Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Ocak 2016  Gösterim: 45.049  Cevap: 3

Verim nedir, nasıl hesaplanır bir örnek vererek açıklar mısınız?

Misafir
13 Aralık 2009 13:35       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Fiziksel anlamda verim nedir, nasıl hesaplanır?
Verim soruları nasıl çözülür?
Fizikte verim formülü nedir?
Verimle ilgili çözümlü örnekler nelerdir?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Makinelerde yapılan iş ile harcanan enerji arasındaki bağlantı fiziksel anlamda verim olarak tanımlanır.Verimi yüksek olan araçlar sürtünme kaynaklı enerji kaybını en aza indirgediği için verimi düşük araçlara göre daha üstündür!

Verim Formülü => Yapılan İş / Harcanan Enerji!
Sponsorlu Bağlantılar
Örnek Soru => 200 Joule enerji harcayan bir vinç 100 Joule iş yapıyorsa vincin verimi % kaçtır?
Çözüm => Veriler formüle edildiğinde => Verim = Yapılan İş / Harcanan Enerji = 100/200x100 = % 50 bulunur!

Son düzenleyen nötrino; 17 Ocak 2016 12:52 Sebep: İç başlık düzeni!!


Misafir
9 Ocak 2011 22:02       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Verim Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Verim; bir şeyden alınan, ya da elde dilen işin, ona verilen ya da tatbik edilen işin yüzde ya da kat olarak ifadesidir. Bir kaldıracı itince, makinaya bir iş yaptırmış oluyorsunuz. Bir makaranın ipini çektiğinizde, makinaya bir iş yaptırmış oluyorsunuz. Herhangi bir makinaya bir iş yaptırmak için ona mutlaka bir iş yapmak (enerji uygulamak) zorundasınız. Makina bu işi daha kullanışlı bir işe dönüştürür. Bunu yaparken de kuvvetin şiddetini, yolunu ve hareket doğrultusunu değiştirir. Bir makinadan elde edilen kullanışlı iş, daima verilen işten daha küçüktür. Niçin? Verilen işin bir kısmı sürtünmeyi yenmekte kullanılır. Alınan işin verilen işe oranı, bir makinanın verimi olarak tanımlanır.

Yüksek verim, verilen işin çoğunun makina tarafından kullanışlı işe dönüştürülmesi demektir. Düşük verim, verilen işin bir kısmının kaybolduğunu ve kullanışlı bir işe dönüştürülemediğini gösterir. Verim daha ziyade yüzde olarak ifade edilir. Bir makinanın verimini nasıl arttırabilirsiniz? Verim sürtünme azaltılmak suretiyle arttırılabilir. Zımparalama veya yağlama bir yüzeyi parlatır ve sürtünmeyi azaltır. Gresleme veya yağlama suretiyle makinaların çoğunda sürtünme azaltılır. Bisiklet tekerlekleri veya diğer makinalardaki bilya yatakları yağlanarak sürtünme azaltılır. Verimi artırmak suretiyle doğal kaynakların korunması önemli bir adım sayılır, verim arttıkça doğal kaynakların örneğin petrol ve kömür vs. daha az kullanılması söz konusu olur. Verim azaldıkça da israf artar. Bu anlamada verimsizlik kayıp demektir.

•Verimin Hesaplanması

Verim genellikle yüzde ile ifade edilir. Verim, yüzde olarak aşağıdaki formülle hesaplanır. Verim (yüzde) = Alınan iş / Verilen iş x 100.

Örnekler 1. Bir şahıs bir makinaya 25 Newtonluk iş ile 20 Newtonluk iş yaptırıyor. Bu makinanın verimi yüzde kaçtır?
Çözüm: Verim = 20 x 100 / 25 = 2000/ 25 = 80 = % 80 olarak bulunur.
2. Bir çiftçi tarlasına 360 kg. buğday ekmiş, sezon sonunda tarlasından 1.080 kg buğday hasat etmiştir. Bu durumda tarlasının buğday verimi ne kadardır?
Çözüm: Verim = 1.080 x 100 / 360 = 108.000 / 360 = 300 = % 300 olarak bulunur. Diğer bir deyişle "verim, 1'e 3 olmuştur", diye de ifade edilebilir.


ALINTIDIR

Son düzenleyen nötrino; 9 Haziran 2014 11:33 Sebep: Mesaj düzeni!
Misafir
24 Mart 2014 18:53       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Verim yüzde ile ifade edilir. Çoğu zaman verim, makineden elde dilen yararlı gücün makineyi besleyen güç oranına eşittir.
Son düzenleyen nötrino; 9 Haziran 2014 11:35 Sebep: Mesaj düzeni!
nötrino tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç