Arama

Notlarıma göre sınıfımı geçebilir miyim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Mart 2019 Gösterim: 2.079 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Notlarıma göre sınıfımı geçebilir miyim?
EN İYİ CEVABI danger4254 verdi
A.DEVAMSIZLIK
Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır .
Sponsorlu Bağlantılar

B.NOTLAR
Bir dersten başarılı olma
Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için; İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekmektedir.

Sınıf geçme
Hazırlık sınıfından Lise 1 ‘e geçme
Öğrenci , sınıf geçmeye esas derslerden ( Fransızca ve Türkçe) başarılı olmalıdır.

Bu derslerden başarılı olmaması halinde yeterlilik sınavından 70 alması gerekir. 70 alıp başarılı olan öğrenciler 9 uncu sınıfa devam ettirilir. Başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfına devam eder.

Diğer sınıflarda sınıf geçme
Doğrudan sınıf geçme – (1) Ders yılı sonunda;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden (9. Sınıf için Türk Dili ve Edebiyatı ve Fransızca; 10. 11. ve 12.sınıflar için Dil ve Anlatım) başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması (1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

Sınıf tekrarı

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır.

12.sınıflar, diploma
Sorumlu dersi bulunmayan son sınıf öğrencileri diploma almaya hak kazanır.

Okuldan mezun olamayan on ikinci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilir. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğretim yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir.Sorumluluk sınavları yılda iki kez yapılır. 50 puan alan öğrenci o dersten başarılı sayılır.
Son düzenleyen Safi; 29 Mart 2019 15:26
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
LİSEDE GEÇME NOTU KAÇ?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevzuatında yer alan bilgilere göre lisede geçme notu ve diğer başarı dereceleri şu şekilde listeleniyor;
Sponsorlu Bağlantılar

2013 yılında yenilenen mevzuata göre sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir.

(2) Puan değerleri ve dereceleri aşağıdaki gibidir.
85,00-100 Pek iyi
70,00-84,99 İyi
60,00-69,99 Orta
50,00-59,99 Geçer
0-49,99 Geçmez

Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

İLK VE ORTAOKULDA DURUM NASILDI?
İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokulunda dönem puanı, yıl sonu puanı ve yıl sonu başarı puanı 100 tam puan üzerinden belirlenir. Yüzlük puan sisteminde 0-44,99 puanlar başarısız, 45,00 ve üzeri puanlar başarılı olarak değerlendirilir.

(2) 2007-2008 Eğitim ve Öğretim Yılından önce beşlik not sistemine göre belirlenen ağırlıklı not ortalamaları, 100’lük sisteme çevrilirken ağırlıklı not ortalamasına 1,00 eklenir ve çıkan sayı elli bölü üç ile çarpılır. Bölme işlemi virgülden sonra dört basamak yürütülür.
Son düzenleyen Safi; 29 Mart 2019 15:29
danger4254 - avatarı
danger4254
Ziyaretçi
23 Mayıs 2012       Mesaj #3
danger4254 - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
A.DEVAMSIZLIK
Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır .

B.NOTLAR
Bir dersten başarılı olma
Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için; İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekmektedir.

Sınıf geçme
Hazırlık sınıfından Lise 1 ‘e geçme
Öğrenci , sınıf geçmeye esas derslerden ( Fransızca ve Türkçe) başarılı olmalıdır.

Bu derslerden başarılı olmaması halinde yeterlilik sınavından 70 alması gerekir. 70 alıp başarılı olan öğrenciler 9 uncu sınıfa devam ettirilir. Başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfına devam eder.

Diğer sınıflarda sınıf geçme
Doğrudan sınıf geçme – (1) Ders yılı sonunda;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden (9. Sınıf için Türk Dili ve Edebiyatı ve Fransızca; 10. 11. ve 12.sınıflar için Dil ve Anlatım) başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması (1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

Sınıf tekrarı

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır.

12.sınıflar, diploma
Sorumlu dersi bulunmayan son sınıf öğrencileri diploma almaya hak kazanır.

Okuldan mezun olamayan on ikinci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilir. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğretim yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir.Sorumluluk sınavları yılda iki kez yapılır. 50 puan alan öğrenci o dersten başarılı sayılır.
Son düzenleyen Safi; 29 Mart 2019 15:31
Cihad - avatarı
Cihad
Ziyaretçi
29 Mayıs 2013       Mesaj #4
Cihad - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya ben orta 1 e gidiyorum 6. sınıfa yani 2 tane bir bir tane 2 bir tane üç üç tane 4 ve 2 tane 5 im war acaba sınıfta kalırmıyım ne olur yaa acil cevap lütfen ne olurrrrrrrrr

Evet orta okulda 1'i olan kalır sınıfta
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
15 Haziran 2013       Mesaj #5
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Alıntı
MrHxor adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar lise 1 anadolu lisesi öğrencisiyim. yıl sonu ort. 2,97. 2 tane 1 var. matematik geometri onlarda. şimdi karnede sorumlu geçti yazıyor. fakat bugün müdüre sorduğumda bana kaldın dedi. ortalaman 3,00 tutmazsa geçemezsin diyor. anlamadığım nokta ben şimdi sınıfı sorumlu geçtim 10. sınıfta değil miyim ?

Eğer sınıfta klasaydınız, karnenizde "sorumlu geçti" yerine Sınıf tekrarı" yazması gerekirdi sanırım. Yine de rehberlik öğretmeni ile ya da müdür yardımcılarına danışmanızda fayda var.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ