Arama

Üniversiteler arasında yatay geçiş yapılabilir mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Şubat 2016 Gösterim: 2.287 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Eylül 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Üniversiteler arası geçiş yapılabilir mi? Yatay geçiş şartları nelerdir? Yatay geçiş nasıl yapılır?

2 yıllık gıda teknolojisinden antalyadaki gıda teknolojisine yatay geçiş var mı?varsa ondan sonra gıda mühendisliğine dgs ile gıda mühendisliğine gidebilir miyim?yani önce 2 yıllık yatay antalyaya sonra da 4 yıllık dgs olur mu,yoksa sedece dgs mi yapabilirim?
EN İYİ CEVABI tokiohotel verdi

YATAY GEÇİŞ YAPMAK İÇİN ŞARTLAR
Sponsorlu Bağlantılar

Puan Türü: Öğrencinin okuduğu program ile geçiş yapmak istediği programın puan türü farklı ise, sınava girdiği yıl geçiş yapacağı bölümün puan türünün hesaplanmış olması gerekmektedir (örneğin, TM1 den MF4 ‘de geçiş yapmak isteyen öğrencinin, sınava girdiği yıl MF4 puanının da hesaplanmış olması gerekir).

Not Ortalaması: Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Yatay geçiş kontenjanlarının sınırlı olduğu düşünülürse, en yüksek ortalamaya sahip olan öğrencinin şansının daha yüksek olduğu görülür.

Geçiş Zamanı: Öğrenciler en erken I. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık ilk yıl sayılmaz, öğrencilerin not ortalamasının hesaplanabilmesi için bölümlerinde bir yılı tamamlamaları gerekir. Ön lisans programlarında (2 yıllık) ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için; lisans programlarıda ise (4 yıllık) ilk yıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz.

Başvuru zamanı: Başvurular genellikle yaz aylarında yapılır. Her üniversite kendi başvuru tarihini belirler ve bunu web sitesinde yayınlar.

Başvuru sayısı: Bir öğrenci 2 kez başvurabilir. Üniversitenin onayı olduğu sürece, bir kez reddedilen bir öğrenci bir sonraki yarıyılda da başvuru yapabilir. Bu kararlar tamamıyla üniversitelere bırakılmıştır. Normalde 2. başvuru, 2. öğretim yılı sonunda yapılır.

Öğrenci Sayısı: Bir bölüme yatay geçişle kaç öğrenci alınacağı genellikle o bölümün öğrenci kontenjanı ile orantılıdır. Bu oran % 5-10 arası olabilir. 100 kişilik bir kontenjanı olan bölüm 5 öğrenci alabilir. Bu sayılar da üniversiteler tarafından belirlenir ve açıklanır.

Özel Durumlar: Kayıt dondurmuş olanlar yatay geçiş hakkını kaybetmez. Disiplin cezası almış öğrenciler yatay geçiş için başvuramaz.
KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ

Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.
Kurumlar arası yetay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programdan bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması şarttır.

YATAY GEÇİŞ HANGİ KURUMLAR ARASINDA YAPILABİLİR?

1. Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programlarından Normal Öğretime Yatay Geçiş Yapılabilir.

2. Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

3. Birinci veya İkinci Öğretim Programlarından Açık veya Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

4. İkinci Öğretim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

5. Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Bir Programdan Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Programa Yatay Geçiş Yapılabilir.

6. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Polis Akademisi ile Diğer Yükseköğretim Kurumları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

7. Yurdışındaki Yükseköğretim Kurumları ile Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ
Öğrenciler kayıtlı oldukları üniversite içinde ilgili bölümler arasında da belli şartları yerine getirdikleri takdirde yatay geçiş yapabilirler.

Kurum iç yatay geçiş kontenjanları, ilgili diploma programının son dört yıla ait taban puanları, varsa kurum iç yatay geçiş için senato tarafından öngörülen ilave şartlarla birlikte, son başvurunun kabul edileceği günden en az 15 gün öncesinde YÖK’ün internet sayfasında ilan edilir.

Programların kurum içi kontenjanları aynı fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan diploma programları ile diğer fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulu bünyesindeki diploöa programları için ayrı ayrı belirlenebilir.

Son düzenleyen ahmetseydi; 22 Şubat 2016 15:12 Sebep: iç başlık eklendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mayıs 2013       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben beslenme ve diyetetik okumayı düşünüyorum duanı kastamonu sağlık yüksekokuluna yettiği için orayı tercih edicem acaba kastamonudan başka bir üniversiteye geçiş yapabilirmiyim bu imkanlı mı
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Şubat 2015       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ula ali koçman myo da arıcılık programında okuyorum ardahan myo arıcılık programına geçmek için neler gerekli ?
tokiohotel - avatarı
tokiohotel
VIP ''Ölü Gelin''
22 Şubat 2016       Mesaj #4
tokiohotel - avatarı
VIP ''Ölü Gelin''
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

YATAY GEÇİŞ YAPMAK İÇİN ŞARTLAR

Puan Türü: Öğrencinin okuduğu program ile geçiş yapmak istediği programın puan türü farklı ise, sınava girdiği yıl geçiş yapacağı bölümün puan türünün hesaplanmış olması gerekmektedir (örneğin, TM1 den MF4 ‘de geçiş yapmak isteyen öğrencinin, sınava girdiği yıl MF4 puanının da hesaplanmış olması gerekir).

Not Ortalaması: Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Yatay geçiş kontenjanlarının sınırlı olduğu düşünülürse, en yüksek ortalamaya sahip olan öğrencinin şansının daha yüksek olduğu görülür.

Geçiş Zamanı: Öğrenciler en erken I. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık ilk yıl sayılmaz, öğrencilerin not ortalamasının hesaplanabilmesi için bölümlerinde bir yılı tamamlamaları gerekir. Ön lisans programlarında (2 yıllık) ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için; lisans programlarıda ise (4 yıllık) ilk yıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz.

Başvuru zamanı: Başvurular genellikle yaz aylarında yapılır. Her üniversite kendi başvuru tarihini belirler ve bunu web sitesinde yayınlar.

Başvuru sayısı: Bir öğrenci 2 kez başvurabilir. Üniversitenin onayı olduğu sürece, bir kez reddedilen bir öğrenci bir sonraki yarıyılda da başvuru yapabilir. Bu kararlar tamamıyla üniversitelere bırakılmıştır. Normalde 2. başvuru, 2. öğretim yılı sonunda yapılır.

Öğrenci Sayısı: Bir bölüme yatay geçişle kaç öğrenci alınacağı genellikle o bölümün öğrenci kontenjanı ile orantılıdır. Bu oran % 5-10 arası olabilir. 100 kişilik bir kontenjanı olan bölüm 5 öğrenci alabilir. Bu sayılar da üniversiteler tarafından belirlenir ve açıklanır.

Özel Durumlar: Kayıt dondurmuş olanlar yatay geçiş hakkını kaybetmez. Disiplin cezası almış öğrenciler yatay geçiş için başvuramaz.
KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ

Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.
Kurumlar arası yetay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programdan bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması şarttır.

YATAY GEÇİŞ HANGİ KURUMLAR ARASINDA YAPILABİLİR?

1. Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programlarından Normal Öğretime Yatay Geçiş Yapılabilir.

2. Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

3. Birinci veya İkinci Öğretim Programlarından Açık veya Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

4. İkinci Öğretim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

5. Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Bir Programdan Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Programa Yatay Geçiş Yapılabilir.

6. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Polis Akademisi ile Diğer Yükseköğretim Kurumları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

7. Yurdışındaki Yükseköğretim Kurumları ile Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ
Öğrenciler kayıtlı oldukları üniversite içinde ilgili bölümler arasında da belli şartları yerine getirdikleri takdirde yatay geçiş yapabilirler.

Kurum iç yatay geçiş kontenjanları, ilgili diploma programının son dört yıla ait taban puanları, varsa kurum iç yatay geçiş için senato tarafından öngörülen ilave şartlarla birlikte, son başvurunun kabul edileceği günden en az 15 gün öncesinde YÖK’ün internet sayfasında ilan edilir.

Programların kurum içi kontenjanları aynı fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan diploma programları ile diğer fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulu bünyesindeki diploöa programları için ayrı ayrı belirlenebilir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
''Boşver''
OneNight
Yasaklı
22 Şubat 2016       Mesaj #5
Yasaklı
YÖK’TEN ÖĞRENCİLERE MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ HAKKI

Merkezi Yerleştirme Puanlı ile Yatay Geçiş; Yükseköğretim Kurulu’nun 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında yürürlüğe girecek kararıyla temel itibarıyla yürürlükte olan Kurumlar Arası Yatay Geçiş için gerekli olan şartları sağlayamayan (not ortalaması vs.) öğrencilerin ÖSYS’de aldıkları puanla farklı bir puan türünde de yatay geçiş yapabilmelerini kapsıyor.

Yatay Geçiş İçin Pratik Bilgiler

Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılabilir? Yatay Geçiş ön lisans öğrencileri için hazırlık, birinci ve son dönem dışında kalan 2 ve 3. yarıyıl dönemlerinde; lisans öğrencileri için hazırlık, birinci ve son sınıf dışında kalan 2 ve 3. sınıflarda yapılabilir.

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?
Yatay Geçiş başvuruları yarıyıl ya da yaz döneminde geçmek istediğiniz üniversitelerin web siteleri aracılığıyla yapılır.

Not Ortalaması Kaç Olmalı?
Geçiş yapmak isteyen öğrencilerin genel not ortalaması en az 100 üzerinden 60 olmalıdır. Fakat kontenjanlı bir alım olacağından ne kadar yüksek bir nota sahipseniz geçiş yapma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Kontenjanlar Nasıl Belirlenir?
Yatay Geçiş için kontenjanlar bilindiğinin aksine üniversiteler tarafından değil Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir, yerleştirmeler yayınlanan bu kontenjanlara göre yapılır.

Yatay Geçişte Bölüm Değiştirme?
Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız ve bölümler arası bir denklik sağlanıyorsa bir bölümden başka bir bölüme geçme şansınız da bulunmakta.

Özel Üniversiteden (Vakıf) Devlet Üniversitesine Geçiş Yapılabilir mi?
Devlet üniversitelerinden özel üniversitelere ya da özel üniversitelerden devlet üniversitelere yatay geçiş noktasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat bazı özel üniversitelerin geçişi engellemek için transkriptleri yatay geçiş başvuru tarihlerinden sonraya bıraktıkları da konuşulanlar arasındadır.

Hazırlık Sınıfı Okunur mu?
Okuduğunuz üniversitede yok fakat geçmek istediğiniz üniversitede varsa üniversite tarafından yapılan bir yabancı dil sınavına girmelisiniz.

KYK Bursları Kesiliyor mu?
Kyk bursu alıyor ya da Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurtta kalıyorsanız bir dilekçe yazarak bu haklarınızdan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Millilik Bursu Kesilir mi?
ÖSYM tarafından size sağlanan özel haklar üniversite öğrenciliğiniz süresince devam edeceğinden yatay geçiş yapmanız halinde de bu hakları kullanmaya devam edebilirsiniz.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.