Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Mayıs 2016  Gösterim: 29.271  Cevap: 2

Yetki, merkezi yönetim, yerel yönetim nedir?

Misafir
27 Nisan 2010 17:04       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yetki, merkezi yönetim, yerel yönetim nedir?
EN İYİ CEVABI pesimist verdi
Yetki, sorumluluğun eşi olarak tanımlanan ilkedir. Yani karar alma, çalışanları yönlendirme ve örgütün amaçlarına ulaşması için belli görevleri yerine getirme hakkı. Yetki sorumluluk ile bir bütündür, bunun sebebi, bireyin yetkileri dahilinde gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerinden, başarılarından, başarısızlıklarından yada eksiklerinden sorumlu olmasıdır.

Merkezi yönetim,
kamu hizmetlerinde birlik ve bütünlüğü sağlamak amacıyla söz konusu hizmetlere dair karar ve faaliyetlerin merkezi hükümet ve onun hiyerarşik yapısında yer alan örgütlerce yürütülmesi demektir.
Sponsorlu Bağlantılar

Yerel yönetimler, ulusal sınırlar içerisindeki değişik büyüklüklerdeki topluluklarda yaşayan insanların, ortak ve yerel nitelikteki gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulan ve hukuk düzeni içerisinde oluşturulmuş olan anayasal kuruluşlardır.

Yasa (Kanun), bir anayasal hukuk rejiminde, yetkili organlarca meydana getirilen hukuk kurallarıdır. Kanunlar, tüzükler, yönetmelikler birer hukuk kuralıdır. Yürürlükte olan hukuk kurallarının tümüne mevzuat denir. Dar anlamında kanun, yasama organınca yapılan kanun adıyla gerçekleştirilen işlerdir. Hukukla paralel anlamlılık taşır ancak hukukun öğelerinden sadece biri ve hukuk kaynaklarından sadece biridir.

DEVAMI Yerel Yönetim Nedir?
Son düzenleyen Safi; 28 Mayıs 2016 08:03


pesimist tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
okur
5 Mayıs 2012 12:49       Mesaj #3
okur - avatarı
Ziyaretçi
Yerel yönetimler, belli bir coğrafi alan üzerinde yaşayan yerel topluluk üyelerinin kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, ekonomik, sosyal, kültürel zenginliğe ve refaha ilişikin yerel hizmetleri genel yetkiyle, kendi sorumluluğu doğrultusunda yerine getiren, işleyişinde açıklığı, şeffaflığı çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini hayata geçiren, yetkilerin yerel halka en yakın yönetim birimince kullanıldığı, kamu tüzel kişiliğine sahip, özerk, demokratik bir kuruluştur.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç