Arama

'Bu' sözcüğünün sıfat ve zamir görevinde kullanıldığı cümle örneği verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Mayıs 2015 Gösterim: 9.851 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mayıs 2014       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sözcük türleri, sözcüklerin cümlede sıfat ve zamir olarak kullanımı, bir sözcüğün işaret sıfatı mı yoksa işaret zamiri mi olduğu nasıl anlaşılır?

'Bu' sözcüğünün sıfat ve zamir görevinde kullanıldığı cümle örneği verir misiniz?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Bir ismin önüne gelerek onları işaret yoluyla belirten sözcükler işaret sıfatı, ismin yerini tutacak şekilde kullanılan sözcükler ise işaret zamiri olarak adlandırılır!
  • Örnek => Bu tatlı kediciği geçen gün yol kenarında buldum ('Bu' sözcüğü işaret sıfatı görevindedir)!
  • Bunu geçen gün yol kenarında buldum ('Bunu' sözcüğü ismin yerine geçmiştir (bu tatlı kediciği) ve işaret zamiri görevindedir)!
  • Bu kitabı 5 defa okudum (işaret sıfatı)!
  • Bunu 5 defa okudum (işaret zamiri)!

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen nötrino; 8 Eylül 2014 18:15 Sebep: İç başlık ve soru düzeni!!
nötrino
Yasaklı
8 Eylül 2014       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bir ismin önüne gelerek onları işaret yoluyla belirten sözcükler işaret sıfatı, ismin yerini tutacak şekilde kullanılan sözcükler ise işaret zamiri olarak adlandırılır!
  • Örnek => Bu tatlı kediciği geçen gün yol kenarında buldum ('Bu' sözcüğü işaret sıfatı görevindedir)!
  • Bunu geçen gün yol kenarında buldum ('Bunu' sözcüğü ismin yerine geçmiştir (bu tatlı kediciği) ve işaret zamiri görevindedir)!
  • Bu kitabı 5 defa okudum (işaret sıfatı)!
  • Bunu 5 defa okudum (işaret zamiri)!

Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mayıs 2015       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
işaret zamirleri nelerdir
nötrino
Yasaklı
5 Mayıs 2015       Mesaj #4
Yasaklı
Alıntı

İşaret zamirleri nelerdir?

'Bu, şu, o, bunlar, şunlar, onlar, ora, bura , şura, beriki, öteki, öylesi, böylesi, diğeri...' şeklindeki sözcükler varlıkların yerini işaret yoluyla alan zamir görevindeki sözcüklerdir!
  • Böylelerinden her şey beklenir!
  • Öylesine asla güven olmaz!
  • O hiç beğenilmedi (Altı çizili sözcükler cümle içinde kullanılmış 'işaret zamiri' örnekleridir)!