Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 13.552|Cevap: 0|Güncelleme: 3 Ocak 2010

Türk Destanları - Türeyiş Destanı

Mesaja atla
Misafir
3 Ocak 2010 08:47   |   Mesaj #1   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türeyiş Destanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu BağlantılarTüreyiş Destanı, bir Uygur destanıdır. Göktürklerin yıkılmasından sonra Türklerin nasıl yeniden vücut bulduğunu anlatmaktadır.

Türeyiş Destanı

Bir Uygur destanıdır. Büyük Türk İmparatorluğu'nu Göktürkler'den devralan Uygur Türkleri, Türeyiş Destanı ile soylarının vücud buluşunu anlatırken aynı zamanda da, bütün Türk boylarında hakim bir inanış olarak beliren, soyun ilahi bir kaynağa bağlanması fikrini bir kere daha belirtmiş olmaktadırlar.
Uygur Türeyiş Destanı'nın, Göktürk-Bozkurt Destanı ile çok yakın benzerlikleri, ilk okuyuşta anlaşılacak kadar açıktır. Hemen bütün Türk Destanlarının birinci derecedeki unsuru olan kurt motifi, gerek Türeyiş ve gerekse Bozkurt Destanlarında bilhassa ilahileştirilmekte ve neslin başlangıcı ve devamı bu ilahi motife bağlanmaktadır.
Türeyiş Destanı, aslında bir büyük destanın başlangıç kısmına benzemektedir. Büyük bir ihtimalle, Göktürk-Bozkurt destanı gibi Uygur Türeyiş Destanı da, ilk büyük Türk Destanı olan Yaradılış Destanı'nın etkisi altında gelişip meydana getirilmiş, daha dar bir muhitin veya daha tecrid edilip kavimleşmiş bir soyun küçük çapta bir yaradılış destanıdır. Nitekim, bundan sonra göreceğimiz, yine bir Uygur Destanı olan Göç Destanı, Türeyiş Destanı'nın tabii bir devamı intibahını vermektedir...
Bir Türk prensesinin bir kurtla evlenip türemesini anlatır
Hızlı Cevap
Mesaj:
Edebiyat forumu 'Türk Destanları - Türeyiş Destanı' konusunu görüntülüyorsunuz: Türeyiş Destanı Vikipedi, özgür ansiklopedi Türeyiş Destanı, bir Uygur destanıdır. Göktürklerin yıkılmasından sonra ...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç