Arama

Kalorimetre kabı nasıl yapılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Mart 2014 Gösterim: 7.289 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kalorimetre kabı yapımı, basit kalorimetre kabı nasıl yapılır?

Evdeki imkanlarla kalorimetre kabı nasıl yapılır?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Kalorimetre kabı ısı ölçmek için kullanılır.Bu kabı bir termus ya da poliüretan köpük bir kap kullanarak yapabilirsiniz.Poliüretan köpük iyi bir ısı yalıtkanıdır.Bunun yanında karıştırıcı, derece (termometre) ve kabın ağzı için bir kapak ile kalorimetre kabını basit anlamda oluşturmuş olursunuz!
Reklamlar
Son düzenleyen nötrino; 17 Mart 2014 15:24 Sebep: İç başlık ve soru düzeni!!
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
28 Ekim 2012       Mesaj #2
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Kalorimetre (ısı ölçer), bir nicelik olarak ısıyı ölçen aygıttır. Kalorimetri ise "ısı ölçüm bilimi" ve "ısı ölçümü" için kullanılır.
Isı, başka cisimler üzerinde meydana getirdiği etkiye dayanarak dolaylı olarak ölçülür. Bu etkilerden en çok bilinenleri;
Sponsorlu Bağlantılar
Bir maddenin hacminde sıcaklıkla meydana gelen artma,
Bir maddede durum değişmesine sebep olma,
Enerjiye dönüşme olarak verilir.
Isı ölçümünde ilk gerekli olan şey birimin tespit edilmesidir. Böyle değişik birimler ortaya atılmıştır.

Enerji Verimlilik Yasası'na göre;
"Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi ve lokal veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanımı miktarına
bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz."

"Tüketilen enerjiyi sınırlandırmak için merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215'e uygun termostatik radyatör vanası kullanılır."

"Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin %70'i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma
giderinin, %30'u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız
bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır."

Bu kanun ve yönetmelikle tarif edildiği üzere merkezi sistem ile inşa edilen yeni binalarda ısı paylaşım cihazı (kalorimetre) kullanılması
zorunlu hale getirilmiştir.

Buhar kalorimetresi [değiştir]

Bir kilogram buharın yoğunlaşıp aynı sıcaklıkta su haline dönüşürken verdiği ısı da, başka bir ısı birimi olarak tarif edilir. Bugünkü durumuna fizikçi John Joly'in çalışmalarıyla gelmiştir. Hassas bir terazinin bir kefesine sahib olduğu sıcaklığı ölçülecek cisim konur. Cismin sıcaklığı kendisini saran buharın sıcaklığına çıkarken, buharın bir kısmı cisim üzerinde yoğunlaşır. Daha sonra cisim tartılarak yoğunlaşmış olan buharın ağırlığı bulunur. Bu kadar buharın yoğunlaşması için gerekli olan ısı miktarı, cismin bulunduğu sıcaklıktan, buharın sıcaklığına gelmesi için gerekli olan ısı miktarına eşit olacaktır.
Kalorimetre bombası (kap kalorimetresi) [değiştir]

Kalorimetre bombası, bir reaksiyondaki yanma ısısını ölçmek için kullanılan bir kalorimetre cinsidir. Kalorimetre bombaları reaksiyon sonucu oluşan basınca ve güce karşı koymak zorundadır. Yakıtı tutuşturmak için elektrik enerjisi kullanılır, yakıt yanmasıyla birlikte etrafındaki havayı ısıtır. Isınan hava genleşerek kalorimetrenin hava çıkışındaki tüpe doğru gider. Hava bakır tüpten geçerken aynı zamanda tüpün dışındaki suyu da ısıtır. Suyun sıcaklığındaki artış miktarı yakıtımızın kalorisini hesaplamamıza yardımcı olur.
Yeni kalorimetre tasarımlarında bomba tek bütün olarak elektrikle tutuşturulmadan önce belirli bir miktar yakıt ve yüksek basınçlı oksijen(genelde 20atm) ve beli miktardaki su ile çevrelenir. Bomba – yakıt ve oksijen – kapalı bir sistem oluşturur ve reaksiyon esnasında hava çıkışı olmaz. Yanma sırasında oluşan enerjiyle çelik bombanın, bileşenlerin ve suyun sıcaklığı yükselir. Ve böylece suyun sıcaklığındaki değişim doğru şekilde ölçülür. Bu sıcaklık artışı bir bomba faktörüyle (metal bombanın parçalarının ısı kapasitesine bağlı olan) beraber yanan yakıtın verdiği enerjiyi ölçmede kullanılır. Sıcaklık değişimi hesaplandıktan sonra bomba içindeki yüksek basınç dışarı verilir.
Temel olarak, bu düzenek basit kalorimetrelerden daha iyidir, çünkü hesaplanmayan ısı kaybına çok fazla izin vermez.


Kaynak:
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
29 Ekim 2012       Mesaj #3
Avatarı yok
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kalorimetre kabı ısı ölçmek için kullanılır.Bu kabı bir termus ya da poliüretan köpük bir kap kullanarak yapabilirsiniz.Poliüretan köpük iyi bir ısı yalıtkanıdır.Bunun yanında karıştırıcı, derece (termometre) ve kabın ağzı için bir kapak ile kalorimetre kabını basit anlamda oluşturmuş olursunuz!
Son düzenleyen nötrino; 17 Mart 2014 15:22
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

31 Mart 2010 / Misafir Cevaplanmış
9 Temmuz 2012 / buz perisi X-Sözlük
20 Mart 2010 / _KleopatrA_ X-Sözlük
8 Kasım 2009 / _KleopatrA_ Rüya Tabirleri