Arama

Varlık şirketine devredilen borçlar hakkında izlenecek yöntemler nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Ekim 2017 Gösterim: 2.143 Cevap: 4
CEO - avatarı
CEO
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2017       Mesaj #1
CEO - avatarı
Kayıtlı Üye

Varlık şirketine devrolan borçlar için nasıl ve nerelere itiraz edilir?

Varlık şirketine olanlar borçlar için faiz indirimi yapılabilir mi?

Merhabalar değerli arkadaşlar,

Yaklaşık 7 sene önce kullanılan bir kredi ödenmemiş ve 2012 yılında avukata düşmüştür. Daha sonra ulaşamadıkları için yüksek ihtimalle borç varlık şirketine devrolmuş ve varlık şirketi tarafından mağdur edilmek üzereyiz.

Toplam 3 kalem, 8.000, 4.500 ve 450 TL'den oluşan borçlar için bankanın çıkardığı faizli toplam tutar yaklaşık 30.000 TL civarında. Kaldı ki banka kanalı ile ödeme imkanımız olsa bu konuda pazarlık yapılabileceğini biliyoruz. Ancak borç varlık şirketine devredildiği için bizi şıkıştırıyor. Anaparası 8.000 TL olan borç üzerinde bir de kefil olduğu için bu dosyaya odaklanmışlar ve bizden toplamda 140.000 TL civarında para istiyorlar. Pazarlık imkanımız olduğunu biliyorum ve bunu dile getirdiğimde 140.000 olmazsa, 135.000 olur, 132.000 olur ama daha aşağısı olmaz diyorlar. Sana indirim yapacağıma gider kefilin mal varlığına el koyarım falan filan diyorlar. Ve sizler de biliyorsunuz ki varlık şirketi 8.000 TL olan borcu bankadan 2 - 3 bin TL civarında satın aldı. Nerede araştırırsam araştırayım, kime sorarsam sorayım bundan daha fazla olmayacağını söylüyorlar.

Bu durumu nasıl aşabiliriz, bu uçuk faiz oranlarına nasıl itiraz edebiliriz?

Henüz pazarlık aşamasına gelmedik ancak bu tutar üzerinden 100.000 TL'ye düşse bile bizim için çok fazla.

Göstereceğiniz yol ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
EN İYİ CEVABI ahmetseydi verdi
Öncelikle sizinle iletişime geçen kişilerin dolandırıcı olmadıklarını iyi araştırmanız gerekir. Borcun kendilerine geçtiğine dair bankayla yaptıkları sözleşmenin de nüshasını isteyip incelemenizde fayda var. Ülkemizde faaliyet gösteren varlık şirketlerinin listesine https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Varlik_Yonetim/Varlik_Yonetim.aspx bu adresten ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Varlık şirketleri, bankaların batık kredi olarak adlandırdıkları alacaklarını "ne alsam o kâr" mantığıyla çok cüzi rakamlara atın alırlar. Örneğin 100.000 TL'lık bir kredi banka tarafından tahsil edilemişse, bu alacağı 5.000 - 10.000 gibi rakamlar karşılığında varlık şirketlerine ihale usulü satarlar.
2012 yılında ana parası 8.000 olan bir kredi borcunun, yasal fazilerle 140.000 TL olması (Kredi sözleşmesinde özel hükümler yoksa/standart kredi) imkansızdır. Öncelikle sıkı bir pazarlık edin. Örneğin kalan borcunuzdan daha fazlasını kesinlikle ödeyecek gücünüz olmadığını söyleyin. Hala yüksek meblalarda diretiyorlarsa, istedikleri rakamı yazılı belge olarak talep edin. Önce bir bilene danışıp daha sonra Tüketici Hakem Heyetleri'ne ve Tüketici Mahkemeleri'ne başvuruda bulunabilirsiniz.
Son düzenleyen ahmetseydi; 19 Ekim 2017 09:56
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
19 Ekim 2017       Mesaj #2
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Öncelikle sizinle iletişime geçen kişilerin dolandırıcı olmadıklarını iyi araştırmanız gerekir. Borcun kendilerine geçtiğine dair bankayla yaptıkları sözleşmenin de nüshasını isteyip incelemenizde fayda var. Ülkemizde faaliyet gösteren varlık şirketlerinin listesine https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Varlik_Yonetim/Varlik_Yonetim.aspx bu adresten ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Varlık şirketleri, bankaların batık kredi olarak adlandırdıkları alacaklarını "ne alsam o kâr" mantığıyla çok cüzi rakamlara atın alırlar. Örneğin 100.000 TL'lık bir kredi banka tarafından tahsil edilemişse, bu alacağı 5.000 - 10.000 gibi rakamlar karşılığında varlık şirketlerine ihale usulü satarlar.
2012 yılında ana parası 8.000 olan bir kredi borcunun, yasal fazilerle 140.000 TL olması (Kredi sözleşmesinde özel hükümler yoksa/standart kredi) imkansızdır. Öncelikle sıkı bir pazarlık edin. Örneğin kalan borcunuzdan daha fazlasını kesinlikle ödeyecek gücünüz olmadığını söyleyin. Hala yüksek meblalarda diretiyorlarsa, istedikleri rakamı yazılı belge olarak talep edin. Önce bir bilene danışıp daha sonra Tüketici Hakem Heyetleri'ne ve Tüketici Mahkemeleri'ne başvuruda bulunabilirsiniz.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ
CEO - avatarı
CEO
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2017       Mesaj #3
CEO - avatarı
Kayıtlı Üye
Evet, verdiğiniz linkten teyit ettim. Beni arayan firma oradaki listede mevcut.

2012'den bu yana anaparası 8.000 TL olan borcun günlük faizi ile beraber 140.000 TL etmemesi gerekiyor.

Yalnız şöyle bir durum var. Bankadan borç tutarlarını öğrenmek için gittiğimde beni arayan varlık şirketinin adı geçmiyor. Farklı bir avukat atanmış. Varlık şirketi istanbulda ama bu şirket ile alakası olmayan başka bir ilden farklı isimli bir avukat atanmış. Varlık şirketinin adı bankada geçmiyor.

Önümüzdeki hafta pazarlık edeceğiz ama kefil olduğu için bizi sıkıştırıyorlar. Sen ödemezsen, kefile gider mal varlığına el koyarım diyor. (Kefilde de borcu karşılayacak mal varlığı yok) 140bin olmazsa, 130 olur diyor ve elimi kolumu bağlıyor.
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
19 Ekim 2017       Mesaj #4
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Öncelikle kurumun banka ile yaptığı sözleşmeyi isteyin ve okuyun. Sözleşmedeki kefiller ile ilgili olan maddeler varsa onları da iyi okuyun. Alacak devredilirken kefil de devredilmiş mi mesela? Çünkü banka kefilden alamadıysa varlık fonu da alamaz. Pazarlığa oturmadan önce dediğim gibi tüketici hakem heyetine gidip bir araştırmanızı tavsiye ederim. Önce sağlıklı bir bilgi alın seçeneklerinizi görün ve ona göre pazarlık edin.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ
CEO - avatarı
CEO
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2017       Mesaj #5
CEO - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
ahmetseydi adlı kullanıcıdan alıntı

Öncelikle kurumun banka ile yaptığı sözleşmeyi isteyin ve okuyun. Sözleşmedeki kefiller ile ilgili olan maddeler varsa onları da iyi okuyun. Alacak devredilirken kefil de devredilmiş mi mesela? Çünkü banka kefilden alamadıysa varlık fonu da alamaz. Pazarlığa oturmadan önce dediğim gibi tüketici hakem heyetine gidip bir araştırmanızı tavsiye ederim. Önce sağlıklı bir bilgi alın seçeneklerinizi görün ve ona göre pazarlık edin.

Anlıyorum, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

O halde bugün içinde varlık yönetim şirketini arayarak hakkımızdaki tüm sözleşmeleri isteyeceğim.

Takıldığım yer olursa konuyu tekrar güncellerim, iyi günler.