Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Haziran 2016  Gösterim: 37.219  Cevap: 2

D Vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olabilir?

Misafir
24 Ocak 2010 22:59       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
D Vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olabilir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Vit D-Yetersizlik belirtileri
  • Raştizm (genç) ve osteomalasi (yaşlı), Diş çürümesi,
  • Kemiklerde yumuşama ve erime, Kemik kırıklarında uygunsuz iyileşme,
  • Kas zayıflığı,
  • Kalsiyum emiliminde yetersizlik,
  • Böbreklerde fosfor birikimi
Rikets (RAŞİTİZM)
Latince'de bükülme, eğilme anlamına gelen “Rhachitis” kelimesinden geldiği sanılmaktadır. Çocuklarda görülen kemik hastalıklarından ilk söz edenler Efesli Soranus (98-138) ve BergamalI Galen (130-200) dir. Vitamin D ile ilişkili klinik, ilk olarak 17. yüzyılda Glisson tarafından tanımlanmıştır (16). 1918 yılında ise Mellanby Rikets'in balık yağı kullanımı ile önlenebileceğini gösterdi. 1822 yılında Polonya'lı bir doktor olan Snadecki, Rikets'li olan çocuklarını şehir dışına götürüp orada uzun süre açık havada bırakmalarını önermesi, dolayısı ile Rikets'in önlenmesi ve tedavisinde güneş ışığının etkinliğini ilk kez vurgulamış oldu.
Sponsorlu Bağlantılar
Farklı Rikets tipleri tanımlanmış olmakla birlikte, Rikets denildiğinde çoğunlukla D vitamini eksikliğine bağlı olan akla gelmektedir.
49583d1464567124 vitaminler d vitamini calciferol vd3
Rikets büyüyen organizmanın hastalığı olup, osteomalasi olaya eşlik eder. Gebeliğin son trimesterinde plasentadan D vitamini geçmesi nedeniyle yaşamın ilk aylarında görülen Rikets genellikle maternal D vitamin deposu yetersiz olgularda görülür. Maternal 25-hidroksi-vitamin D < 8 ng/ml olan anneler en riskli grubu oluşturur.

DEVAMI Vitaminler - D Vitamini (Calciferol)
Son düzenleyen Safi; 3 Haziran 2016 11:25


24 Aralık 2010 16:12       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Kalsiyum Eksikliği:
Kalsiyum eksikliğinde, başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucu raşitizm, kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca, eklem ağrıları, kas krampları, egzama, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyona neden olabilir. Gebelikte ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı daha fazladır. Bu nedenle, özellikle gebelikte ve bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya özen göstererek kalsiyum eksikliği sonucu oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçilmelidir.
Son düzenleyen Safi; 3 Haziran 2016 11:23
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç