Arama

Elektroliz yaptığım su sarıya döndü, bunun nedeni ne olabilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Kasım 2018 Gösterim: 1.113 Cevap: 1
tnaekc - avatarı
tnaekc
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2017       Mesaj #1
tnaekc - avatarı
Kayıtlı Üye
Suyu H ve O olarak ayırmak için bir elektroliz düzeneği hazırladım. Elektrod olarak demir çivi kullandım ve enerji kaynağı olarak 12v 60 Ah bir akü kullandım. Ayrıca içine karbonat döktüm. Fakat bir süre sonra su sarımsı bir hal aldı. Bunun nedeni ne olabilir?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi

Suyun Elektrolizi Deneyi!

• Söz konusu elektroliz deneyinde suyun sarıya dönmesinin nedeni elektrod olarak kullanılan demirin çözünmesiyle demir (III) hidroksitin açığa çıkmasıdır. İlgili işlem sonrasında suyun renginde kullanılan elektrodun cinsine göre (demir, mangan, bakır vb.) farklı renklerde bir renklenme gözlenir. Örneğin mangan elektrod kullanılsaydı suda siyaha yakın bir renk elde edilebilirdi. Demir elektrod, suyun rengini sarı veya kahverengiye dönüştürür!
Elektroliz Nedir?
Sponsorlu Bağlantılar
nötrino
Yasaklı
25 Kasım 2018       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Suyun Elektrolizi Deneyi!

• Söz konusu elektroliz deneyinde suyun sarıya dönmesinin nedeni elektrod olarak kullanılan demirin çözünmesiyle demir (III) hidroksitin açığa çıkmasıdır. İlgili işlem sonrasında suyun renginde kullanılan elektrodun cinsine göre (demir, mangan, bakır vb.) farklı renklerde bir renklenme gözlenir. Örneğin mangan elektrod kullanılsaydı suda siyaha yakın bir renk elde edilebilirdi. Demir elektrod, suyun rengini sarı veya kahverengiye dönüştürür!
Elektroliz Nedir?
Sponsorlu Bağlantılar