Arama

Gevheri

Güncelleme: 27 Ağustos 2011 Gösterim: 7.630 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gevheri

Sponsorlu Bağlantılar
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gevheri, hayatı hakkında pek fazla bilgi olmayan, aruz ve hece ölçüsü ile şiirler yazan şair. Önceleri asıl adının "Mustafa" olduğu sanılırken, sonradan bir şiirindeki "Bir kemter kulundur Garip Mehemmed" dizesinden adının "Mustafa" değil. "Mehmed" olduğu ileri sürülmüştür. 1700 yılında ölen ozan ve hattat Bahri Paşa'nın divan katipliğini yaptığı da biliniyor.

Bazı şiirleri

• Ala Gözlü Nazlı Dilber
  • Bad-ı Saba Sevdiğime Gidersen
  • Behey Dilber Sana Gonül Vereli
  • Ben Güzelim Deyu Havadan Uçma
  • Beyaz Göğsün Bana Karşı
  • Bizden Selam Olsun Gül Yüzlü Yare
  • Bugün Ben Bir Bağa Girdim
  • Bugün Ben Bir Güzel Gördüm
  • Bülbül Ne Yatarsın Yaz Bahar Oldu
  • Dağlara Gel
  • Dila Gör Bu Cihan İçre
  • Ey Benim Nazlı Cananım
  • Ey Peri Cihana Sen Gibi Dilber
  • Garip Turna Bizi Senden Sorana
  • Hey Ağalar Bir Sevdaya Uğradım
  • Hey Ağalar Zaman Azdı
  • Kurtulamam Üç Nesnenin Elinden
  • Mecnun'a Dönmüşüm Bilmem Gezdiğim
  • Sözün Bilmez Bazı Nadan Elinden
  • Şunda Bir Dilbere Gönül Düşürdüm

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Gevheri nereli hayatı kimdir.
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
12 Ocak 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Gevheri

Sponsorlu Bağlantılar
Saz şairi. Hayatı hakkında fazla bilgi yok. Asıl adı Musta­fa. Bir şiirinden anlaşıldığına göre 1715′te hayatta. Gevheri, Mehmet Bahri Paşa’nın divan kâtipliğini yaptı. Anadolu, Suriye ve Arabistan’ı dolaşmış, Rumeli serhadlerinde bulunmuştur. Ölüm tarihi de bilinmiyor (1716′dan sonra olabilir).
Hem saz şairleri, hem de klâsik edebiyat çevrelerince de­vamlı olarak okunan Gevheri
hece ölçüsü ile koşma, türkü ve maniler; aruz ile de dîvan ve müstezadlar yazmıştır. Aruzlu şiirlerin­de devrinin klâsik kültürünün izleri bulunup Hece ile yazı­lanlar daha güzeldir; orijinal mecazlar ve samimi ifâdeler ta­şır.
Gevheri’nin şiirlerini ilk defa S. Nüzhet Ergun derledi (1928). Sonra M. Halit Bayrı “Gevherî- Hayâtı ve Eserleri” adı ile bir kitap yayımladı (1953). Son ve mükemmel neşir $Ükrü Elçin’e aittir (1985).

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
27 Ağustos 2011       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Gevheri

17.-18. yüzyılda yaşamış bir halk şairi. Mehmet (Mustafa) Gevheri de denir.

Yaşamı üzerindeki bilgiler arasında İstanbul'da Mehmet Bahri Paşa'nın divan kâtipliğini yaptığı (Prof. Köprülü), Kırımlı olduğu, Suriye ve Arabistan'ı gezdiği, askerliğinde Rumeli sınırlarında bulunduğu doğruluk kazanmıştır. Prof. Boratav, Tameşvarlı İbrahim Naimeddin'in "Hadikat-üş Şüheda" adlı yapıtında Eğri Kalesi alaybeyi olan büyükbabasına yazdığı ağıtın yayımlandığını açıklamıştır. Son yıllarda bulunan bir şiirindeki "Sene bin yüz elli yazıldı tarih" dizesinden 1150'de (1737) hayatta olduğu anlaşılmaktadır.

Şiirlerinde aruz ölçüsünü başarıyla kullanmasa bile, bu ölçüyle yazma alışkanlığından bir söyleyiş ustalığı kazandığı anlaşılan Gevheri'nin koşma ve türkülerinde titizlikle aradığı sözcükleri dize içinde sağlayacakları uyum açısından değerlendirdiği görülür.

Bu nedenle divan şiirinde rastlanan sözcükleri kullanmayı sakıncalı bulmaz: "Yari benden böyle ayrı düşüren / Âdu mudur, engel midir, el midir" ya da "Tuzağım yok avlanacak ağım yok / Kaçma benden ben yâd avcı değilim" dizelerinde görüldüğü gibi sesli, sessiz harfler açısından sözcüklerin yapılarına önem verir.

Kimi şiirlerinde öz ve kuruluş yönlerinden kendisinden sonra gelen şairlere örnek olacak ustalıklara kavuşur. Sadettin Nüzhet'in "Gevheri" (1928) adlı kitabında 115 deyiş vardır.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi