Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Aralık 2016  Gösterim: 14.004  Cevap: 2

Matematikte grafiklerin sağladığı yararlar nelerdir?

Misafir
20 Aralık 2009 19:31       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Matematikte grafiklerin sağladığı yararlar nelerdir(Matematikteki grafikler)
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Matematiksel grafikler sadece matematikte değil diğer alanlarda da kullanılır.mesela istatistik,ekonomi,fizik vsvs gibi. Matematiksel olarak grafiklerin kullanılması; sayısal verilerin sonuçlarının daha somut ve açık şekilde görülmesini sağlar.

BAKINIZ Matematikte Grafik Kullanımı ve Grafik Çeşitleri
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 6 Aralık 2016 00:41


nötrino tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
15 Aralık 2013 20:37       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Grafikler hayatımızı çok kolaylaştırırlar.
Biz farkında olmasak ta, çevremizdeki grafikler bizlere çok fazla şey anlatırlar. Yazı ya döktüğümüzde çok yer ve zaman kaybına sebep olacak olan uyarılar, anlatılmak istenenler, grafikler sayesinde hızlı ve zahmetsiz bir şekilde insanlara aksettiriliyor.

Grafiklerin yararlarını sıralarsak;
  1. Grafikler, sözel mesajların öğrenciler tarafından anlamlaştırılmasında ve somutlaştırılmasında en yaygın olarak kullanılan öğretim materyalidir.
  2. Sözel olarak anlatılması çok zor olan bir ya da rakamsal olarak anlam ifade etmeyen sayılar veya oranlar, bir resim ya da grafik aracılığı ile kolaylıkla öğrenciye anlatılabilir.
  3. Grafikler öğrencinin kavramı anlamasına, yorumlamasına ve kavramlar arasındaki ilişkileri görmesine yardımcı olur. Ayrıca, grafiklerin öğretimde kullanılması, öğrenci dikkatinin çekilmesinde ve korunmasında etkin bir yöntemdir.
  4. Grafiklerin diğer bir avantajı ise, bunların kolaylıkla sınıf ortamına taşınması ve öğretmen ve öğrenci tarafından kolaylıkla üretilmesidir. Grafiklerin yapılması çoğu zaman, gelişmiş teknolojilerin kullanılmasını gerektirmeyebilir.
  5. Yazılı ve asetat materyallerin kullanılmasında olduğugibi,grafiklerin kullanılmasında da, öğretmenin etkinliği çok önemlidir. (Grafiklerin ne anlama geldiği, yine öğretmen tarafından sınıfa aktarılmalıdır.)
  6. Grafikler, bütün bir içeriği sunmak yerine, içeriğin açıklamasında kullanılabilecek ve öğretmene yardım edebilecek destekleyici materyallerdir.
  7. Resim ve grafiklerin gerçeğe uygunluğu, renkli oluşu ve gerektiğinde yazılı açıklamaları içermesi, bu materyalin etkinliğini artıran diğer faktörlerdir.
Grafiklerin yararları
Trafikte kullanılan bu işaret yolda çalışma olduğunu gösterir. Aracıyla seyahat eden bir kişi, bu işareti gördüğünde yolda çalışma olduğunu anlar ve dikkatli olur.
Burada grafik kullanılmasaydı, levhanın üzerinde "İLERDE YOL ÇALIŞMASI VAR. DİKKATLİ OLUNUZ" yazardı. Buda araç kullanan kişinin hem dikkatini dağıtacak hemde yoldan gözünü daha fazla ayırmasına neden olacaktı.
Son düzenleyen Safi; 6 Aralık 2016 00:45


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç