Arama

Mitoz bölünmede kullanılan formülün açılımı nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ocak 2014 Gösterim: 2.484 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ocak 2014       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mitoz bölünme, mitoz bölünmede kullanılan formülün anlamı nedir?

Merhaba ben 8. sınıfım. yazılıma çalışıyorum ve defterimde şöyle bir soru gördüm . Çözdüm ve yanlış çıktı. Acaba cevabı mı yanlış yazdım diye merak ediyorum.

Soru şu: Bir hücre peş peşe 5 mitoz geçirdikten sonra oluşan hücreler 1 mayoz geçiriyor. Toplam hücre sayısı kaçtır?

Defterimdeki Cevap: n=5
2 üssü n=2 üssü 5=32.
Sonrasında mayozla ilgili işlemler yapıyor orasını anladım.
fakat 2 üssü n ne anlama geliyor. ve o 2 nerden çıktı? lütfen acil yardımcı olun
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Mitoz bölünmede bir hücreden bir bölünme sonucunda 2 hücre oluşur.'n' bölünme sayısını ifade eder.Mitoz bölünme sonucunda oluşan hücre sayısı (2)n formülü ile hesaplanır!

Sponsorlu Bağlantılar
5 defa mitoz geçiren bir hücrede bölünme sonrası (2)n=(2)5=32 hücre oluşur.Aynı zamanda bu hücre 1 defa da mayoz bölünme geçirdiği için mayoz bölünme sonucu 4 hücre oluştuğundan oluşan hücre sayısı 32.4=128 olur. Kromozom sayısı mitozda değişmezken mayozda yarıya iner!

Son düzenleyen nötrino; 3 Ocak 2014 13:03 Sebep: İç başlık düzeni!
nötrino
Yasaklı
3 Ocak 2014       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Mitoz bölünmede bir hücreden bir bölünme sonucunda 2 hücre oluşur.'n' bölünme sayısını ifade eder.Mitoz bölünme sonucunda oluşan hücre sayısı (2)n formülü ile hesaplanır!

Sponsorlu Bağlantılar
5 defa mitoz geçiren bir hücrede bölünme sonrası (2)n=(2)5=32 hücre oluşur.Aynı zamanda bu hücre 1 defa da mayoz bölünme geçirdiği için mayoz bölünme sonucu 4 hücre oluştuğundan oluşan hücre sayısı 32.4=128 olur. Kromozom sayısı mitozda değişmezken mayozda yarıya iner!