Arama

Sakarya Üniversitesi

Güncelleme: 13 Ekim 2008 Gösterim: 20.835 Cevap: 2
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
1 Eylül 2007       Mesaj #1
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
adszrh5

Sponsorlu Bağlantılar
Tarihçesi

Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi’nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.
1990 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversite, idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi almış tek devlet üniversitesi olup lâboratuar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla birçok üniversite için örnek oluşturmaktadır.

Misyon ve Vizyon

Misyonu

Evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten araştırmacı, katılımcı, paylaşımcı, özgün ve estetik değerlere sahip, çağdaş bir öğretim kültürü oluşturmak ve mesleki açıdan yetkin, toplumsal değerlere saygılı bireyler yetiştirmek.

Vizyonu
  • Eğitim, öğretim ve araştırma kalitesi ile Türkiye ve Dünyada tanınmış ve ilk sıralarda tercih edilen;
  • Takım çalışmasını teşvik eden, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetime sahip;
  • İlimiz ve bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapan, üniversite / sanayi / toplum işbirliğini sağlamada öncü;
  • Internet üzerinden yürütülen Önlisans / lisans / ve lisansüstü eğitim öğretimi etkin bir şekilde yürüten ve servis sağlayan;
  • Geleneksel sanatlarımızın özünü koruyarak çağdaş, kalıcı ve özgün eserler ortaya koyan;
  • Evrensel değerlere saygılı, toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemiş, sürekli gelişen; bir üniversite olmaktır.
Temel İlkeleri
  • Atatürk ilkelerine bağlı olmak
  • Kanun ve yönetmeliklere uymak
  • Bilimin evrenselliğine inanmak
  • Yenilikçi olmak
  • Doğruluktan ve dürüstlükten taviz vermemek
  • Kurum içinde uyum intibak ve dayanışmaya önem vermek
  • Herkesi din, ırk, milliyet, renk, düşünce farklılığı gözetmeksizin sevmek ve saygılı olmak
  • Sürekli mükemmelliği yakalamaya çalışmak
  • Zamanın kıymetini bilmek
  • Özgün araştırmalar yapmak
  • İşimizi sevmek
Akademik Programlar

SAÜ'de, yedi fakülte altında 50 lisans programı vardır. Buna ek olarak, 11 MYO altında 74 program bulunmaktadır.

Akademik Yıl

SAÜ'de akademik yıl iki yarıyıldan oluşmaktadır. Akademik yılın birinci dönemi genellikle Eylül ayının ortasında başlamakta ve Ocak ayının ortasında tamamlanmaktadır. İkinci dönem, Şubat ayının ortasında başlamakta ve Mayıs ayının sonunda sona ermektedir. SAÜ'de dönem derslerini içeren yaz okulu bulunmaktadır.

Sosyal Tesisler

Tesisler, Uluslararası Lions Vakfı'nın Katkılarıyla yaptırılmıştır. Trekking ve doğa sporları tesisleri merkezi, Kırkpınar'ın en müstesna yerine kurulmuştur. İstanbul'a 120 km., Adapazarı'na 25 km., Kocaeli'ye (İzmit) 25 km. ve Sapanca otoban çıkışına 4 km. mesafededir. Sapanca Gölü'ne 400 m. uzaklıkta olan tesis meşe, çınar ve kestane ağaçları arasında yer almış olup, yılın 4 mevsimi hizmet vermektedir.
Tesisler sadece dinlenme ve spor amacıyla değil, seminer ve kongre turizmine uygun bir şekilde dizayn edilmesi nedeniyle daha değişik amaçlarla kullanılması da mümkündür.

Spor Tesisleri

Öğrencilerin, sportif ve kültürel faaliyetleri sergilemeleri için 2 adet kapalı spor salonu 1 adet açık spor tesislerinden, eğitim ve öğretim dönemi boyunca faydalanılmaktadır.

Öğrenci Yurtları

Üniversitenin Öğrenci Yurtları, Esentepe Kampüsü içinde olup altı bloktan oluşmaktadır. 495 kişi kapasiteli yurtlar sahip olduğu imkanlar ve sunduğu hizmetle ISO 9002 Kalite Belgesi’ne sahiptir.
Esentepe Öğrenci Yurdu binaları, 1999 Marmara Depremi’nden sonra, zemin, proje ve kullanılan malzeme itibariyle herhangi bir deprem riski dikkate alınarak 2 kat olarak inşa edilmiştir. Binalar kaloriferli, ısı ve ses yalıtımlı olup, her odada iki kişi kalacak şekilde düzenlenmiştir. Her odanın içinde Duş, WC, her öğrencinin yatağı, gardırobu, komodini, çalışma masası, çalışma koltuğu, ve yatak takımı bulunmaktadır.
Öğrenci Yurdunun her bloğunda idare odası, etüd odası, Tv Odası (Satranç ve Tavla Masaları), Çamaşırhane ( çamaşır makinası, ütü vb.) ve Depo, ilk yardım Dolabı ve ankisörlü telefon bulunmaktadır. Ayrıca yuurtta iki oda engelli öğrenciler için özel olarak hazırlanmıştır.

Öğrenci Kulüpleri
  • Müzik Kulübü,
  • Türkçe Eğitimi Kulübü,
  • Tiyatro Kulübü,
  • Endüstri Mühendisliği Kulübü,
  • Bilgisayar Kulübü,
  • İnşaat Mühendisliği Kulübü,
  • Çevre Mühendisliği Kulübü,
  • Makine Mühendisliği Kulübü,
  • Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Kulübü,
  • Elektrik Ve Elektronik Mühendisliği Kulübü,
  • SAÜ Tema Öğrenci Kulübü,
  • Ekolojik Yaşam Kulübü,
  • Teknoloji Ve Sanayi Kulübü,
  • Sinema Ve Fotoğrafçılık Kulübü,
  • Jeo Fizik Kulübü,
  • Robotik Ve Otomasyon Kulübü,
  • SAÜ Çevre Köylerine Yardım Kulübü,
  • Avrupa Öğrenci Kulübü (AEGEE-Sakarya),
  • Havacılık Kulübü,
  • Bilimsel Araştırmalar Kulübü,
  • Genç Yöneticiler Kulübü,
  • İnsan Kaynakları Ve Kariyer Kulübü,
  • Mavi Gezegen Ve Uluslararası İlişk. Kulübü,
  • Tarih Kulübü,
  • Atatürkçü Düşünce Kulübü,
  • SAÜ Fenerbahçeliler Kulübü,
  • SAÜ Beşiktaşlılar Kulübü,
  • SAÜ Sakaryasporlular Kulübü,
  • Sosyoloji Kulübü,
  • İzcilik Kulübü,
  • Modern Danslar Kulübü,
  • Turizm Kulübü,
  • Otomotiv Ve Teknoloji Kulübü,
  • Malzeme Ve Üretim Teknolojileri Kulübü,
  • Yapı Teknolojisi Kulübü,
  • Folklor Kulübü,
  • Bilişim Teknolojileri Kulübü,
  • Sağlıklı Yaşam Kulübü,
  • Amerikan Futbolu Kulübü,
  • Toplum Gönüllüleri Kulübü,
  • Su Sporları Kulübü,
  • İletişim Kulübü,
  • Üniversite Sanayi İşbirliği Kulübü

Son düzenleyen Kral_Aslan; 13 Ekim 2008 12:53
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
HEMAN - avatarı
HEMAN
Ziyaretçi
21 Eylül 2007       Mesaj #2
HEMAN - avatarı
Ziyaretçi
genel kapigenel gorunum

Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi’nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.
90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi almış tek devlet üniversitesi olup lâboratuar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla bir çok üniversite için örnek oluşturmaktadırSAÜ Süleyman Demirel Kütüphanesi, üniversitemizin öğretim elemanları, öğrenci ve personelinin; eğitim, öğretim, araştırma ve boş zamanlarını değerlendirmeleri için her türlü bilgiyi ve bilgi kaynaklarını toplayıp kullanıcıların hizmetine en iyi şekilde sunan merkezdir. 550 kişinin aynı anda yararlanabildiği Süleyman Demirel Kütüphanesi’nin Birinci katında süreli yayınlar, çalışma salonu ve referans bölümü(tezler, standartlar, ansiklopediler vb.); ikinci katında kitaplar, CD’ler, sözlükler ve Atatürk Kitaplığı, üçüncü katında ise okuma salonu bulunmaktadır.
SAÜ Süleyman Demirel Kütüphanesi ve bağlı fakülte ile meslek yüksekokulu kütüphanelerinde; 80.830 kitap ve 965 adet süreli yayın bulunmaktadır. 18 adet elektronik veritabanı aboneliği ile 16.037 adet e-süreli yayın, 33.019 e-kitap ile "The Times" gazetesinin 200 yıllık arşivine elektronik ortamda tam metin erişim sağlanmıştır.
Kütüphanede mevcut bütün materyal "2001-Bilgi-Belge Otomasyon Yordamı" adlı program kullanılarak elektronik ortama aktarılmış ve Internet üzerinden de kullanıcıların hizmetine açılmıştır.
Kütüphanemiz, üniversitemiz öğretim elemanları, öğrenciler ve idari personeline referans kaynakları dışındaki tüm materyali belirli sürelerle ödünç vermektedir. Öğretim elemanlarının talep etmeleri halinde yurt içi ve yurt dışı üniversite kütüphanelerinden ödünç kitap ve makale fotokopisi getirtilmektedir. Detaylı bilgi için: http://www.kutuphane.sakarya.edu.tr/

Basımevi
Üniversitemiz ve bağlı Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerimizin ihtiyaç duydukları ders kitabı ve föyler ofset baskı tekniği ile Üniversitemiz basımevinde basılmaktadır. Ayrıca Üniversitemiz bünyesinde kullanılan tüm antetli basımlar ve formlar ile tören, konferans, panel, seminer ve tebrik davetiyeleri atölyemizde hazırlanmaktadır. Basımevi Müdürlüğünde 1 Müdür, 6 Teknik Eleman hizmet vermektedir. Basımevimizde 2 adet ofset baskı makinesi, 1 giyotin, 1 adet el giyotini, 1 adet pozlandırma makinesi, 2 adet bilgisayar dizgi ünitesi, tipo baskısı ünitesi, 2 adet fotokopi, risograf baskı makinesi, harman makinesi, tel dikiş makinesi, perfore ve kırım yapabilen kağıt işleme makinası bulunmaktadır. Detaylı bilgi için: http://www.basimevi.sakarya.edu.tr/

Laboratuarlar

Üniversitemizdeki fakülte ve yüksekokullar geniş laboratuvar imkanına sahip eğitim- öğretim kurumlarıdır. Mühendislik Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve diğer Meslek Yüksekokullarımızda öğrencilerimizin öğrenimleri boyunca faydalanacakları çeşitli laboratuvarlar çağın gereklerine göre düzenlenmiş yapıdadır. Bütün fakülte ve meslek yüksekokullarımızda bilgisayar laboratuvarları mevcut durumdadır.
genel lab1 genel lab2 genel lab3

Burs İmkanları
Üniversite Burs Komisyonu aracılığıyla her yıl başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere belirlenen miktarda aylık karşılıksız burslar verilmektedir. Bununla ilgili başvuruları öğrencilerimiz SAÜ Öğrenci Bursu Başvuru Formu'nu doldurmak suretiyle Fakülte Dekanlıkları ve Yüksekokul Müdürlüklerine yapmaktadırlar. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu tarafından da burs verilmektedir. Burs başvuruları ve şartları ilgili olarak Kurum her yıl gerekli duyuru ve bilgilendirmeleri yapmaktadır.

Dernekler, Vakıflar ve Özel Kurum ve Kuruluşlar ile Şahıslar tarafından öğrencilerimize burs ve çeşitli yardımlar sağlanmaktadır. Söz konusu burs ve yardımlarla ilgili duyurulara öğrencilerimiz, ilan panolarından ve üniversitemizin web sayfasından ulaşabilmektedirler.

Barınma İmkanları
Öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları için her türlü imkan sağlanmış durumdadır. Yurtlar, çamaşırhane, yemekhane, kafeterya, kütüphane, kantin gibi her türlü ihtiyaca cevap verecek bölümleriyle üniversitemiz öğrencilerine hizmet vermektedir. Ayrıca Esentepe Öğrenci Yurtları’nda ikişer kişilik odalar, her odada internet bağlantılı bilgisayarlar bulunmaktadır. Bunların dışında ilimizde yaklaşık 4000 öğrenciye hitap edebilecek özel yurtlar da mevcuttur. Detaylı bilgi için: http://www.yurtlar.sakarya.edu.tr/ efgiris1

Fakültemiz, 4 Temmuz 1997 tarih ve 23039 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 97/9535 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur. Eğitim-öğretim faaliyetlerimiz Hendek Kampüsünde sürdürülmektedir.

2006-2007 Öğretim yılı itibari ile fakültemizde 4 Profesör, 2 Doçent, 30 Yardımcı Doçent, 14 Öğretim Görevlisi, 2 Okutman ve 22 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 65 akademik personel görev yapmaktadır. Fakültemiz adına başka üniversitelerde doktora öğrenimini sürdüren 21 Araştırma Görevlimiz bulunmaktadır. İdari personelimizin sayısı ise 15’ tür.

1997-1998 Öğretim yılında eğitim- öğretime başlayan Fakültemizde halihazırda 2941 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir.
Bölümler, Anabilim Dalları ve Öğrenci Alınan Programlar:

İlköğretim Bölümü
Okul Öncesi Eğitimi ABD
Okul Öncesi Öğretmenliği Programı
Sınıf Öğretmenliği ABD
Sınıf Öğretmenliği Programı
Sosyal Bilgiler Eğitimi ABD
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı
Fen Bilgisi Eğitimi ABD
Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı
Matematik Eğitimi ABD
İlköğretim Matematik Öğretmeliği Programı

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi ABD
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programı

Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
Beden Eğitimi ve Spor ABD
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı

Eğitim Bilimleri Bölümü
Eğitim Programları ve Öğretim ABD
Eğitim Yönetimi Denetimi Planlaması ve Ekonomisi ABD
Eğitimde Psikolojik Hizmetler ABD
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı
Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme ABD

Türkçe Eğitimi Bölümü
Türkçe Eğitimi ABD
Türkçe Öğretmenliği Programı

Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi ABD
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Programı
Felsefe Grubu Eğitimi ABD
Felsefe Öğretmenliği Programı
Tarih Eğitimi ABD
Tarih Öğretmenliği Programı

Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi BölümüFizik Eğitimi ABD
Fizik Öğretmenliği Programı
Kimya Eğitimi ABD
Kimya Öğretmenliği Programı
Matematik Eğitimi ABD
Matematik Öğretmenliği Programı

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

fef 1

Fakültemiz 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Bugün toplam 17 bölümden oluşan bir kurum halindedir. Fakültemizde halen Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Sosyoloji, Mütercim Tercümanlık(Almanca), Sosyal Hizmet bölümlerinde toplam 3612 öğrenciye 22 Profesör, 20 Doçent, 78 Yardımcı Doçent, 2 Öğretim Görevlisi, 6 okutman, 1 Uzman ve 70 Araştırma görevlisi ile lisans eğitimi verilmektedir. Bu bölümlerimiz dışında İstatistik, Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Eğitim Bilimleri ile İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümleri kuruluş aşamasında olup çok yakın bir gelecekte bu bölümlerimizin de lisans eğitimine başlamaları planlanmaktadır.

Fen Edebiyat Fakültesi Lisans üstü eğitiminde ise Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Kimya, Matematik ve Fizik bölümleri yüksek Lisans ve Doktora eğitimi verirlerken 2006-2007 öğretim yılından itibaren Biyoloji bölümümüzün de yüksek lisans eğitimi vermeye başlamasıyla 134 yüksek lisans, 37 doktora olmak üzere toplam 171 öğrenciye lisans üstü eğitimi verilmektedir. Diğer yandan Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde ise Tarih, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerimizde Doktora ve Yüksek Lisans eğitimi verilirken Coğrafya, Felsefe, Sanat Tarihi, Alman Dili ve Edebiyatı ile Mütercim-Tecümanlık(Almanca) bölümlerimizde yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Sosyal bilimler alanında 262 yüksek lisans, 53 doktora olmak üzere toplam 315 öğreniciyle lisans üstü eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Fakültemizde öğrencilerimizin araştırma ve sosyal faaliyetlerde bulunmaları için Atatürkçü Düşünce Kulübü, Tarih Kulübü, Fizik Kulübü, Biyoloji Kulübü, Coğrafya Kulübü, Felsefe Kulübü, Sosyoloji Kulübü, Türkoloji Kulübü ve Sosyal Hizmet Kulübü kurulmuştur.

Fakültemizde fen bilimlerinden ve sosyal bilimlerden eğitim alan mezunlarımız, değişik hizmet sektörlerinde çalışabilmektedirler. Bununla birlikte gerek yurt içinde gerekse yurt dışında saygın olan üniversiteler tarafından da yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilmektedirler.

Fakültemizdeki her biri kendi alanında uzman, son derece değerli öğretim elemanlarımızın tek amacı; Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş düşünebilen, sürekli öğrenmeyi ve topluma yararlı olmayı hayat felsefesi haline getirmiş genç nesiller yetiştirmek olmuştur. Bundan sonra da aynı doğrultuda devam edecektir

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 3 Temmuz 1994 tarihinde kabul edilen 3837 sayılı kanunun 25. maddesiyle 2809 sayılı kanuna eklenen ek 30. maddesi gereğince, 29.04.1997 tarihinde Sakarya Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur.
Fakültenin kuruluş amacı; sanata sahip çıkmak ve katkıda bulunmaktır. Fakültemiz Resim, Seramik ve Geleneksel Türk El Sanatları alanlarında, evrensel nitelikte sanat yapıtı üretebilecek eğitimi hedefleyerek, ilerlemeyi, yükselmeyi ve güzelliği amaç edinip, tüm insanların barış, gönenç ve mutluluğunu, insan ve insanlığın sürekli evrimini sağlayacak yolları ve temel koşulları bulmak için çalışmayı gaye edinmiştir. Ayrıca Sakarya İlinde güzel sanatlar faaliyetlerini araştırmak, canlanmasını ve gelişmesini sağlamaktır.

FAKÜLTEMİZDE AÇILAN BÖLÜMLER:
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 11 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulmuş ve 1993-94 öğretim yılında İktisat ve İşletme Bölümleriyle lisans öğrenimine başlamıştır. Fakültemiz; İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Turizm İşletmeciliği, Maliye, Ekonometri ve Uluslararası İlişkiler olmak üzere sekiz bölümden oluşmaktadır.
İktisat ve İşletme Bölümleri 1993-94 öğretim yılında, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü 1995-96 öğretim yılında, Kamu Yönetimi Bölümü 1996-97 öğretim yılında lisans öğretimine başlamış olup, I. ve II. Öğretim olmak üzere ikili öğretim yapmaktadırlar. Uluslararası İlişkiler Bölümü de sadece I. öğretim düzeyinde 1997-98 öğretim yılında öğretime başlamıştır. Turizm İşletmeciliği Bölümü 2001-02 öğretim yılında, Maliye Bölümü ise 2002-03 öğretim yılında öğrenci alarak faaliyete geçmiştir. Ekonometri Bölümü henüz öğretime başlamamış olup, öğretim hazırlıklarını sürdürmektedirler.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları kamu ve özel kesimde çok geniş çalışma imkanlarına ilaveten "kaymakamlık" ve idare ve vergi mahkemelerinde "hakimlik" haklarına da sahiptirler. Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümlerinde yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yapılmaktadır.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 13 profesör, 15 doçent, 48 yardımcı doçent, 5'i yurtdışında olmak üzere toplam 42 araştırma görevlisi ve 2 uzman olmak üzere toplam 120öğretim elemanı ile 16idari personel görev yapmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, birinci öğretimde 2337, ikinci öğretimde 1718 olmak üzere toplam 4055 lisans öğrencisi; 907'si yüksek lisans, 168'i doktora öğrencisi olarak da toplam 1075 lisansüstü öğrencisi öğrenim görmektedir

İLAHİYAT FAKÜLTESİ
DSC01478 k

Fakültemiz, 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul edilen 3837 sayılı kanun gereği Sakarya Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulmuştur. Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları olmak üzere üç akademik bölümle 1993-1994 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçen Fakültemiz 1997-1998 öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir.
Fakültemizin amacı, vermiş olduğu Lisans eğitimi ile toplumda dini bilimler dalında uzman kadrolar yetiştirmek, böylece toplumda sağlıklı doğru dini anlayış ve davranışların gelişip güçlenmesine öncülük etmektir. Diğer yandan, yürütülen lisansüstü programlarda da, farklı ana bilim dallarında verilen eğitimle, alanlarında derinlemesine çalışıp uzmanlaşan akademisyenler yetiştirmektir.
Fakültemiz; Eğitim - Öğretim faaliyetlerini Sakarya ilinin Ozanlar mevkiinde sürdürmektedir. Fakültemizde 7 profesör, 15 Doçent, 13 Yardımcı Doçent, 9 Araştırma Görevlisi, 1 Öğretim Görevlisi ve 4 Okutman üzere toplam 49 akademik personel görev yapmaktadır.
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin puan türü Türkçe-Sosyal'dir.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

gb2

Fakültenin çekirdeğini 1970 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak öğretime açılan "Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu" oluşturmaktadır. Makina ve İnşaat Bölümleri'ne alınan 160 öğrenci ile öğretime başlayan Yüksekokul, 1971 yılında 1418 Sayılı Kanun ile "Sakarya Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi" adını almıştır. 1977 yılında İşletme (Endüstri) Mühendisliği, 1980'de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Metalurji Mühendisliği Bölümleri açılmıştır. 1980 yılından itibaren Yüksek Lisans ve Doktora programlarına öğrenci alınmaya başlanmış olup, Yüksek Lisans ve Doktora Programına alınan öğrencilerin öğretimi İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülmüştür

2547 Sayılı Kanun gereğince 1982 yılında çıkarılan 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı geçen Akademi, İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlı "Sakarya Mühendislik Fakültesi"ne dönüştürülmüştür. Aynı Kararname ile 1976 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Yükseköğretim Genel Müdürlüğü bünyesinde açılmış olan Sakarya ve Düzce Meslek Yüksekokulları da Sakarya Mühendislik Fakültesi'ne bağlanmıştır. Bu şekilde oluşan Fakülte; 5 Bölüm ve 2 Meslek Yüksekokulu ile eğitim-öğretimini sürdürmüştür.

gb1Fakültemiz, 1992 yılında çıkan 3837 Sayılı Kanunla kurulan "Sakarya Üniversitesi"ne bağlanmıştır. Fakültemizin 9 bölümü mevcut olup (İnşaat, Makina, Endüstri, Elektrik-Elektronik, Metalurji ve Malzeme, Çevre, Bilgisayar, Jeofizik ve Gıda Mühendisliği Bölümleri), Gıda Mühendisliği bölümünün dışında ikinci öğretim yapılmaktadır.
Fakültemizde Çift Anadal Programı (ÇAP) uygulanmaktadır

TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ

tefderslik

Teknik Egitim Fakültesi, 03 Temmuz 1992 tarih ve 3837 Sayili Kanunla Sakarya Üniversitesi'ne bagli olarak kurulmus ve 1994-1995 egitim ve ögretim yilinda faaliyete baslamistir. Fakültemizin temel fonksiyonu; Endüstri Meslek Liseler, Teknik Liseler ve benzeri ögretim yapan kuruluslar için ögretmen, ayrica konusunda uzman eleman yetistirmektir. Fakültemizde; Elektronik-Bilgisayar Egitimi, Makina Egitimi, Metal Egitimi ve Yapi Egitimi Bölümlerinde toplam 1321 ögrenci ögrenimini sürdürmektedir.
Fakültemizde lisans egitimi; 1994-1995 ögretim yilinda açilan Metal Egitimi bölümü, 1995-1996 ögretim yilinda açilan Makina Egitimi Otomotiv Ögretmenligi ile Elektronik ve Bilgisayar Egitimi Bölümü Elektronik Ögretmenligi, 1998-1999 ögretim yilinda açilan Yapi Egitimi Bölümü Yapi Ögretmenligi ve 2002-2003 ögretim yilinda açilan Elektronik ve Bilgisayar Egitimi Bölümü Bilgisayar Sistemleri Ögretmenligi programlarinda yapilmaktadir.
Fen Bilimleri Enstitüsü kapsaminda yürütülen lisans üstü egitimi ise; 1994-1995 ögretim yilinda Makina Egitimi Bölümünde , 1998-1999 ögretim yilinda Elektronik-Bilgisayar ile Metal Egitimi Bölümlerinde Yükseklisans ve Makina Egitimi Bölümünde Yükseklisans ve Doktora programlari ile baslamistir. Elektronik Bilgisayar Egitimi Bölümü ise 2006-2007 yilindan itibaren Doktora Egitimine ögrenci alacaktir
Halen Fakültemizde; 6 Profesör, 8 Doçent, 24 Yardimci Doçent, 3 Ögretim Görevlisi ve 24 Arastirma Görevlisi görev yapmaktadir. Üniversitemizin diger birimlerine Ögretim Üyesi destegi verilmesinin yaninda Üniversitemizin diger birimlerinden Ögretim Üyesi destegi alinmaktadir.Fakültemiz; Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünde yeni tamamlanan binalarinda hizmet vermektedir.

res sapanca1res rektorluk karli
[IMG]http://www.sakarya.edu.tr/img/res_kam****e_sabah.jpg[/IMG]res iktisat karli
res kutuphane3res rektorluk2
agent__ - avatarı
agent__
Ziyaretçi
29 Ocak 2008       Mesaj #3
agent__ - avatarı
Ziyaretçi
Ömrümün 5 yılını yiyen bi okul.. olmaz olsun..