Orman Çiftliği'nde kuruldu. Bu fabrikanın çalışmaları 1951 yılına kadar sürdü ve dönemin getirdiği koşullar nedeniyle aynı yıl Makina ve Kimya Endüstrisi'ne devredildi. Bu fabrika 1952'de tamamen kapatıldı, halen Türk Traktör Fabrikası olarak işletilmekte ve traktör üretimiyle ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

THK'nin yetiştirdiği havacı gençler, 1974 Kıbrıs Harekâtı sırasında gerçekleşen Hava İndirme Harekatı’na paraşütçü olarak katıldı. Harekat sırasında kurumun uçak ve pilotlarına da önemli görevler verildi.

Özellikle 1980'li yıllardan sonra THK, sportif havacılık konusunda, 1990 yılından sonra da uluslararası ilişkilerinde büyük gelişmeler kaydetti. FAI Genel Kurul ve Komisyon toplantılarında etkili bir politika izlenerek THK ve Türkiye ön plana çıkarıldı. Mevcut olan planör, paraşüt, uçuş okulu ve model uçak okuluna ilave olarak 1996 yılında bünyesinde balon, yelkenkanat ve yamaç paraşütünün bulunduğu Çok Hafif Hava Araçları Okulu kuruldu.

1995'te Dünya Paraşüt Şampiyonası, 1996'da 1. Dünya Hava Oyunları Test Yarışmaları, 1997'de 1 nci Dünya Hava Oyunları Türk Hava Kurumu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti.

Haziran 2000'de 6 dalda 1. Türkiye Hava Oyunları, Temmuz 2002'de ise 2. Türkiye Hava Oyunları, Haziran 2004'te 3. Türkiye Hava Oyunları gerçekleştirildi.
Misafir
21 Kasım 2011 20:04       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TDK yani Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla kurulmuştur. Türk Dil Kurumu, Türkçe'yi incelemek, gelişmesi için çalışmak amacıyla kurulmuştur.
Baturalp tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç