Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Ağustos 2018  Gösterim: 12.825  Cevap: 2

Çello nedir?

Misafi
4 Mayıs 2010 20:42       Mesaj #1
Misafi - avatarı
Ziyaretçi
Çello nedir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

viyolonsel


66949d1533998192 yayli calgilar viyolonsel cello cello

ÇELLO olarak da bilinir,
Sponsorlu Bağlantılar
keman ailesinden dört telli, bas sesli çalgı.
Telleri alt orta Do'dan yukarıya doğru Do-Sol- Re-La düzeninde akort edilir. 70 cm kadar olan gövde boyu, sapla birlikte yaklaşık 119 cm’yi bulur. Viyolonselin kasnakları kemanınkilere oranla daha geniş, sapı daha kısadır.

İlk kez 16. yüzyılda geliştirilen viyolonsel daha çok beş telli yapılır ve genellikle çalgı topluluklarında bas melodi çizgisini desteklemek için kullanılırdı. Bir solo çalgısı haline ancak 17. ve .18. yüzyıllarda, viyola da gambanm yerini alarak geldi. 17. yüzyılda sürekli bas partileri için viyolonselle klavsenin bir arada kulanılması yaygınlaştı. Haydn, Mozart ve daha sonraki besteciler çalgı toplulukları için yazdıkları yapıtlarda viyolonsele gittikçe daha önemli bir yer verdiler.

DEVAMI Yaylı Çalgılar - Viyolonsel (Çello)
Son düzenleyen Safi; 6 Temmuz 2018 01:36

woltka1001
27 Şubat 2012 17:36       Mesaj #2
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
Viyolonsel ya da çello yaylı çalgıların bir türüdür. Viyolensel, yaylı ailesinden dört telli ve bas sesli bir çalgıdır.
Bu çalgının atası viola da gamba adı verilen perdeli bir çalgıdır. Viyolonsel; keman, viyola ve kontrbas ile aynı ailedendir. Keman ile viyolonselin şekilleri büyük oranda birbirini andırsa da boyutları çok farklıdır.
16. yüzyılda ilk örnekleri Fransa'da ortaya çıkan bu çalgının şekli kadın vücudunu andırır. Başlangıçta beş telli olarak yapılan bu çalgı, önceleri orkestrada bas sesleri desteklemek için kullanılmıştır. Tek başına belirgin bir çalgı olarak ortaya çıkması ise 18. yüzyılda olmuştur.
Sponsorlu Bağlantılar
Viyolonsel genellikle akustik olarak kullanılan bir enstrümandır. Her mekanda (açık alan,konser salonu,vs) çalınabilir. Karşıdan bakıldığında gövdesinin orta bölümünde bulunan ve el yazısı ile f harfini andıran 2 ses deliği, ve eşik (köprü) olarak adlandırılan bir destek bulunur. Yayın tellere teması ile titreşen tellerden çıkan ses, eşik tarafından gövdenin içindeki havayı titreştirerek, içeride dikey olarak bulunan can direğine iletilir ve bu deliklerden geri döner.
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç