Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Kasım 2015  Gösterim: 46.363  Cevap: 7

Esnek madde nedir?

Misafir
12 Şubat 2010 16:19       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Esnek madde ne demektir, nasıl tanımlanır?
Esnek maddeler nelerdir?
Hangi cisimler esnek maddelere örnek verilebilir?
EN İYİ CEVABI BloodDrinker verdi
ESNEKLİK
Çekilerek uzatılan bir lastik şerit serbest bırakılır bırakılmaz eski uzunluğuna döner; çünkü esnek bir maddedir. Aynı bi­çimde, okçuların yayı da esnek maddelere bir örnektir; kirişi çekilince bükülür, bırakıldı­ğında yeniden eski biçimini alır. Esnekliğin başka bir örneği de bisiklet pompasıdır; pom­panın memesini parmağımızla tıkayıp pompa kolunu aşağı doğru bastırırsak, bu basıncı kaldırdığımız anda pompa kolu hızla yukarı çıkar. Bütün bu örneklerde maddenin eski biçimine, boyutlarına ya da konumuna geri dönmesi, gerilen lastik şeridin, bükülen yayın ve pompa içinde sıkıştırılan havanın esnek olmasından kaynaklanır. Yere atılan bir lastik top sıçrar; ama bir macun ya da hamur topağı yere düştüğünde sıçramaz, yalnızca biçim değişikliğine uğrar. Demek ki macun ya da hamur esnek olmayan maddelerdir. Kolayca biçim değişikliğine uğrayan ve bir daha eski biçimine ya da boyutlarına dönemeyen bu tür maddelere plastik maddeler denir.

Sponsorlu Bağlantılar
Bilim adamlarının tanımına göre, çekilip gerilerek, bükülerek, sıkıştırılarak ya da bu­rularak “biçim değişikliği”ne uğradıktan son­ra tümüyle eski biçimine ve boyutlarına döne­bilen maddeler esnektir. Bu tür maddeler biçim değişikliğine karşı direnç gösterir; örne­ğin sert bir lastik şeridi gererek uzatmak için oldukça büyük bir çekme kuvveti uygulamak gerekir. Maddeyi biçim değişikliğine uğrata­bilmek için uygulanması gereken kuvvetin miktarına gerilim, maddedeki biçim değişikli­ğinin miktarına da gerinim denir.

Esnek maddelerin davranışlarını inceleyen İngiliz bilim adamı Robert Hooke, 1660′ta, gerilim ile gerinim arasındaki bağıntıyı açıkla­dı. Bu yasanın en basit anlatımına göre gerilim ile gerinim birbiriyle doğru orantılıdır. Örneğin, telden bir yayın ucuna 50 gramlık bir yük asıldığında yay 3 cm uzarsa, 100 gramlık bir yük asıldığında 6 cm uzar. Hooke’ un yasası yalnız yaylar için değil bütün esnek maddeler, örneğin çelik kirişler için de geçer­lidir. Ne var ki, her maddenin belirli bir esnektik sınırı vardır; bu sınırı aşan bir gerilim uygulandığında madde artık eski biçim ve boyutlarına dönemez. Böylece, maddenin es­neklik sınırını aşarak kalıcı biçim değişikliğine uğramasına akma denir.

Esnek maddelerin uygulamada yararlanılan yönlerinden biri enerji depolayabilmeleridir. Örneğin bir saati kurmak, yani saatin zembe­reğini (yayını) sarmal biçimde bükmek için tüketilen enerji zemberekte birikir ve akrep ile yelkovanın dönmesini sağlar. Yaylı kapı­larda da, kapının menteşesine tutturulmuş olan yay kapı açıldığı zaman sıkışır ve kapı bırakılınca eski biçimine dönerek kapıyı ka­patır. Esnek bir madde olan hava da kapalı bir kabın içinde sıkıştırılabilir; böylece depo­lanmış olan enerji örneğin havalı matkap ve çekiçleri çalıştırmak için kullanır. Buna karşı­lık suyun ve öbür sıvıların sıkıştırılabilme özelliği gazlara oranla çok daha azdır.


Son düzenleyen nötrino; 23 Kasım 2015 20:15 Sebep: İç başlık düzeni!!


_KleopatrA_
12 Şubat 2010 16:22       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Bir maddeye kuvvet uygularsanız şekli veya boyutları değişebilir. Örneğin kağıdı buruşturduğunuzda, lastiği uzattığınızda, teli büktüğünüzde şekilleri değişir. Şekli değişmiş olan cisim eski haline geri dönüyorsa esnek cisimdir. Esnek olmayan cisimler eski şekline dönmez. Örneğin hamuru sıkıp şeklini değiştirirseniz, son şeklini korur. Fakat lastiği uzatıp bırakırsanız eski şeklini alır. O yüzden hamur esnek değildir. Lastik ise esnektir.
Son düzenleyen nötrino; 23 Kasım 2015 20:12 Sebep: Yazım yanlışı / Alıntı soru!
Misafir
6 Ocak 2011 18:11       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Silgi, balon birer esnek maddedir.
Son düzenleyen nötrino; 23 Kasım 2015 20:11 Sebep: Mesaj düzeni!
Misafir
10 Kasım 2012 20:55       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kuvvet uygulanınca şekil değiştiren, kuvvet uygulamayı bırakınca eski haline dönen maddeler esnek maddeler olarak tanımlanır.
Son düzenleyen nötrino; 23 Kasım 2015 20:08 Sebep: Mesaj düzeni!
Misafir
12 Kasım 2012 20:15       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Esnek madde örnekleri nelerdir?
Son düzenleyen nötrino; 23 Kasım 2015 20:05 Sebep: Soru düzeni!
Misafir
25 Kasım 2012 13:52       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kuvvet uygulandığında şekil değiştiren, kuvvet ortadan kalkınca eski haline dönebilen cisimlere esnek madde denir. Yay, lastik, sünger, balon esnek madde örnekleridir.
Son düzenleyen nötrino; 23 Kasım 2015 20:04 Sebep: Mesaj düzeni!
BloodDrinker tarafından gönderilmiş olan #7 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
13 Kasım 2013 21:28       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Esnek maddelere lastik, sünger ve yay örnek verilebilir.
Son düzenleyen nötrino; 23 Kasım 2015 19:57 Sebep: Mesaj düzeni!


Daha fazla sonuç:
esnek madde neye denir

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç