Arama

Sakura Zenzen (Kiraz Çiçeği Zamanı)

Güncelleme: 21 Mart 2009 Gösterim: 23.294 Cevap: 0
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
21 Mart 2009       Mesaj #1
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
1so0hg

Sponsorlu Bağlantılar
ŞİMDİ KİRAZ ÇİÇEĞİ ZAMANI

Japonlar kirazların çiçek açmasını hayata yeni başlangıç dönemi kabul ediyor. Şölenlerle kutlamakla yetinmiyor, yeni bir işe başlama,evlenme tarihlerini çiçeklerin açış günlerine göre ayarlıyor. Okullar bu tarihe göre açılıyor. "Sakura zensen" yani çiçeklerin açılması, 11 kentte ikişer haftalık festivallerle kutlanıyor. Mart ayının son haftasında başlayıp, nisan sonuna kadar süren festival zinciri her yıl yaklaşık 500 bin turisti Japonya’ya çekiyor. Sadece Japonya değil kiraz çiçeklerini şölenlerle karşılayan. Amerika, Kanada, Almanya, Filipinler bu görkemli doğa olayını festivale dönüştüren ülkeler arasında.
Kiraz ağaçlarının Japon kültürü için önemi çok büyük, çünkü bu ağaçların uçuk pembe çiçeklerinin ortaya çıkması kışın bitişi ve baharın gelişini simgeliyor. Çiçeklerin dal üstünde kaldığı sürenin on gün veya en fazla iki hafta olması bu dönemi daha da değerli hale getiriyor. "Sakura" adı verilen Japon kiraz ağaçları bizim bildiğimiz gibi tatlı bir meyve vermiyor. Süs amacıyla yetiştiriliyor. Dolayısıyla ağacın en değerli olduğu dönem,
çiçeklendiği günler.

ÇİÇEK İZLEME PARTİLERİ
Güzellik ve estetiğin simgesi olan sakuralar ve diğer kiraz türleri çiçek açtığında, Japonlar eşi dostu toplayıp parklara, bahçelere, tapınaklara
akın ediyor, çiçek izleme partileri, yani "hanami" yapıyor. Birçok kişi dalından teker teker dökülen sakura çiçekleri altında yürümeyi, kar altında yürümeye benzetiyor. Ülkenin her yerinde düzenlenen festivallerle bu doğa olayı kutlanıyor. Tabii kiraz ağaçlarının Japon kültüründe bu kadar önemli olmasının sebebi sadece güzelliği değil. Dalında çok kısa kalmasıyla hayatın geçiciliğini simgelediğine inanılıyor. Üzerine şiirler, şarkılar yazılıyor. II. Dünya Savaşı’ndaki intihar pilotlarının son uçuşa çıkmadan uçaklarına bu çiçeği çizdiği biliniyor. Sakura aynı zamanda kadın ismi. Japonlar hayatlarındaki önemli başlangıçları, evlenecekleri, yeni bir işe başlayacakları ve tatile çıkacakları günleri sakura zensen’e göre ayarlıyor.
Yani kiraz çiçeği Japonya’da tam bir fenomen. 11 ildeki 26 parkta gerçekleştirilen şölenler için her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turist Japonya’nın yolunu tutuyor. Bu yıl 22 Mart’ta Tokyo’da başlayan festival zinciri 6 Mayıs’ta Aomori’de sona erecek.


METEOROLOJİNİN GÖREVİ SAKURA ZENZEN'İNİ BİLMEK
Sakura çiçeklerini seyretmek Japonya’da yüzyıllardır süren bir gelenek. Eskiden özellikle soylulara hitap eden ve onların evlerinin bahçelerini süsleyen bu ağaçların çiçekleneceği dönem, yani "sakura zensen" günümüzde tüm Japonlar tarafından merakla bekleniyor. Japonya’da meteorolojinin en önemli ve kritik görevlerinden biri "sakura zensen"in gerçekleşeceği günü önceden haber vermek. Genelde mart sonunda gerçekleşen bu olayın tarihini tam bilememek veya ıskalamak Japon Meteoroloji Müdürlüğü için tam bir felaket. Geçen yıl bilgisayarlara giren virüs nedeniyle "sakura zensen" tarihini yanlış açıkladı. Çiçekleri görmek için bahçelere koşan Japonlar, tomurcuklarla karşılaştı. Beş günbeklediler. Meteoroloji müdürü basın toplantısı düzenleyip, tüm halktan özür diledi...

ABD’DEN ALMANYA’YA SAKURA FESTİVALLERİ
Sakura’yı aynı zamanda dostluk simgesi kabul eden Japonlar, ABD’ye gönderdikleri fidelerle, bu geleneğin Pasifik Okyanusu’nun karşı kıyısına yayılmasına neden oldu. 1910’daki 2 bin fidelik ilk parti, hastalık taşıdığı gerekçesiyle yakıldı. İki yıl sonra, Tokyo Belediye Başkanı 3 bin fide daha gönderdi. Bunlar West Potomac Parkı’na dikildi, serpilip gelişti. 1935’te sakura festivalleri başlatıldı. II. Dünya Savaşı’nda sekteye uğrayan bu dostluk gösterisi, 1965’te tekrar gönderilen 4 bin fideyle canlandırıldı. Şu anda dünyanın en büyük sakura ormanlarından biri. Ulusal Kiraz Çiçeği Festivali her yıl kente 700 bin turist çekiyor. Bisiklet turları, fotoğraf sergileri, sakura hakkında seminerler, konserler ve dans gösterileri gerçekleştiriliyor.

NOT:
En popüler japon halk şarkısı da bu adı taşır ve bu çiçeğe övgüler taşır. tokyo'da imparatorluk sarayının etrafını çevreleyen yolda sakuralar actigi zaman yürüyebilmek cok önemli bir olaydir ve mutlaka bir fotograf ile tespit edilmek zorundadir. ayrıca bahar aylarında japon tv leri hava durumundan önce sakura durumu bildiren programlar yaparlar hangi şehirde ne zaman bu çiçeklerin açacağı önceden halka duyurulur.
jkfxqb

vyr594


kaynak
Quo vadis?

Benzer Konular

25 Mayıs 2008 / KisukE UraharA Hayali Karakterler
8 Ağustos 2011 / Misafir Botanik
29 Şubat 2008 / galatasaraylı18 Botanik
17 Mayıs 2009 / KisukE UraharA Hayali Karakterler
16 Mayıs 2009 / KisukE UraharA Hayali Karakterler