Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Kasım 2017  Gösterim: 10.943  Cevap: 2

Üretici canlılar hangileridir?

minik kuşu'Mm..
14 Nisan 2010 17:20       Mesaj #1
minik kuşu'Mm.. - avatarı
Ziyaretçi
Üretici canlılar hangileridir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Canlıları cansız varlıklardan ayıran temel özelliklerden biri, en basitinden en ge­lişmişine kadar her canlının kendisine benze­yen yeni bireyler üretebilmesidir. Meşe ağacı­nın palamut denen meyvelerinden zamanla yeni meşe ağaçları gelişir. Kelebeklerin yu­murtalarının her biri, tırtıl ve pupa evresinden geçerek birer kelebeğe dönüşür. İnsan gibi memeliler ise yavrularını doğurarak dünyaya getirirler. Canlıların çoğalmasını ve yaşamın sürüp gitmesini sağlayan işte bu üreme süreç­leridir.
Canlılar dünyasında çok değişik üreme yöntemlerine rastlanır. En basit yöntem hüc­re bölünmesidir. Mikroskobik canlıların ço­ğu, örneğin bakteriler ikiye bölünerek çoğa­lır. Parçalardan her biri normal boyutlarına ulaştığında yeniden bölünür ve bütün bu sü­reç yarım saatten daha az bir zaman alır. Bakterilerin böylesine basit bir yöntemle ve ina­nılmaz bir hızla çoğalabilmesinin nedeni, bu canlıların yalnızca tek bir hücreden oluşması­dır.

Sponsorlu Bağlantılar
Oysa çokhücreli canlıların böyle parçalara bölünerek üreme olanağı yoktur; bu yüzden daha dolaylı üreme yöntemleri geliştirmişler­dir. Örneğin çilek bitkisi gövdesinden çevreye doğru sürgünler uzatır; toprağın üzerinde ya­yılan bu sürgünler zamanla köklenir ve anaç bitkiden ayrılarak bağımsız bir bitkiye dönüş­tüğünde o da kendi sürgünlerini verir. Basit yapılı bazı hayvanlar da aynı biçimde üreyebi­lir. Hidra denen küçük tatlı su polipinin göv­desinde önce tomurcuklar oluşur; sonra bu tomurcuklardan her biri koparak ana gövde­den ayrılır ve yeni polipler halinde gelişmesini sürdürür. Denizyıldızlarında ise, hayvanın gövdesi 2-3 parçaya bölündüğünde bu parça­lardan her biri eksik bölümlerini tamamlaya­rak birer denizyıldızına dönüşür.

DEVAMI
Canlılarda Üreme ve Üreme Sistemi
Son düzenleyen Safi; 27 Kasım 2017 01:49

_KleopatrA_
14 Nisan 2010 17:30       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
minik kuşu'Mm.. adlı kullanıcıdan alıntı

üretici canlılar nelerdir ?

Kendi besinini kendi yapabilen canlılara verilen ad. Bunlara ototrof canlılar da denir. Bitkiler, algler ve bazı bakteriler üretici canlılardır.

Üretici canlılardan olan bitkiler fotosentez sayesinde inorganik moleküllerden, glikozu sentezler. Sonra bu glikozdan yapılarındaki öteki organik molekülleri oluştururlar. Heterotrof canlılar, başka canlıların organik yapılarını besin olarak kullanır. Oysa, ototrof beslenen bitkilerin inorganik moleküllerden organik molekül sentezi yapabilmesi için yalnızca enerjiye gereksinimleri vardır. Bu enerji Güneş enerjisidir. Bitkiler hücrelerindeki klorofil sayesinde Güneş enerjisini soğurarak, besin sentezi için gereken bu enerjiyi sağlar.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç