Arama

Ercişli Emrah

Güncelleme: 1 Ocak 2010 Gösterim: 7.526 Cevap: 2
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2007       Mesaj #1
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Ercişli EmrahXVII.yy'ın ilk yarısında yaşadığı sanılan Ercişli Emrah, Erciş kalesine bağlı bir Karakoyunlu köyü olan Ergans'ta doğmuştur. Erciş kalesinin başı Miroğlu'nun sazcısı Âşık Ahmet'in oğludur.

Sponsorlu Bağlantılar
Genç yaşta Miroğlu'nun kızı Selvihan'a âşık olarak sevgilisinin ardından İran ve Azerbaycan'ın batı kesimlerini gezmiş, gördüklerini duru bir Türkçeyle anlatmıştır.

Bugün ben bir güzel gördüm

Bakar cennet sarayından

Kamaştı gözümün nuru

Onun hüsnü cemalinden

Salındı bahçeye girdi

Çiçekler selama durdu

Mor menekşe boyun burdu

Gül kızardı hicabından

Bahçenin kapısın açtım

Sanırsın cennete düştüm

Yar ile tenha konuştum

Bir gül aldım yanağından

Bahçenin kapısı güldür

Yanında öten bülbüldür

Sefil Emrah kötü kuldur

Bağışla geç günahından

Biyografi Konusu: Ercişli Emrah nereli hayatı kimdir.
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
16 Ocak 2008       Mesaj #2
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Ercişli Emrah, 17. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Türk halk şairidir. Erciş kalesine bağlı bir Karakoyunlu köyü olan Ergans’ta doğmuştur. Erciş kalesinin başı Miroğlu’nun sazcısı Âşık Ahmet’in oğludur. İran ve Azerbaycan'ın batı kesimlerini gezerek gördüklerini arı bir Türkçe ile şiirlerine aktarmıştır.
Sponsorlu Bağlantılar
Gerçekçi ol imkansızı iste...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ocak 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ercişli Emrah

(XVirinci asır)
Âşık. Emrah, Van’ın Erciş ilçesindendir. Emrah ile Selvi Han adlı halk hikayesi bu âşığın hayâtı ve aşkı etrafında doğmuştur. Hikâyeye göre, Osmanlı-lran savaşları sırasın­da Van’ı kuşatan Şah Abbas’ın askerleri Emrah’ın sevgilisi Seivi Han’ı da esir edip İsfahan’a götürürler. Âşık Isfahan yollarına düşer, diyar diyar gezerek sevgilisinin izini bulur ve ona kavuşur. Hikâye içinde Emrah’ın şiirleri de mevcut­tur.
Ercişli Emrah hece vezni ile aşk ve tabiat temasını işle­yen çok güzel koşma ve semailer yazmıştır.
Cönkler’de Ercişli Emrah ile Erzurumlu Emrah’ın şiirleri birbirine karıştırılmıştır. Bu konuda ciddî bir araştırma yok­tur. Dr. Muhan Bali’nin Ercişli Emrah ile Selvi Han Hikâyesi, Varyantların Tesbiti ve Halk Hikâyeciliği Bakımından Öne­mi (Ankara 1973) adlt eseri âşığın hayat hikâyesine de ışık tutmaktadır.