Arama

Afyonkarahisar - Bolvadin -Sıddıka Metin Adalet Meslek Lisesi

Güncelleme: 29 Ekim 2008 Gösterim: 8.133 Cevap: 1
SiyahLALE - avatarı
SiyahLALE
Ziyaretçi
29 Ekim 2008       Mesaj #1
SiyahLALE - avatarı
Ziyaretçi

Tarihi
5450 Sayılı kanunla Milli Eğitim Bakanlığımıza devredilerek Ticaret Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır. Adalet Meslek Lisesi mezunları özellikle Adalet Bakanlığı Merkez ve Taşra teşkilatına eleman yetiştirmek üzere kurulmuşlardır. Adalet Bakanlığı personel alım sınavında tercih edilen mezunlar arasında yer almakta olup, bu sınavları kazananlar Adalet Bakanlığına Zabıt Kâtibi olarak atanmaktadırlar.
Sponsorlu Bağlantılar
Amacı
Adalet Meslek Liselerinde, Türk Millî Eğitiminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak öğrencilere ortaöğretim seviyesinde asgari olarak bir genel kültür vermek, onlara kişi ve toplumun problemlerini tanıtmak, çözüm yollarını aramak, yurdun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunma bilincini ve gücünü kazandırmak, bilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda adalet alanında istihdam edilecek orta kademedeki nitelikli insan gücünün yetiştirildiği meslek liseleridir.
Sıddıka Metin Kimdir? SIDDIKA METİN (1911 -1966) Bolvadin'in tanınmış ailelerinden KABADAYIOĞULLARINDAN Maliye Süvarisi Tahsildârı İsmail Hakkı Efendi' nin (1872-1947) kızıdır. Annesi ATİKE OĞULLARINDAN Ayşe Hanım' dır (1883-1960) Bolvadin'in Hacı Yusuf Mahallesinde 1911 yılında doğmuştur. Sıddıka Hanım 7 Eylül 1931 tarihinde Bolvadin'in ünlü alim ve şeyhlerinden Ali Sıtkı Dedenin torunlarından nam-ı değer KIRIKOĞULLARINDAN Mevlüt Metin ile evlenmiştir. Bu evlilikten "HAYATİ, MUSTAFA, İSMAİL HAKKI" isminde üç oğlu "MÜŞERREF" isminde bir kızı olmuştur. 1966 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur. SIDDIKA HANIM eğitim ve öğretime önem vermiş çocuklarını bu yönde yetiştirmiştir. Bu değerli annenin hayırsever oğulları "HAYATİ, MUSTAFA, İSMAİL HAKKI" okulumuzu 1997 yılında yaptırarak Türk gençliğine hediye etmiştir. 29 Eylül 1997 tarihinde ADALET BAKANLIĞI bünyesinde eğitim ve öğretime açılan okulumuza "SIDDIKA METİN ADALET MESLEK LİSESİ" ismini vererek SIDDIKA METİN ismi ebedîleştirilmiştir.Bolvadin Sıddıka Metin Adalet Meslek Lisesi diğer kurum liseleri ile birlikte 5450 sayılı kanunla Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiş ve Ticaret Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı olarak öğretimini sürdürmektedir.

EĞİTİM ÖĞRETİM
İlköğretim okulu üzerine öğrenim veren ve öğretim süresi dört yıl olan okullardır.

Adalet Meslek Liselerinde, Türk Millî Eğitiminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak öğrencilere ortaöğretim seviyesinde asgari olarak bir genel kültür vermek, onlara kişi ve toplumun problemlerini tanıtmak, çözüm yollarını aramak, yurdun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunma bilincini ve gücünü kazandırmak, bilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda adalet alanında istihdam edilecek orta kademedeki nitelikli insan gücünün yetiştirildiği meslek liseleridir.
5450 Sayılı kanunla Milli Eğitim Bakanlığımıza devredilerek Ticaret Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır. Adalet Meslek Lisesi mezunları özellikle Adalet Bakanlığı Merkez ve Taşra teşkilatına eleman yetiştirmek üzere kurulmuşlardır. Adalet Bakanlığı personel alım sınavında tercih edilen mezunlar arasında yer almakta olup, bu sınavları kazananlar Adalet Bakanlığına Zabıt Kâtibi olarak atanmaktadırlar.
Mezunları, Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılma hakkına sahiptirler. Sınavsız olarak Adalet Meslek Yüksekokullarına geçebilmektedirler.
Bu okullarda meslek dersleri ağırlıklı olup, ortak dersler ile desteklenmiş Adalet Alanı Zabıt Kâtipliği Programı uygulanmaktadır.
Uygulanan programlar ile öğrencilere, alanı ve mesleği ile ilgili temel bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra, yeniliğe ve değişime uyum sağlayabilen, çevresindeki insanlarla sağlıklı iletişim kurabilen, hedeflerini belirleyip bunlara ulaşmak için girişimlerde bulunabilen, yaratıcı, gelişime ve eleştiriye açık ve meslekî yeterliklere sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmiştir.
Bu okullarımızda 9. sınıf tüm genel, meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında olduğu gibi ortaktır. 9. sınıfın sonunda öğrenci ilgi duyduğu alanı belirler ve 10. sınıfta bu alanda eğitim-öğretime başlar.
Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren meslekî yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır.
Programı tamamlayarak mezun olan öğrenci, alan diploması alarak yüksek öğrenime de devam edebilir.
Öğrencilere programın sonunda seçtiği dala/mesleğe yönelik olarak;
1.Tüm alanlardaki ortak temel, bilgi ve becerileri kazanabilecek,
2.Seçtiği alanın temel yeterliklerine sahip olabilecek,
3.Yöneldiği dalın/mesleğin gerektirdiği görev ve işleri yapabilecek,
4. Dalın/mesleğin gerektirdiği özel meslekî yeterlikleri kazanabilecek şekilde alanın ve mesleklerin yeterlikleri dikkate alınarak eğitim ve öğretim faaliyetleri uygulanır.
İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ UYGULAMASI
Adalet Meslek Liselerinde öğrenciler, 3308 Sayılı Meslekî Eğitim Kanunu ile Meslekî ve Teknik Eğitim Yönetmeliği hükümlerine göre uygulamalı eğitimlerini gerçek iş ve hizmet ortamlarında yapmaktadırlar. Bu eğitim, son sınıfta haftada iki gün okulda teorik eğitim, üç gün işletmelerde uygulamalı eğitim olarak gerçekleştirilmektedir.
Takip ettikleri programlarına göre İşletmelerde Beceri Eğitimi için iş yerlerine gönderilen öğrencilere, ilgili iş yerlerince yaşlarına uygun olarak asgari ücretin en az % 30’u oranında ücret ödenmekte ve Bakanlığımızın imkânlarıyla sigortaları yapılmaktadır.
SiyahLALE - avatarı
SiyahLALE
Ziyaretçi
29 Ekim 2008       Mesaj #2
SiyahLALE - avatarı
Ziyaretçi
DERSLER

Sponsorlu Bağlantılar
Dil ve Anlatım
Türk Edebiyatı
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Tarih