Arama

Betty Mahmoody

Güncelleme: 11 Haziran 2013 Gösterim: 2.096 Cevap: 0
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
11 Haziran 2013       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Betty Mahmoody
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Betty Mahmoody (d. 9 Haziran 1945; Alma, Michigan) ABD'li yazar. Dünya çapında milyonlar tarafından okunan ve ardından 1991 yılında beyaz perdeye aktarılan ünlü roman Kızım Olmadan Asla 'nın yazarıdır.

Kızım Olmadan Asla

Orjinal adı Not Without My Daughter olan kitapta, Betty Mahmoody'nin İran'daki şeriat yönetiminden ülkesine Mehtap Mahmoody adlı kızını kaçırmasını anlatır. Seyit Bozorg Mahmoody (ya da kısaca Mudi) ile birlikte tatil için geldiği İran'a yerleştiği haberini Mudi'den alır. Zorlukla geçen iki yıl içinde kocası Mudi çok değişir, Berry ve kızı Mehtap'a şiddet uygular.

Betty ise kadınların her türlü haklarının elinden alınmış olduğu bu ülkede yasal yollardan değil de kaçak yollardan kaçmanın mümkün olduğunu kavramıştır. En tehlikeli olan yol olan Kürt diyarı ve ardından Türkiye'ye girmek, oradan da konsolosluk ile irtibata geçmektir. Betty ve Mehtap, başka yol bulamayınca en tehlikeli yol üzerinden ülkeden kaçıp Türkiye'ye sığınırlar ve oradan ülkeleri ABD geri dönerler.

Ayrıca yazdığı bu kitabını açık ve net bir biçimde "Bu kitabı, babam Harold Lover'e adıyorum." diyerek babasına ithaf etmiştir.

Amerika'ya dönüşünden sonra

Hala kocasının soyasını kullanan Betty Mahmoody, kızı ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamaktadır. Ülkesinde kendi durumunda olan kadınlara, zor durumda olan çocuklara yardım etmek için elinden geleni yapmış ve bunun için bir vakıf kurmuştur. Bir Dünya Çocuklar İçin Vakfı kurucusu ve mevcut başkanıdır. vakfın asıl amacı, başka kültürden birisi ile evlenen kişilerin çocuklarını korumaktır.

Ayrıca çektiği acıları bütün dünyanın duyabileceği şekilde heryerde söylemiştir. İran'dan ülkesine kaçışını da Kızım Olmadan Asla isimli bir kitapta anlatmıştır.

İran'da kalan Bozorg Mahmoody, Aleksis Kouros adında bir yapımcı ile görüşmüş ve Kızım Olmadan Asla karşıtı 'Kızım Olmadan adlı bir belgesel-film hazırlamak istemiştir. Belgesel 2001 yılında yayınlanmıştır. Bozorg Mahmoody, 23 Ağustos 2009 böbrek rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.Biyografi Konusu: Betty Mahmoody nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀

Benzer Konular

1 Şubat 2013 / Misafir Anime Sanatı
9 Kasım 2010 / KisukE UraharA Hayali Karakterler