Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Şubat 2017  Gösterim: 10.450  Cevap: 4

Enlem, boylam ve paralel ne demektir?

Misafir
11 Kasım 2009 20:47       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Enlem, boylam ve paralel ne demektir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

enlem ve boylam


62096d1487809799 enlem ve boylam enlem

Yer yüzeyinde herhangi bir noktanın konumunu belirlemekte ve tanımlamakta kullanılan koordinat sistemi.
Sponsorlu Bağlantılar
Enlem
, bir küre ya da harita üzerindeki bir noktanın, Ekvator’un kuzeyindeki ya da güneyindeki konumunu gösteren ölçümdür. Teknik açıdan değişik tipte enlemler (coğrafi, astronomik ve yermerkezli) olmasına karşın bunların arasındaki fark çok azdır. Başta haritacılık alanında olmak üzere en yaygın kullanılan ortak enlem türü coğrafi enlemdir. Derece, dakika ve saniye olarak birimlendirilen coğrafi enlem, Yer yüzeyindeki belirli bir noktanın, Ekvator düzlemi üzerinde yer alan Yer merkeziyle yaptığı açının oluşturduğu yaydır ve Ekvator’dan kutuplara doğru kuzey-güney düzleminde ölçülür. Buna göre örneğin, 30° 15' 20" kuzey konumundaki bir nokta, yerkürenin merkeziyle 30° 15' 20"’lik bir açı yapar; aynı biçimde, Ekvator ile coğrafi kutup noktalarının arasındaki yay açısı 90°’dir (Yer’in çevresinin 1/4’ü ya da 1/4 x 360°) ve bu nedenle de en büyük enlemler 90° kuzey ve 90° güneydir. Değişik enlem konumlarının küre ya da harita üzerindeki gösterimini kolaylaştırmak için Ekvator’a paralel ve eşuzaklıklı olarak çizilen çemberlere paralel ya da enlem çizgisi denir.

Coğrafi enlemleri saptamak için, belirli kutup yıldızlarının görünüm açılarını almak ya da öğle güneşinin açısını sekstantla ölçmek gibi yöntemler uygulanır. Bir derecelik enlem yayı yaklaşık 111 km’dir; Yer’in basıklığı nedeniyle bu uzunluk Ekvator’da 110,568 km, kutuplarda ise 111,900 km’dir.

Boylam ise, Yer yüzeyindeki belirli bir noktanın, başlangıç meridyeninin (coğrafi iki kutup noktasını, birleştiren ve Londra’ daki Greenwich’ten geçen hayali çizgi) doğusundaki ya da batısındaki konumunu veren ölçümdür. Enlem gibi derece, dakika ve saniye cinsinden ölçülen boylam, Yer’in merkezinden Ekvator ile başlangıç meridyeninin kesişim noktasına çizilen doğru ile yine Yer’in merkezinden Ekvator üzerindeki başka bir noktaya çizilen ikinci doğru arasında kalan açının yaptığı yaydır. Boylamlar, başlangıç boylamının batısında ve doğusunda yer alır ve en büyük boylam 180°’dir. Değişik boylam konumlarının küre ya da harita üzerindeki gösterimini kolaylaştırmak için, coğrafi kutup noktalarını birleştirecek biçimde çizilen çemberlere meridyen denir. Bir derecelik boylam yayının uzunluğu Ekvator’da 111,32 km, kutup noktalarında ise 0’dır.

DEVAMI Enlem ve Boylam

Paraleller


Ekvator ile kutup arasındaki küre yüzeyinde, Ekvator’a paralel olarak 1 ‘er derecelik açılardan geçen daireler çizilmiştir. Bunlara paraleller ya da paralel daireler denir. Dünya’da, Ekvator’un güneyinde 90 ve kuzeyinde de 90 olmak üzere 180 paralel dairesi vardır. Dünya’nın merkezinden 1′er derecelik açı ile çizilen bu dairelerin birbirleri ile olan mesafeleri aynıdır. Ancak bu dairelerin çapları ve çevresi Ekvator’dan Kuzey ve Güney kutuplara doğru gidildikçe azalır. Nitekim Ekvator’da 40 076 km olan dairenin çevresi kutupta sıfır olmaktadır.

Meridyenler


Meridyenler, Ekvator’dan birer derece açı ile geçerek Kuzey ve Güney kutup noktalarına doğru çizilen çemberlerdir. Yani, kuzey-güney yönünde Dünya’yı kateden bu yarım dairelere meridyen denir. Dairenin çevresi 360° olduğundan 360 meridyen bulunur. Meridyenlerin yerini tayin etmek bakımından İngiltere’deki Greenwich (Grinviç) Rasathanesi’nden geçen meridyen Başlangıç Meridyeni veya O meridyen olarak kabul edilmiştir. Bunun doğusunda bulunan 180 meridyene Doğu meridyenleri, batısında bulunan 180 meridyene de Batı merid­yenleri denir. Meridyenler kutup noktalarında kesişerek bir noktada birleşir. Bu bakımdan paraleller arasında kalan meridyen yayları arasındaki mesafe Ekvator’ dan kuzey ve güneye doğru azalarak kutuplarda sıfır olur.

DEVAMI
Paralel ve Meridyen. Yerel Saat Hesaplamaları
Son düzenleyen Safi; 23 Şubat 2017 02:20


_KleopatrA_
11 Kasım 2009 20:51       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Enlem veya paralel yerküre üzerinde çizildiği varsayılan, Ekvator'a paralel çemberlerden her biri.

Bir noktanın başlangıç meridyenine uzaklığının merkezdeki açı cinsinden değerine boylam denir.

PARALEL NEDİR?

EKVATORA PARALEL OLARAK DÜNYA ÜZERİNDE DOĞU-BATI YÖNÜNDE UZANDIĞI VARSAYILAN DAİRELERDİR
11 Kasım 2009 20:56       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Paralel:Enlem ile paralel aynı anlamda kullanılıyordur. Dünyayı enine kesen çizgilere paralel ya da enlem denir.En büyük paralel dairesi ekvatordur.
Boylam Dünyayı boyuna kesen çizgilere denir.Bunun diğer adı meridyendir iki meridyen arası da 4 dk dır.
21 Ekim 2010 13:13       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya hadi şunun cevabını verin
paralel nedir ?
boylam(enlem) nedir?
meridyen nedir?

Boylam ile meridyen aynı anlama gelir Boylamın diğer adı meridyen olarak geçer.Aynı şekilde,paralel ile enlem aynı anlama gelir Paralelin diğer adı da enlem olarak geçiyordur.

Paralel: Dünyayı enine kesen çizgilere paralel ya da enlem denir.En büyük paralel dairesi ekvatordur.
Boylam: Dünyayı boyuna kesen çizgilere boylam denir.Bunun diğer adı meridyendir iki meridyen arası da 4 dk dır.

Safi tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç