Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 6 Ocak 2011  Gösterim: 2.379  Cevap: 1

Rıfkı Kaymaz

DERUNİ
6 Ocak 2011 12:29       Mesaj #1
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
Rıfkı Kaymaz

Şair ve yazar. 22 Şubat 1950, Erzincan doğumlu. Yazılarında Abdullah Çınar, Yunus Taner, M. Refik Selimoğlu, Fatih Emre gibi müstearlar kullandı. Erzincan Kurtuluş İlkokulu, Merkez Ortaokulu, Erzincan Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi TDE Bölümü (1972) mezunu. Bir süre Hürsöz gazetesinde yazı işleri müdürlüğü (1972) yaptı. Fakülteyi bitirdikten sonra, Seydişehir Mahmut Esat Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı (1972-76). Kısa bir süre Sümerbank Genel Müdürlüğü'nde uzman olarak çalışıp yeniden öğretmenliğe döndü. Ankara liseleri ile Ankara Polis Koleji'nde (1985-90) edebiyat öğretmeni, Ankara Polis Akademisi Türk Dili Okutmanı (1990-98), TBMM'de Milletvekili Danışmanı (1997) olarak görev yapıp emekli oldu (1998). Daha sonra Ankara’da özel okullarda öğretmen ve idareci olarak çalıştı.
Sponsorlu Bağlantılar

Ortaokul sıralarında başladığı Erzincan bakır el işlemeciliği çıraklığını ustalaşarak geliştirdi. Bu el sanatını, lise ve fakülte yıllarında da sürdürdü. İlk sergisini, Erzurum Halk Eğitim Merkezinde "Bakır Üzerine El İşiyle Türk-İslâm Tezyinatı" adıyla açtı (1972). Bu tür çalışmalarını yurtiçi ve dışında açtığı sergilerle sürdürdü. Geleneksel bakır işleme sanatına hat ve süsleme açısından katkılarda bulundu.

Şiir ve yazılarını İttihad, Bugün, Yeni Devir, Millî Gazete Doğu (Erzincan) gazeteleri ile Adımlar (1972), Tohum, Hareket, Çile (Diyarbakır), Millî Gençlik, kurucusu olduğu Muştu (1976-80), Hisar, Mavera, Türk Edebiyatı, Millî Eğitim, Yeşilay, Genç İstikbal, Irmak, Rahmet, Tokat Kümbet, Kültür-Edebiyat (1986-87) ve Gençlik (1992-98) dergilerinde; çocuk edebiyatı alanındaki ürünlerini Can Kardeş, Diyanet Çocuk dergilerinde yayımladı. Ankara'da Hedef, Birlik, Arifan radyolarına programlar hazırladı.

Erzincan'da çıkan günlük Doğu gazetesinde köşe yazıları, dörtlükleri (Salihoğlu imzasıyla) yayımlandı. Vahdet gazetesinde (Genç Kalemler), Zaman ve Vakit gazetelerinde (Duvar Gazetesi), haftalık Tutanak ve Yeni Dönem gazetelerinde kültür-sanat sayfaları hazırladı. Çocuklara yönelik yazı ve şiirleri Mavi Kırlangıç, Can Kardeş, Kıvılcım, Diyanet Çocuk, Adak Çocuk gibi çocuk dergileri ile MEB'in ilk ve ortaöğretim Türkçe kitaplarında yer aldı. Türkiye Yazarlar Birliği'nce yayınlanan Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı'na çocuk edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulundu. Arkın Çocuk Edebiyatı Şiir Yarışmasında Anneciğim şiiriyle üçüncülük ödülü aldı (1974). Gökyüzü Yayınları Çocuklara Yönelik Şiir Yarışması’nda Sevginin Gülleri eseriyle mansiyon (1987) kazandı. Türkiye Millî Kültür Vakfı Hicret konulu şiir yarışmasında ödül, Trabzon Belediyesi Naat Yarışmasında birincilik (1996), İstanbul Tuzla Belediyesi Gül Şiirleri Yarışmasında mansiyon (1998), Türkiye Diyanet Vakfı Çocuk Şarkıları, Güfteleri Yarışmasında mansiyon (1999) aldı. Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği Derneği kurucuları arasında yer aldı. Bu derneğin ve Türkiye Yazarlar Birliği'nin Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

“Muştu isimli ilk kitabından sonra Sıla Türküsü ismiyle ikinci kitabını yayımlayan Rıfkı Kaymaz, bu eserde ismiyle müsemma olarak Erzincan’la ilgili şiirlerini bir araya getirmiş bulunuyor. Kaymaz’ın şiirleri, birkaçı hariç, hepsi dörtlüklerden oluşuyor. Hecenin geleneksel söyleyişine bağlı bir şair o. On birli ölçü, şiirinin değişmez kuralı gibi. Kafiyeyi de rahat bir şekilde en güzeliyle kullanıyor.” (Mehmet Törenek)

ESERLERİ:
ŞİİR: Muştu (1983), Sıla Türküsü - Erzincan'da Bir Kuş Var (1998).
ÇOCUK ŞİİRİ: Küçük Çeşmenin Tatlı Suyu (2000), Sevginin Gülleri (2002).
ARAŞTIRMA-İNCELEME: Bütün Yönleriyle Erzincan (M. Buyruk ve H. Özdemir'le, 1982), Osmanlı Padişahlarının Tuğraları (2000).
ANTOLOJİ-ANSİKLOPEDİ: Günümüz Yazarlarından Seçme Hikâyeler (B. Coşkun, S. Er ile, 1987), Mehmet Akif ve Gençlik (Abdullah Çınar adıyla, 1987), Günümüz Şairlerinden En Güzel Çocuk Şiirleri (1995), Gençlik Kültür Ansiklopedisi (2 cilt, S. Er, E. Kücet ile, 1996), Bir Demet Şiir (çocuklar için küçük seçki, 2001), Şiir Defteri (2003), Öykü Yağmuru (2004), Öykü Sepeti (2004).
Ayrıca ders kitapları vardır.

HAKKINDA: Rıfkı Kaymaz ile Bir Konuşma (Yeni Devir, 1.11.1981), Mehmet T. Ümit / Yeni Devir (17.11.1983 - 21.7.1983), Mustafa Arafatoğlu / Rıfkı Kaymaz’dan Bir Muştu Daha (Yeni Devir, 4.11.1983), Serhan Güzel / Sanatçıyla Sohbet ‘Rıfkı Kaymaz’ (Millî Gazete, 18.3.1983), Mustafa Ruhi Şirin / Çocuklarla Elele Geleceğe Yürümek (Zaman, 9.6.1990), Hekimoğlu İsmail / Bir Serginin Ardından (Zaman, 19.9.1990), B. Uğur Akdere / Rıfkı Kaymaz'ın Hayatı, Sanatı, Eserleri ve Çocuk Edebiyatındaki Yeri (lisans tezi; Gazi. Ü. Eğitim Fakültesi, TDE Bölümü, 1999), Mehmet Törenek / Bir Şehri Şiirlerle Anlatmak: Sıla Türküsü (Rahmet dergisi, Kasım 1999), Zanaattan Sanata (Anadolu Gençlik, Mart 2002).


Rıfkı Kaymaz vefat etti haberi Medya haberleri Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, S


DERUNİ
6 Ocak 2011 12:42       Mesaj #2
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
Ablacığım

Güzel ablam, gül ablam!
Sever, sayarım onu.
Biliyorum ablamın,
Gül gibi koktuğunu.

Nasıl davranmam gerek?
Onu örnek alırım.
Her işi, güzel, doğru,
Ona hayran kalırım.

Tatlı tatlı konuşur,
Masal anlatır bana.
Kucağına oturur,
Sarılırım ablama.

O bana dost, arkadaş,
Sevgi dolu bir kucak.
Onunla, annem, babam,
Evimiz daha sıcak.

Rıfkı Kaymaz


Ah Erzincanım

Onüç Mart, ramazan teravih vakti,
Müminler sel gibi camiye aktı,
Şehir secdelerle yıkanacaktı,

Yıkılarak viran oldu Erzincan,
Gül idi, sarsıldı, soldu Erzincan.

Binalar yıkıldı, kurudu bağlar,
Gözyaşı dikmekte bulutlar, dağlar,
Fırat coşkun Fırat, hüzünle çağlar,

Ah ü figanlarla yandı Erzincan,
Çileye boyanan candı Erzincan.

İçli bir ağıtı yaktı Şelâle,
Tutuştu yürekler, Erzincan ile.
Günler gece oldu, geceler çile,

Ah derim, yanarım, canım Erzincan,
Kurudu: gözyaşım, kanım Erzincan.

Kimi vefat etti, muhtaç duaya,
Kimi hasret kaldı, ana babaya.
Yüzlercesi birden Terzibaba’ya,

Beyaz kefeniyle girdi Erzincan,
Yüklendi; acıyı, derdi Erzincan.

“Erzincan’da bir kuş...” kolu kanadı,
Kırılmış, göklere çıkar feryadı,
Yanık bir destandır,Erzincan adı,

Adın acım, dört bir yanım Erzincan,
Dualar seninle canım Erzincan.

Rıfkı KaymazDaha fazla sonuç:
Rıfkı Kaymaz

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç