Arama

Marşlarımız - Sayfa 2

Güncelleme: 5 Nisan 2013 Gösterim: 58.189 Cevap: 11
sanar - avatarı
sanar
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2008       Mesaj #11
sanar - avatarı
Kayıtlı Üye
Mülkiye-Vatan Marşı
Ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi mekteb-i mülkiye idi. Vatan marşı olarak da bilinir. Mülkiyeli bir öğrenci tarafından yazılmıştır.
Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlının acılarını ve yeniden dirilen Türk milletini anlatır.

"Mülkiye tarihi" ya da tarihin mülkiyelisi mülkiye marşı'nın güftecisi Cemal Edhem (Yeşil) bey, 1921 mezunu 1918'de kaleme aldığı bu şiir için, o zamanki duygu ve düşüncelerini yıllar önce şöyle anlatmış : "... bunu şimdi ifade edebilmek çok zor. aradan elli yıla yakın zaman geçti. o zamanın havasına girmeyi denemek, yirmi yaşından önce alınmış bir soluğu elli yıl ciğerlerinde tutup yetmişine yakın vermeyi düşünmek gibi birşey olur. yine de şu kadarını söyleyeyim: mülkiye'nin 1918'de yeniden açılışı, birinci dünya savaşı'ndan sonraki mütareke yılları'nın ilk günlerine rastlar. okul'a girdiğimizin altıncı ayına doğru yazdığım bu şiire, o kara günlerin gittikçe artarak yüreklerimizde yer eden acısı ve acılığı ister istemez sinecekti. güftenin o zaman için aşırı iyimser görünüşünü de delikanlılık çağını yenilgiye karşı direnme gücüne ve aydınlık bir geleceğe özlem duygusuna verebiliriz."

Kuşatılmıs, hırpalayıcı, horlayıcı günlerin yarattığı öfkeyle, taş gibi sessizleşmek yerine duyarlılaşan gençliğin başka bir dünya kurmaya hazır olduğunu dile getiren, coşku ve soyluluk ifadesi bu şiir, daha sonra değerli besteci musa süreyya bey tarafından bestelendi. musa süreyya beyin değerli kardeşi sayın nihal erkutun, mülkiye marşı'nın bestelendiği geceyi şöyle anlatmakta :

"gayet iyi hatırlıyorum. mütareke yıllarında bir gece, bir dostumuzun evinde ailece toplandığımız sırada, marş'ın güftesini getirdiler. Ağabeyim, güfteyi okuyunca, çok duygulandı. Hemen kalktı; orada bulunan piyanonun başına geçip bu marş'ı o gece besteledi.”
Mülkiye-Vatan Marşı

Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz,
Ey vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.
Gül ki sen, neş'enle gülsün ay, toprak, deniz.

Bir güneştin bir zamanlar, aya kadar kaldındı dün,
Dün bir ay'dın, sislenen boşlukta yıldızsın bu gün;
Benzin uçmuş bak, ne rüya'dır, bu akşam gördügün?

Beklesin Türkoğlu'nun azminde kuvvet bulmayan,
Sel durur, yangın söner elbette bir gün ey vatan
Süslenir, oynar yarın, dün ağlayıp matem tutan

Beste: Musa Süreyya / Güfte: Cemal Edhem

sanar - avatarı
sanar
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2013       Mesaj #12
sanar - avatarı
Kayıtlı Üye
İzmir Marşı
İzmir Marşı veya Türk İzmir Marşı, Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir'e girişini konu alan bir marştır.
Sponsorlu Bağlantılar
Marşın bestecisi hakkında çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler vardır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, marşın 1923 yılında Alman besteci Kurt Striegler tarafından bestelendiğini, notaların uzun bir süre kayıp olarak kaldığını ve 2007 yılında bulunduğunu belirtmiştir. Bazı kaynaklara göre aslen I. Dünya Savaşı'ndaki Kafkasya Cephesi'ne ithafen "Kafkasya Marşı" olarak yazılmıştır. Mehmed Ali Bey veya İzzettin Hümayi Elçioğlu tarafından bestelendiğini belirten kaynaklar vardır.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

İzmir Marşı
İzmir'in dağlarında çiçekler açar,
Altın güneş orda sırmalar saçar.
Bozulmuş düşmanlar hep yel gibi kaçar,
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa;
Adın yazılacak mücevher taşa.
İzmir'in dağlarına bomba koydular,
Türk'ün sancağını öne koydular.
Şanlı zaferlerle düşmanı boğdular,
Kader böyle imiş ey garip ana;
Kanım feda olsun güzel vatana.