Arama

Mickey Spillane kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Ocak 2016 Gösterim: 1.871 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Nisan 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mickey Spillane kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi
Mickey Spillane, asıl adı Frank Morrison Spillane Yaşamı
Yazarlığa, okul masraflarını karşılayabilmek için başladı; hukuk öğrenimini yarıda bırakarak magazin dergilerinde yazdı, çizgi romanlar için öyküler hazırladı. Savaş pilotu oldu, sonra FBI ile işbirliği yaptı. İlk romanı I, the Jury'de (1947; Kanun Benim, 1954, 1984) yarattığı sert ve çapkın dedektif Mike Hammer tipini My Gun Is Quick (1950) ve The Big Kill (1951) gibi yapıtlarında da sürdürdü.
Sponsorlu Bağlantılar

1951'de annesi ve karısını da ikna edip Yehova Şahidi olduktan sonra yazmayı bıraktı, 1961’e kadar tek satır yazmadı. On yıl sonra The Deep'le (1961; Hesap Günü, 1966) yeniden yazarlığa döndü. 1963'te filme çekilen The Girl Hunters (1962; Kadın Avcıları, 1968) adlı yapıtının senaryosunu yazdı ve filmde Hammer rolünü oynadı. Komünistlere karşı savaşan uluslararası ajan Tiger Mann tipine yer verdiği Day of the Guns ile (1964; Silah Gölgesi, 1968) yeni bir dizi başlattı. Spillane'in sonraki kitapları arasında The Last Cop Out (1973) ve The Day the Sea Rolled Back (1981) yer alır.

Spillane yalnızca para kazanmak için yazdığını iddia etmiştir. Romanlarında sadist öğeleri sürekli tekrarlaması bazı okurları irkiltmiştir, ama güçlü anlatımı ve yarattığı roman kahramanlarıyla çok okunan bir yazar olmuştur. Eserlerini "Benim yazdıklarım Amerikan edebiyatının çikletidir" şeklinde tanımlamıştır.

Tüm yapıtları Türkçeye çevrilmekle kalmayıp (Derini Yüzeceğim, Kanun Benim, Karanlıkta Vuruşanlar vb.) Kemal Tahir, Afif Yesari, Oğuz Alplaçin gibi yazarlar onun adıyla, Mike Hammer romanlarının yazımı sürdürülmüştür. Türkiye’de ilk Mike Hammer çevirisini de Kemal Tahir 1954’te yaptı. "Kanun Benim"in çevirisinde "F.M. İkinci" takma adını kullanan Kemal Tahir, daha sonra yayınevinin isteğiyle Mike Hammer romanları yazdı.

Üç defa evlenen ve dört çocuğu olan Spillane, 2006 yılında, 88 yaşında yaşamını kaybetti.

Son düzenleyen Jumong; 2 Ocak 2016 15:32
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
30 Aralık 2012       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

mike hammer ın hayatını iistiyom

Tüm dünyada milyonlarca okuyucusu bulunan “Dedektif Mike Hammer” romanlarının yaratıcısı Mickey Spillane, 88 yaşında yaşama veda etti.

Sponsorlu Bağlantılar
Mickey Spillane’in ölüm haberi, doğduğu kent olan Murrells Inlet’teki Goldfinch Cenazeevi yetkilisi Brad Stephens tarafından doğrulandı, ancak ölümü hakkında daha ayrıntılı bilgi verilmedi.
İlk Dedektif Mike Hammer romanı, ‘I, The Jury’ yi (Tek Jüri Benim) 1946 yılında yazan Spillane’in daha sonra yazdığı 12 Mike Hammer romanı 100 milyon satarak zirveye oturdu.
‘Killing Man’ (Öldüren Adam), ‘Girl Hunters’ (Kız Avcıları) ve ‘One Lonely Night’ (Yalnız Bir Gece), Spillane’in en çok satan Mike Hammer serisi romanları arasında yer aldı.
Aralarında ‘Kiss me’ (Öp Beni), ‘Deadly’ (Ölümcül) ve ‘The Girl Hunters’ın da (Kız Avcıları) bulunduğu pek çok romanı film haline getirilen Spillane’in pek çok Mike Hammer öyküsü de televizyon dizilerine uyarlandı.

Sen sadece aynasin...
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
2 Ocak 2016       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Mickey Spillane, asıl adı Frank Morrison Spillane Yaşamı
Yazarlığa, okul masraflarını karşılayabilmek için başladı; hukuk öğrenimini yarıda bırakarak magazin dergilerinde yazdı, çizgi romanlar için öyküler hazırladı. Savaş pilotu oldu, sonra FBI ile işbirliği yaptı. İlk romanı I, the Jury'de (1947; Kanun Benim, 1954, 1984) yarattığı sert ve çapkın dedektif Mike Hammer tipini My Gun Is Quick (1950) ve The Big Kill (1951) gibi yapıtlarında da sürdürdü.

1951'de annesi ve karısını da ikna edip Yehova Şahidi olduktan sonra yazmayı bıraktı, 1961’e kadar tek satır yazmadı. On yıl sonra The Deep'le (1961; Hesap Günü, 1966) yeniden yazarlığa döndü. 1963'te filme çekilen The Girl Hunters (1962; Kadın Avcıları, 1968) adlı yapıtının senaryosunu yazdı ve filmde Hammer rolünü oynadı. Komünistlere karşı savaşan uluslararası ajan Tiger Mann tipine yer verdiği Day of the Guns ile (1964; Silah Gölgesi, 1968) yeni bir dizi başlattı. Spillane'in sonraki kitapları arasında The Last Cop Out (1973) ve The Day the Sea Rolled Back (1981) yer alır.

Spillane yalnızca para kazanmak için yazdığını iddia etmiştir. Romanlarında sadist öğeleri sürekli tekrarlaması bazı okurları irkiltmiştir, ama güçlü anlatımı ve yarattığı roman kahramanlarıyla çok okunan bir yazar olmuştur. Eserlerini "Benim yazdıklarım Amerikan edebiyatının çikletidir" şeklinde tanımlamıştır.

Tüm yapıtları Türkçeye çevrilmekle kalmayıp (Derini Yüzeceğim, Kanun Benim, Karanlıkta Vuruşanlar vb.) Kemal Tahir, Afif Yesari, Oğuz Alplaçin gibi yazarlar onun adıyla, Mike Hammer romanlarının yazımı sürdürülmüştür. Türkiye’de ilk Mike Hammer çevirisini de Kemal Tahir 1954’te yaptı. "Kanun Benim"in çevirisinde "F.M. İkinci" takma adını kullanan Kemal Tahir, daha sonra yayınevinin isteğiyle Mike Hammer romanları yazdı.

Üç defa evlenen ve dört çocuğu olan Spillane, 2006 yılında, 88 yaşında yaşamını kaybetti.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.