Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 5 Aralık 2009  Gösterim: 5.465  Cevap: 0

Ortalama Deniz Seviyesi

Alvarez Ocean
5 Aralık 2009 20:02       Mesaj #1
Alvarez Ocean - avatarı
Ziyaretçi
Ortalama Deniz Seviyesi - Deniz Seviyesi - Ortalama Deniz Seviyesi Nedir


Sponsorlu Bağlantılar
Ortalama Deniz Seviyesi (ODS) deniz seviyesinin uygun bir referans yüzeyine göre olan yüksekliğidir.

Ortalama Deniz Seviyesine göre Yükseklik (denize göre yükseklik de denir) ölçüsü, özellikle (dağ, ova, yayla, arsa, yapı ve ulaşım yolları gibi) coğrafi unsurlarda yerin yüksekliğini belirtmek için kullanılır. Bunun için ortalama deniz seviyesi referans olarak alınır. Deniz seviyesi kıyılarda da med-cezir veya yüzeysel akıntılar olmadığı halde bile çoğunlukla bir metreden daha fazla değişkendir, ancak sabit bir su seviyesi saptama aletiyle yıllar boyunca yapılan ölçümlerle ortalama değeri oldukça kesin olarak belirlenebilmektedir.
ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Death Valley Milli Parkı'nda bulunan, ortalama deniz seviyesinin 86 m altındaki Badwater, ABD'nin en derin noktasıdır.
Badwater elevation sign


Yükseklik Referansı Olarak Deniz Seviyesinin Kullanımı

Modern jeodezi'de mümkünse milimetrelerle ifade edilecek kesinlikle tanımlı olması gereken referans yüzeyinin tespit edilmesi için, ülkeler ve kullanım amacına göre değişen hesaplama yöntemleri ve referans noktaları kullanılır. Dolayısıyla bunlar aslında sadece bölgesel olarak doğru sayılabilir, ancak çoğunlukla 18. ve 19. yüzyılda ulusal olarak bir ülkenin tüm toprakları için genel geçerli olarak kabul edilmiştir.

Ulusal bazda kullanılan sistemler için, referans sıfır noktası olarak çoğunlukla en yakın kıyı şeridinde bulunan bir ölçüm noktasının ortalama deniz seviyesi kullanılır.Daha fazla sonuç:
Ortalama Deniz Seviyesi

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç