Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Aralık 2016  Gösterim: 16.964  Cevap: 6

Maddelerin ortak özellikleri nelerdir?

Misafir
3 Ocak 2011 21:24       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Maddelerin ortak özellikleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Maddelerin Ortak Özellikleri
Bütün maddelerde bulunan özelliğe ortak özellik denir. Bir maddenin yalnız kendine ait özelliğine ise, ayırt edici özellik denir.Maddelerin ortak özellikleri;

Sponsorlu Bağlantılar
1. Eylemsizlik
2. Hacim
3. Kütle

1. Eylemsizlik
Bir maddenin sahip olduğu hareket ve şekil durumunu koruma meyline eylemsizlik denir. Arabadan inmek isteyen bir yolcu, araba henüz durmadan önce inerse, arabanın hareket yönünde gitmek zorunda kalır. Arabada iken hızı olan yolcu inince de bu hızını devam ettirmek isteyecektir. Bu durum bütün maddeler için geçerlidir. Duran madde durmak ister, hareket halindeki ise hareketini devam ettirmek ister. Eylemsizlik; cisimlerin denge durumlarını bozma isteğine karşı koymalarıdır. Cisim hareket ediyorsa durmak istemez, cisim duruyorsa hareket etmek istemez.Aniden ileri doğru hızlanan araçta, geri doğru gidişimizin nedeni budur.
2. Hacim
Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. İki madde birlikte aynı hacmi işgal edemez. Örneğin bir bardağa su konulduğunda bardağın içindeki hava, kabı terkeder.Katı maddelerin belli bir şekli ve hacmi vardır. Sıvı maddelerin belli bir hacimleri olmasına rağmen belirli bir şekilleri yoktur, konuldukları tabın şeklini alırlar.
3. Kütle
Cisimlerin sahip olduğu madde miktarıdır. (m) ile gösterilir. Maddenin değişmeyen tek özelliğidir. Çünkü maddeyi meydana getiren atom sayısıyla ilişkilidir.Evrenin neresine götürürseniz götürün kütle aynıdır. Birimi kilogram (kg) veya gram(g) dır. Eşit kollu terazi ile ölçülür.
Son düzenleyen perlina; 28 Aralık 2016 15:53


Misafir
5 Aralık 2011 14:20       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Maddelerin ortak özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Son düzenleyen perlina; 28 Aralık 2016 15:53
qaptan Lady
5 Aralık 2011 15:07       Mesaj #3
qaptan Lady - avatarı
Ziyaretçi
Maddenin Ortak Özellikleri

Kütle
Madde miktarı ile büyüklüktür. Kütlenin SI’daki birimini kilogram(kg) dır. Ancak kg’ın binde biri olan gram (g)’da kullanır.

Hacim
Bir maddenin Atmosferde kapladığı yerdir. Hacim’in birimi metre küp (m3) olarak kullanırız. Günlük hayata ve deneylerde Litre Msn Heartolarak kullanırız.

Maddenin Ayırt Edici Özellikleri

Özkütle
maddenin kütlesine ve hacmine bağlıdır

Erime Noktası
Bir maddenin katı haleden sıvı hale geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.

Donma Noktası
Bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.

Kaynama Noktası
Bir maddenin sıvı halden Gaz haline geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.

Yoğunlaşma Noktası
Bir maddenin gaz halinden sıvı hale geçmesidir. Gazlar için ayırt edicidir.

Süblimleşme
Bir maddenin katı halden gaz haline geçmesidir. Katılar için ayırt edici özelliktir.

Etrafımızda çok değişik maddeler vardır. Bu maddelerin aynı ya da farklı olduklarını nasıl ayırt edebilirsiniz. Bu maddelerin sadece kütlelerini ya da hacimlerini ölçmemiz bunları farklılandırmak için yeterli mi?

Bir maddenin farklı olduğunu Hacim ve kütlelerini ölçmekle tamamen farklı olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yanında karşılaştırılan maddelerin erime noktası, kaynama noktası gibi özelliklerine de bakmamız gerekmektedir. Sadece kütle ve hacimleri ölçmekle yoğunluk hesabı yaparak kısmen de olsa maddenin aynı ya da farklı olduğunu söylemek de mümkündür.

Suyun kaynama noktası 100 oC dır. Su kaç oC de buharlaşır? Buharlaşma olayını açıklayarak, kaynama noktası ile karşılaştırmasını yapınız.

Suyun kaynama noktası 100 oC olması demek Suyun bu noktanın altında buharlaşmayacağını göstermez. Su her zaman donma noktasının üzerinde buharlaşır. Suyun Kaynama noktası dış Basınca karşı yapılan bir işlemdir. Su dış basınç ile aynı düzeye geldiğinde kaynamaya başlar. Su donma noktasının dışında dışarıdan aldığı ısıyı değerlendirerek kaynama noktasına bakmaksızın buharlaşma işlemini gerçekleştirir.

Göller ve nehirler kışın donarlar, ama içlerindeki hayat devam eder. Bu nasıl gerçekleşir Buzun yoğunluğu suyunkinden azdır ve bu nedenle buz su üzerinde yüzer. Isı iletimi konusunda kötü bir iletken olan buz, Suyu aşağıda yalıtır ve bu suyun sıcaklığının donma noktasının altında kalmasını sağlar. Aslında böyle olması işimize gelir, çünkü en üstten en alta kadar bütün su kütlesi donacak olsa, su içindeki hayat tamamen yok olurdu. Üstelik Sıcaklık 0 o C’ın biraz üstüne çıktığında, buz tabakasının üst kısımları erimeye başlamaz. Bunun nedeni buzun bazen erime noktasının üzerindeyken bile yarı kararlı katı halde kalabilmesidir. Bu durum buzun saflık derecesiyle ilgilidir.
elifcim123
12 Kasım 2012 17:24       Mesaj #4
elifcim123 - avatarı
Ziyaretçi
Madde:
Madde kütlesi Hacmi ve eylemsizliği olan her şeydir.Maddenin aynı zamanda kütlesi hacmi vardır.maddenin üç fiziksel hali vardır:
1)Katı
Maddenin belirli bir şekle ve hacme sahip en düzenli halidir. Örnekemir,Tahta,Buz birer katı örneğidir.
2)Sıvı
Sıvı maddenin belirli bir hacmi vardır,ancak belirli bir şekli yoktur.Sıvıyı oluşturan tanecikler arasında az da olsa boşluk bulunur.Örnek Su.benzin,alkol
3)Gaz
Maddenin Sıvı hal gibi belirli bir şekli yoktur.Bir Gazın hacmi bulunduğu kabın hacmine eşittir.Gazların Hacimleri Basınç ve sıcaklıklarına bağlı olarak değişir.Hava,Karbondioksit,oksijen birer gazdır.
Maddenin Ortak Özellikleri
Kütle
Madde miktarı ile büyüklüktür.Kütlenin SI’daki birimini kilogram(kg) dır.Ancak kg’ın binde biri olan gram (g)’da kullanır.
Hacim
Bir maddenin atmosferde kapladığı yerdir.Hacim’in birimi metre küp (m3) olarak kullanırız.günlük hayata ve deneylerde Litre Msn Heartolarak kullanırız.


15422d1316092292 ayirtediciozellikler
_AERYU_
12 Kasım 2012 17:44       Mesaj #5
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Maddenin ortak özellikleri

Bunlar; Tanecikli yapısı, gözenekli yapısı, hacmi, kütlesi, eylemsizlik, ağırlık.

Ortak özellikler miktara bağlı olan özelliklerdir.

Biz bunlardan sadece üç tanesini inceleyeceğiz.

Hacim: Maddenin boşlukta kapladığı yerdir.

Aynı yerde iki farklı madde aynı anda bulunamaz.Örneğin;su dolu kaba bir cisim atarsanız, kaptan su taşar.Belirli bir sıcaklıkta katı ve sıvıların hacimleri belirgin olmasına rağmen gazlarda belirgin değildir.

GAZ; içinde bulunduğu kabın şeklini alır.

Kütle; Cisimlerin sahip olduğu madde miktarıdır. (m) ile gösterilir. Maddenin değişmeyen tek özelliğidir. Çünkü maddeyi meydana getiren atom sayısıyla ilişkilidir.

Evrenin neresine götürürseniz götürün kütle aynıdır.

Birimi kilogram (kg) veya gram(g) dır. Eşit kollu terazi ile ölçülür.

Öz Kütle; Bir maddenin birim hacminin kütlesidir.

Kenarları 1 cm olan bir küp alıyor ve içine bir madde dolduruyorsunuz. Bunu götürüp terazide tartıyorsunuz. Bulduğunuz bu değer o maddenin öz kütlesi oluyor.

Her madde farklı atom ya da moleküllerden meydana geldiği için, bulduğunuz bu değer farklı oluyor. Bu nedenle öz kütle maddeleri birbirinden ayırmamıza yarıyor. Bunun için öz kütle ayırt edici bir özelliktir diyoruz.

Eylemsizlik;Cisimlerin denge durumlarını bozma isteğine karşı koymalarıdır. Cisim hareket ediyorsa durmak istemez, cisim duruyorsa hareket etmek istemez.

Aniden ileri doğru hızlanan araçta, geri doğru gidişimizin nedeni budur.

Kaynak:
Son düzenleyen nötrino; 24 Ocak 2015 10:30 Sebep: Gereksiz ayrıntı kaldırıldı!
Misafir
17 Ocak 2013 22:18       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AYIRT EDİCİ : ÖZ KÜTLE - ERİME-DONMA NOKTASI--KAYNAMA YOĞUŞMA NOKTASI- ÖZ ISI - GENLEŞME- ÇÖZÜNÜRLÜK-ELEKTRİK İLETKENLİĞİ- ISI İLETKENLİĞİ

ORTAK OLANLAR İSE. :: KÜTLE- HACİM - EYLEMSİZLİK- TANECİKLİ YAPI Msn Grin
Misafir tarafından gönderilmiş olan #7 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç