Arama

Stanislaw Lem

Güncelleme: 7 Mart 2009 Gösterim: 2.214 Cevap: 1
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
22 Kasım 2006       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Bilim kurgu türünün en tanınmış yazarlarından, Solaris’in yaratıcısı Stanislaw Lem, 1921 yılında Polonya’da doğdu. 1941 yılına kadar Lwow’da tıp öğrenimi gördü. Lem, İkinci Dünya Savaşı yıllarında otomobil tamirciliği, elektrik teknisyenliği ve kaynakçılık yaptı.

Sponsorlu Bağlantılar
Lem, savaş döneminde Nazi kamplarında kaldı. 1946'da Krakow'a yerleşti ve tıp eğitimini tamamlayarak doktor oldu. Aynı yıllarda şiir yazmaya ve bilimsel yöntem üzerine kuramsal araştırmalara başladı. 1950’lerde bilim kurgu türüne yönelen Lem’in ilk kitabı ‘Kazanılan Zaman’ 1955’te yayımlandı. Bilimkurgu kitapları yazdığı ilk yıllarda modern bilimle hümanist ahlakı birleştirmeye çalıştı. Daha sonraları "Yıldız Günceleri-1957" gibi kitaplarıyla parodik metinler üretti.

Yazarın başyapıtı sayılan Solaris, Andrei Tarkovski tarafından 1972’de, Steven Soderbergh tarafından da 2002’de filme çekildi. ‘Solaris’te, iletişimin ne olduğunu sorgulayan Lem’in metinlerindeki ortak nokta “ironi” duygusu oldu.

Ursula K. Le Guin ve Philip K. Dick’le birlikte bilim kurgu edebiyatının “ciddiye alınmasını sağlayan” yazarlar arasında sayılan Stanislaw Lem, felsefeye ve dilbilime esin kaynağı olarak görülen metinler üretti.

Amerikan Bilim Kurgu Edebiyatçıları Derneği’ne fahri üye olduğu sırada, Lem, Amerikan bilim kurgu edebiyatını eleştirdiği için üyeliği askıya alındı.

Lem’in Lehçe yazdığı kitaplar 40’tan fazla dile çevrildi ve yaklaşık 27 milyon adet sattı. Türkçede bütün eserleri İletişim Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.

Stanislaw Lem 84 yaşında 27 Mart 2006'da Krakow'da yaşama veda etti.

Stanislaw Lem’in önemli yapıtları:

* ‘Aden’
* ‘Dönüşüm Hastanesi’
* ‘Dünya’da Barış’
* ‘Fiyasko’
* ‘Gelecekbilim Kongresi’
* ‘İnsanın Bir Dakikası’
* ‘Kör Talih’
* ‘Küvette Bulunan Günce’
* ‘Ölümlü Makineler’
* ‘Solaris’
* ‘Soruşturma’
* ‘Yenilmez’
* ‘Yıldız Güncesi’
* ‘Yıldızlardan Dönüş’
Son düzenleyen KisukE UraharA; 7 Mart 2009 01:31
Biyografi Konusu: Stanislaw Lem nereli hayatı kimdir.
Gerçekçi ol imkansızı iste...
sedat sencan - avatarı
sedat sencan
VIP VIP Üye
18 Nisan 2007       Mesaj #2
sedat sencan - avatarı
VIP VIP Üye
Özellikle Solaris bence bilimkurgunun başyapıtlarından birisidir.
Kitabı okurken kendimi gerçekten olmuş olayları izler gibi hissetmiştim.
Sponsorlu Bağlantılar
Gezegenin özellikleri anlatılırken sanki öyle bir yer varmış,ben de onu astronomik yönden okuyorum gibi gelmişti.
Hele gezegenin insanların bilinçaltını keşfederek oluşturduğu benzer varlıklar çok etkili.
S.Lem'in hayalgücüne hayran kaldım.