Arama

Server Tanilli

Güncelleme: 18 Temmuz 2015 Gösterim: 4.156 Cevap: 3
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
4 Şubat 2012       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Server Tanilli (1931 İstanbul),

Sponsorlu Bağlantılar
Türk hukukçu ve yazar.

1953'te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede asistanlık yaptı ve 1966'da doçent oldu. Nisan 1978'de terörist bir grubun silâhlı saldırısı sonucu sakat oldu. 1981'de Fransa'ya giderek, Strasbourg Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Başlıca yapıtları:

• "Uygarlık Tarihi" (1980, Öğretim Üyeleri Derneği Cahit Orhan Tütengil Ödülü),
  • "Devlet ve Demokrasi" (1981),
  • "Yüzyılların Gerçeği ve Mirası" (4 cilt, 1984-1989),
  • "Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz" (1987),
  • "Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz" (1988).
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Server Tanilli nereli hayatı kimdir.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
4 Şubat 2012       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Server Tanilli
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

servertanilli2g
  • Doğum
    • 1931 İstanbul
  • Ölüm
    • 29 Kasım 2011
  • Milliyet
    • Türk Türkiye
  • Meslek
    • Yazar, akademisyen (anayasa hukuku profesörü)
  • Konu
    • Anayasa hukuku, uygarlık tarihi

Server Tanilli (d. 1931 - ö. 29 Kasım 2011) Türk yazar, anayasa hukuku profesörü.

1980'den önce Türkiye'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve Devlet tatbiki Güzelsanatlar Yüksekokulu'nda "Uygarlık- tarihi" dersi veriyordu. 7 Nisan 1978 günü terör ortamında silahlı saldırıya uğrayıp, belden aşağısı tutmaz oldu. Fransa'ya gidip uzun yıllar Strazburg Üniversitesi'nde çalıştı. 2000 yılında yurda dönüş yaptı ve Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazıları yayınlandı.

1980 sonrasında düşün ortamını ve özellikle de gençliği etkilemiş olan "Uygarlık Tarihi (1973)", "Devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş" kitaplarını yazdı. "Uygarlık Tarihi" üniversitelerde ders kitabı olarak okutuldu. 2011 yılında Prof. Dr. Server Tanilli evinde yaşamını yitirdi. Karacaahmet Mezarlığı 'na defnedildi.

Ödülleri
  • 2006 Sertel Demokrasi Ödülü
Kitapları
  • Uygarlık Tarihi (1973)
  • Devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş
  • Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz?
  • Yüzyılların Gerçeği ve Mirası" (6 cilt)
  • Candide ya da İyimserlik
  • Yaratıcı Aklın Sentezi: Felsefeye Giriş ISBN 6054183784
  • Değişimin Diyalektiği ve Devrim
  • Dünyayı Değiştiren On Yıl
  • Fransız Devriminden Portreler
  • Anayasalar ve Siyasal Belgeler
  • Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz?
  • İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi?
  • Din ve Politika
  • Voltaire ve Aydınlanma

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Candy_Girl - avatarı
Candy_Girl
Ziyaretçi
4 Şubat 2012       Mesaj #3
Candy_Girl - avatarı
Ziyaretçi
Uzun süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi gören duayen anayasa hukuku profesörü ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Server Tanilli (80) kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Server Tanilli kimdir?

1980'den önce Türkiye'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve Devlet tatbiki Güzelsanatlar Yüksekokulu'nda "Uygarlık Tarihi" dersi veriyordu. 7 Nisan 1978'de silahlı saldırıya uğrayıp, belden aşağısı tutmaz oldu. Fransa'ya gidip uzun yıllar Strazburg Üniversitesi'nde çalıştı. 2000 yılında yurda dönüş yaptı ve Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazıları yayımlanıyor.

1980 sonrasında düşün ortamını ve özellikle de gençliği etkilemiş olan "Uygarlık Tarihi (1973)", "Devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş" kitaplarını yazdı. "Uygarlık Tarihi" üniversitelerde ders kitabı olarak okutuldu. Diğer kitapları arasında şunlar sayılabilir: "Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz?", "Yüzyılların Gerçeği ve Mirası" (6 cilt), "Candide ya da İyimserlik", "Yaratıcı Aklın Sentezi: Felsefeye Giriş", "Değişimin Diyalektiği ve Devrim", "Dünyayı Değiştiren On Yıl", "Fransız Devriminden Portreler", "Anayasalar ve Siyasal Belgeler", "Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz?", "İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi?", "Din ve Politika", "Voltaire ve Aydınlanma". 2006 Sertel Demokrasi Ödülü'ne layık görülmüştür.

Cemil Çiçek'TEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Prof. Dr. Server Tanilli'nin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

Çiçek'in mesajı şöyle:

“Değerli bilim adamı Prof. Dr. Server Tanilli'nin vefatından büyük üzüntü duydum. Bilim adamı olarak ülkemize hizmet eden merhum Tanilli'nin unutulmayacağı, düşünce ve fikirleriyle yaşayacağı inancındayım.

Prof. Dr. Server Tanilli'ye Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve okurlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.”

TBMM Başkanı Çiçek, Server Tanilli'nin oğlu Bülent Tanilli'yi de arayarak başsağlığı dileklerini iletti, duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
18 Temmuz 2015       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ad:  atanilli.jpg
Gösterim: 353
Boyut:  24.7 KB

Ad:  101543.jpg
Gösterim: 264
Boyut:  71.3 KB

TANİLLİ
(Server). türk hukukçu ve yazar (İstanbul 1931- 29 Kasım 2011 ). İstanbul Hukuk fakültesini bitirdi (1953). Aynı fakültede asistanlığa başladı, anayasa hukuku doçenti oldu (1966). Şişli siyasal bilimler yüksekokulumda 'uygarlık tarihi" dersleri verdi. 8 nisan 1978'de, terörist bir grubun saldırısı sonucu ağır yaralandı ve sakat kaldı. Uygarlık tarihi adlı yapıtıyla Öğretim üyeleri derneği'nin, Cavit Örhan Tütengil'in anısına verdiği ödülü kazandı (1980). 198T den beri Strasbourg Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Bazı yapıtları: Devlet ve demokrasi (1981), Yüzyılların gerçeği ve mirası (İnsanlık tarihine giriş) [1984-1989, 4 cilt], Nasıl bir demokrasi istiyoruz (1987), Nasıl bir eğitim istiyoruz (1988), Fransız devriminden portreler (1990), İslam çağımıza yanıt verebilir mi?( 1991).

Kaynak: Büyük Larousse