Arama

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Güncelleme: 15 Kasım 2016 Gösterim: 21.020 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2006       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Ad:  odtü1.jpg
Gösterim: 1862
Boyut:  108.5 KB

Ankara’da yükseköğretim kurumu.
Sponsorlu Bağlantılar

Ortadoğu ülkelerinin kalkınma süreçlerine katkıda bulunmak, özellikle fen ve toplumsal bilim alanlarında eleman yetiştirmek üzere Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla 15 Kasım 1956’da öğretime başladı. Başlangıçta yalnızca Mimarlık Bölümü’yle dört öğretim üyesi ve 40 öğrencisi bulunuyordu. Üniversitenin kuruluş ve hazırlıklarıyla ilgili 6887 sayılı yasa 29 Ocak 1957’de yürürlüğe girdi. 1957-58 öğretim yılı başında da Mimarlık, Mühendislik, İdari İlimler ile Fen-Edebiyat fakültelerinin kuruluşu tamamlandı. Öğretim dili İngilizce olan ODTÜ’nün özel statüsünü ve tüzel kişiliğini belirleyen 7307 sayılı kuruluş yasası 27 Mayıs 1959’da yürürlüğe girdi.

Bu yasayla üniversitenin yönetimi Türk bilim adamları ile yöneticilerden oluşan dokuz kişilik bir mütevelli heyetine verildi. 21 Ocak 1960’ta ilk rektör olarak Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu atandı. ODTÜ kuruluş yıllarında Müdafaa Caddesi’nde Emekli Sandığı’na bağlı bir bina ile TBMM bahçesindeki barakalarda öğretim etkinliğini sürdürdü. 1 Ekim 1963’te, kent dışındaki bugünkü kampusuna taşındı. 1973’te Gaziantep’te ODTU’ye bağlı ikinci bir mühendisük fakültesi, 1975’te İçel-Erdemii Deniz Bilimleri Bölümü (1982’den sonra İçel-Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü) kuruldu.

Kasım 1981’de yürürlüğe giren 2547 sayılı yükseköğretim yasasıyla 7307 sayılı yasa yürürlükten kaldırıldı ve ODTÜ de öteki üniversitelerle aynı sisteme bağlandı. Bu değişiklik doğrultusunda 1982’de Eğitim Fakültesi ile lisansüstü öğretim ve araştırma etkinliklerini düzenlemek üzere Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitüleri kuruldu. Gaziantep’teki birim ve bağlı meslek yüksekokulları Haziran 1987’de ODTÜ’den ayrılarak yeni kurulan Gaziantep Üniversitesine bağlandı. 1989’da rektörlüğe bağlı olarak üniversitenin bütün bölümlerine zorunlu ve seçmeli dersler vermek üzere Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü kuruldu. 1989 sonunda ODTÜ fakültelerinde lisans düzeyinde öğretim veren 34 bölüm ile Yabancı Diller Yüksekokulu’na bağlı iki bölüm etkinliğini sürdürmektedir. Üç enstitünün eşgüdümü altında 45 ana bilim dalında yükseklisans, 38 ana bilim dalında ise doktora programı yürütülmektedir. Ayrıca 18 araştırma merkezi vardır.

ODTÜ’nün kuruluşunu düzenleyen 7307 sayılı yasada yalnızca ana ilkelerin belirtilmiş olması, üniversitedeki yapı değişikliklerinin yasama organının kararına gerek kalmadan, üniversite içinde gerçekleştirilmesine olanak veriyordu.

ODTÜ’nün mali özerkliği ve Sayıştay denetiminin olmamasıda akademik etkinlikleri kolaylaştırıcı bir etken olarak değerlendiriliyordu. ODTÜ’ de benimsenen merkezî yönetim sistemi, fakülteler ile bölümlerin bağımsızlığını sınırlayarak çok farklı uygulamaları önlemeyi, böylece bütün fakülteleri bazı temel ilkelerde birleştirmeyi amaçlıyordu. Fakülte ve bölüm içinde türdeşliği bozabilecek kürsü ve enstitü gibi kurumlara yer verilmemesi ODTÜ sisteminin ayırt edici özelliklerinden biriydi. Öte yandan, öğretim üyeleri özel hukuk hükümlerine bağlı olarak sözleşmeyle çalıştırılıyordu. 1976’da Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 120. maddesiyle güvence altına alınmış olan bilimsel özerkliği zedelediği gerekçesiyle bu uygulamaya son verdi.

Kuruluş aşamasında Kuzey Amerika’da yükseköğretim sistemini örnek alan ODTÜ’nün yönetiminde tüm yetkilerin mütevelli heyetinde toplanması, bu uygulamayı savunanlarca mali özerkliğin bir gereği sayılmış, üniversite dışından üyelerin oluşturduğu bu kurulun üniversite içinde hakemlik görevini yerine getireceği savunulmuştur. Bu uygulamaya karşı çıkanlar ise, heyetin bütünüyle Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesinin özerklik ilkesiyle bağdaşmadığını öne sürmüşlerdir. 2547 sayılı yasanın yürürlükten kaldırdığı mütevelli heyetli yükseköğretim kurumu modeli, Ağustos 1983’te yürürlüğe giren ve vakıf yükseköğretim kurumlannın tüzel kişiliğini temsil etmek üzere mütevelli heyetlerinin oluşturulmasını öngören 2880 sayılı yasayla yeniden gündeme gelmiştir.
Görev yapmış rektörler
  • Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu (17 Ağustos 1960 - 8 Şubat 1961)
  • Prof. Dr. Seha Meray (23 Şubat 1961 - 5 Ağustos 1961)
  • Kemal Kurdaş (20 Kasım 1961 - 30 Kasım 1969)
  • Prof. Dr. Erdal İnönü (11 Eylül 1970 - 9 Mart 1971)
  • Şefik Erensü (4 Haziran 1971 - 23 Mart 1972)
  • Prof. Dr. İsmet Ordemir (1 Nisan 1972 - 1 Nisan 1974)
  • Prof. Dr. Tarık Somer (1 Nisan 1974 - 4 Nisan 1976)
  • Prof. Dr. Ilgaz Alyanak (5 Nisan 1976 - 12 Şubat 1977)
  • Prof. Dr. Hasan Tan (14 Şubat 1977 - 5 Ekim 1977)
  • Prof. Dr. Nuri Saryal (5 Ekim 1977 - 25 Haziran 1979)
  • Prof. Dr. Mehmet Kıcıman (25 Haziran 1979 - 31 Temmuz 1982)
  • Prof. Dr. Mehmet Gönlübol (1 Ağustos 1982 - 31 Temmuz 1987)
  • Prof. Dr. Ömer Saatçioğlu (1 Ağustos 1987 - 19 Ağustos 1992)
  • Prof. Dr. Suha Sevük (20 Ağustos 1992 - 6 Ağustos 2000)
  • Prof. Dr. Ural Akbulut (7 Ağustos 2000 - 5 Ağustos 2008)
  • Prof. Dr. Ahmet Acar (6 Ağustos 2008 - 28 Temmuz 2016)
  • Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök (28 Temmuz 2016 - görevde)

kaynak: Ana Britannica

Son düzenleyen Safi; 15 Kasım 2016 00:55
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
18 Ekim 2007       Mesaj #2
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Sloganı "ODTÜ Etkisi"
Sponsorlu Bağlantılar
Kuruluş yılı 15 Kasım 1956
Eğitim dili İngilizce
Yeri Ankara, Türkiye
Web sitesi ORTA DOGU TEKNIK UNIVERSITESI - Ana Sayfa

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, kısaca ODTÜ, 15 Kasım 1956 yılında Ankara'da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Günümüzde, Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.
Ad:  ödtü2.jpg
Gösterim: 3303
Boyut:  65.7 KB
Yerleşke alanı 4.500 hektar, orman alanı ise 3.043 hektar büyüklüğündedir ve Ankara'nın merkezinden 20 km uzaktaki Eymir Gölü'nü ve Mersin Erdemli de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü'nü içine almaktadır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu adı altında ayrı bir üniversitenin de kurucusudur.

Her yıl ülke çapında yapılan Üniversite Giriş Sınavları'na giren en yüksek puanlı 1000 öğrencinin 1/3'ünden fazlası ODTÜ'yü tercih etmektedir. ODTÜ'de öğrenim görme talebi çok yüksek olduğundan, ODTÜ'nün pekçok bölümü, Üniversite Giriş Sınavı'na giren yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciden sadece en üstteki yüzde birlik dilime girebilenleri kabul etmektedir. ODTÜ öğrencilerinin % 40'tan fazlası yüksek lisansa devam etmektedir.

Tarihçe

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere 15 Kasım 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adıyla eğitime başlamıştır. Üniversitenin "Kuruluş ve Hazırlıkları Hakkındaki 6887 Sayılı Kanun" 29 Ocak 1957 tarihinde yürürlüğe girmiştir. ODTÜ'nün özel statüsünü belirleyen ve tüzel kişiliğine kavuşturan 7307 sayılı "Kuruluş Kanunu" ise 27 Mayıs 1959 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Türk yüksek öğrenim sistemine birçok yenilik getiren ve çağdaş eğitimin öncüsü olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk yıllarını Kızılay'da Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra, 1963 yılında ülkemizin ilk yerleşkesi olan bugünkü yerine taşınmıştır.

İlk olarak 1956 yılında Mimarlık Bölümü öğretime açılmış, 1957 Şubat döneminde de Makine Mühendisliği Bölümü'nde öğretime başlanmıştır. 1957-1958 öğretim yılı başında Mimarlık, Mühendislik ve İdari Bilimler Fakülteleri kurulmuş, 1959 yılında da Fen Edebiyat Fakültesi'nin kuruluşu tamamlanmıştır. Eğitim Fakültesi ise 1982 yılında öğretime başlamıştır. Bugün, ODTÜ'de 47 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte bulunmaktadır.
Üniversite bünyesinde bulunan Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Enformatik, Uygulamalı Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 152 lisansüstü program yürütülmektedir. Bu enstitülerden Deniz Bilimleri Enstitüsü İçel-Erdemli'de çalışmalarını yürütmektedir.

ODTÜ'de öğretim dili İngilizce'dir. Hazırlık sınıfı öğrencilerine İngilizce eğitimi ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından verilmektedir.

Kurulduğu günden bu yana geçen süre içerisinde bilimsel düzeyi, kültürel ve düşünsel boyuttaki ağırlığı ve nitelikli mezunları ile ülkemizin seçkin ve saygın kurumlarından biri haline gelen Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde, bugün yaklaşık 750 öğretim üyesi (Prof., Doç., Yrd.Doç.), 400 öğretim görevlisi, 1.400'den çok araştırma görevlisi, 21.000'i aşkın öğrenci bulunmaktadır. Toplam mezun sayısı ise 80.000'in üzerindedir.

Akademik birimler

• Mimarlık Fakültesi
    • Mimarlık Bölümü
    • Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
    • Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  • Fen Edebiyat Fakültesi
    • Biyoloji Bölümü
    • Kimya Bölümü
    • Tarih Bölümü
    • Matematik Bölümü
    • Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
    • Felsefe Bölümü
    • Fizik Bölümü
    • Psikoloji Bölümü
    • Sosyoloji Bölümü
    • İstatistik Bölümü
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    • İşletme Bölümü
    • İktisat Bölümü
    • Uluslararası İlişkiler Bölümü
    • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  • Eğitim Fakültesi
    • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
    • Eğitim Bilimleri Bölümü
    • İlköğretim Bölümü
    • Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
    • Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
    • Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü
  • Mühendislik Fakültesi
    • Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü
    • Kimya Mühendisliği Bölümü
    • İnşaat Mühendisliği Bölümü
    • Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
    • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
    • Mühendislik Bilimleri Bölümü
    • Çevre Mühendisliği Bölümü
    • Gıda Mühendisliği Bölümü
    • Jeoloji Mühendisliği Bölümü
    • Endüstri Mühendisliği Bölümü
    • Makine Mühendisliği Bölümü
    • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
    • Maden Mühendisliği Bölümü
    • Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü

ODTÜ Bilim Ağacı

• Enstitüler
    • Uygulamalı Matematik Enstitüsü
    • Enformatik Enstitüsü
    • Deniz Bilimleri Enstitüsü
    • Fen Bilimleri Enstitüsü
    • Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Yabancı Diller Yüksekokulu
    • Temel İngilizce Bölümü
    • Modern Diller Bölümü
    • Akademik Yazı Merkezi
  • Meslek Yuksek Okulu(MYO)

Uluslararası durum

ODTÜ'nün uluslararası perspektifi ile paralel olarak, öğretim üyelerinin yüzde beşinden fazlası yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerden oluşmaktadır. Her yıl yaklaşık aynı oranda Türk fakülte üyesi yabancı üniversitelere veya araştırma merkezlerine misafir olarak veya araştırmacı olarak gitmektedir. ODTÜ'nün tam zamanlı fakülte üyelerinin yaklaşık yüzde yetmişi yurtdışında öğrenim görmüş veya doktora derecelerini yabancı bir üniversitede almışlardır.

Yüksek eğitim standartları

ODTÜ uluslararası düzeyde yüksek eğitim standartlarını korumayı amaç edinmiştir. Mühendislik Fakültesi'ndeki pek çok bölüm ODTÜ'nün isteği üzerine Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) adındaki akreditasyon kurumu tarafından değerlendirilmiş ve bu kurumun onayını almıştır. Eğitimde uluslararası düzeyi korumaya çalışan ODTÜ'nün Mühendislik Fakültesi, 1977 yılında, UNESCO Mühendislik Eğitimi kurumu tarafından "Gümüş Onur Arması" na, Amerika Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından da "Akreditasyon Faaliyetlerinde Başarı Ödülü"ne layık görülmüştür. Fakat üniversite, ne yazık ki, 2006 yılında yapılan değerlendirmede, Avrupa'nın en iyi ilk beş yüz üniversitesi arasına girmeyi başaramamıştır.

ODTÜ'de yaşam

Ana yerleşkede 7000 öğrenci kapasiteli öğrenci yurtları, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler mevcuttur. Yerleşkede ayrıca, çok çeşitli spor faaliyetlerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları, olimpik standartlarda kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu vs. bulunmaktadır. Yerleşke dışında ise, yerleşkeye 30 km uzaklıkta olan ODTÜ'nün Elmadağ tesisleri ve Bursa Uludağ'da, yazın tırmanma/dağcılık sporunun, kışın ise kayak sporunun yapılabileceği tesisler bulunmaktadır.

Etkinlikler

Akademik yıl boyunca öğrenciler yerleşkede yapılan sanat etkinliklerinden, sergilerden, müzik etkinliklerinden ve çok çeşitli sosyal ve akademik faaliyetlerden yararlanabilirler. Bunların pek çoğu ODTÜ'nün yeni yapılan Kültür Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilmektedir. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, öğrenci topluluklarının organizasyonları kongre merkezinde yapması için kendi öğrencilerinden günlük 420 TL para talep eder. Yılın sosyal etkinliklerinin doruğa ulaştığı geleneksel Uluslararası Bahar Şenliği, Mayıs ayındadır.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusü (ODTÜ KKK), ODTÜ'nün tüm akademik ve idari desteğiyle yürütülen ve devlet tarafından finanse edilen büyük bir eğitim projesidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Kampusu'ndaki başarısını tekrarlayarak, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nun uluslararası düzeyde örnek bir yükseköğretim kurumu ve Kıbrıs Adası'nın ekonomik, kültürel ve sosyal gelişiminde önemli bir odak olmasını sağlayacaktır.

ODTÜ Dergileri

ODTÜ ve Mezun Dernekleri çeşitli dergiler yayınlanmaktadır.
  • Biltek Magazin
  • GazeteODTÜLÜ
  • ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu E-Dergisi gencyazarlar.org
  • ODTÜLÜ
  • ODTÜLÜLER Bülteni
  • Baraka
  • ODTÜ Edebiyat Topluluğu
  • Kybele

ODTÜ Öğrenci Toplulukları

Kültür Toplulukları
  • IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu
  • Alternatif Enerji Teknolojileri Topluluğu
  • Amatör Astronomi Topluluğu
  • Amatör Fotoğrafçılık Topluluğu
  • Araştırma-Geliştirme Topluluğu
  • Arkeoloji Topluluğu
  • Atatürkçü Düşünce Topluluğu
  • Avrasya Topluluğu
  • Avrupa Öğrencileri Forumu Topluluğu
  • Balkan Topluluğu
  • Bilgi Teknolojileri Topluluğu
  • Bilgisayar Topluluğu
  • Bilim ve Teknik Topluluğu
  • Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu
  • Bilim ve Ütopya Topluluğu
  • Biyoloji ve Genetik Topluluğu
  • Çağdaş Dans Topluluğu
  • Çevre Topluluğu
  • Çocuk Aklı Topluluğu
  • Deniz Bilimleri Topluluğu
  • Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu
  • Doğa Topluluğu
  • Edebiyat Topluluğu
  • Eğitim Topluluğu
  • Ekonomi Topluluğu
  • Engelsiz ODTÜ Topluluğu
  • Fizik Topluluğu
  • Genç Girişimciler Topluluğu
  • Genç Yazarlar Topluluğu
  • Gıda Topluluğu
  • Go Topluluğu
  • Gülmece Topluluğu
  • Güzel Sanatlar Topluluğu
  • Havacılık ve Uzay Topluluğu
  • İletişim Topluluğu
  • İLKYAR Topluluğu
  • İstatistik Topluluğu
  • İşletme Topluluğu
  • Jeoloji Topluluğu
  • Kimya Topluluğu
  • Kitap Topluluğu
  • Klasik Gitar Topluluğu
  • Klasik Türk Müziği Topluluğu
  • Kuş Gözlem Topluluğu
  • Makine Topluluğu
  • Malzeme Bilimleri Topluluğu
  • Matematik Topluluğu
  • Medya Topluluğu
  • Meslek ve İş Etiği Topluluğu
  • Mimarlık Topluluğu
  • Müzik Toplulukları
  • Müzikal Topluluğu
  • Psikoloji Topluluğu
  • Radyo Topluluğu
  • Robot Topluluğu
  • Sinema Topluluğu
  • Siyaset Bilimi Topluluğu
  • Sosyal Demokrasi Topluluğu
  • Sosyalist Düşünce Topluluğu
  • Sosyoloji Topluluğu
  • Stratejik Araştırmalar Topluluğu
  • Tarih Topluluğu
  • Tiyatro Topluluğu
  • Türk Halk Bilimi Topluluğu
  • Türk-Japon İletişim Topluluğu
  • Türkçe Topluluğu
  • Televizyon Topluluğu
  • Uluslararası Gençlik Topluluğu
  • Uluslararası Öğrenci Topluluğu
  • Üniversitelerarası İlişkiler Topluluğu
  • Uluslararası Teknoloji Öğrencileri Topluluğu
  • Verimlilik Topluluğu
  • Yapı Topluluğu
Spor Toplulukları
  • ODTÜ Havacılık Topluluğu Yamaç Paraşütü Grubu
  • Aikido Topluluğu
  • Briç Topluluğu
  • Cankurtarma ve İlkyardım Topluluğ
  • Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu
  • Doğa Sporları Topluluğu
  • Eşli Danslar Topluluğu
  • İzcilik Topluluğu
  • Kapoera Topluluğu
  • Motor Sporları ve Trafik Topluluğu
  • Satranç Topluluğu
  • Sualtı Topluluğu
Spor Takımları
  • Aikido Grubu
  • Amerikan Futbolu Takımı (Bay)
  • ODTÜ Atletizm Takımı
  • Badminton Takımı (Bay-Bayan)
  • Boks Grubu
  • Basketbol Takımı (Bay-Bayan)
  • Dağcılık Takımı (Bay-Bayan)
  • Dağ Bisikleti Takımı
  • Eskrim Takımı (Bay-Bayan)
  • Futbol Takımı (Bay)
  • Güç Geliştirme
  • Hentbol Takımı (Bay-Bayan)
  • Jimnastik Takımı (Bay-Bayan)
  • Judo Takımı (Bay-Bayan)
  • Karate-Do Takımı (Bay-Bayan)
  • Kayak Takımı (Bay-Bayan)
  • Kendo Grubu
  • Kriket Takımı (Bay)
  • Kürek ve Su Sporları Takımı (Bay-Bayan)
  • Masa Tenisi Takımı (Bay-Bayan)
  • Okçuluk Takımı (Bay-Bayan)
  • Orienteering Takımı (Bay-Bayan)
  • Satranç Takımı (Bay-Bayan)
  • Serbest Dalış
  • Squash
  • Step Takımı
  • Sualtı Hokeyi Takımı (Bay-Bayan)
  • SuTopu Takımı (Bay)
  • Taekwon-Do Takımı (Bay-Bayan)
  • Tenis Takımı (Bay-Bayan)
  • Triathlon Takımı (Bay-Bayan)
  • Voleybol Takımı (Bay-Bayan)
  • Yüzme Takımı (Bay-Bayan)

Tanınmış ODTÜ'lüler

Akademik
  • Cahit Arf (1968 - 1980 yılları arasında öğretim üyesi) — Matematikçi
  • Halil Berktay (1992 - 1997 yılları arasında öğretim üyesi) — Tarihçi
  • Ordal Demokan (1966 - 2004 yılları arasında öğretim üyesi) — Fizikçi, Elektrik Mühendisi
  • Feza Gürsey (1961 - 1974 yılları arasında öğretim üyesi) — Matematikçi ve Fizikçi
  • Erdal İnönü (1964 - 1974 yılları arasında öğretim üyesi) — Fizikçi, Üniversite rektörü, eski politikacı
  • Behram Kurşunoğlu (1956 - 1958 yılları arasında öğretim üyesi) — Fizikçi
  • Rüştü Yüce - Prof. Dr.,Basketbolcu,Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanı
Mezun
  • Alev Alatlı (B.S. 1963) — Yazar
  • Taner Akçam (B.S. 1976) — Tarihçi, toplumbilimci ve yazar
  • Ali Babacan (B.S. 1988) — 60. Hükumet Dış Îşleri bakanı
  • Vedat Çakmak (B.S. ME 1976) — Öğretim görevlisi, Galatasaray Üniversitesi
  • Yasemin Dalkılıç (B.S.) — Serbest dalışta dünya rekoru sahibi
  • Can Dündar (M.S. 1988, Ph.D. 1996) — Gazeteci
  • Haydar Ergülen — Şair
  • Albert Kohen Erkip — Matematikçi
  • Erol Gelenbe - Bilgisayar uzmanı, mühendis, uygulamalı matematikçi
  • Mustafa Halilsoy (Ph.D.) — Kıbrıslı fizikçi
  • Tunç Hamarat (B.S.) — Büyükusta ve yazışmalı satranç şampiyonu
  • Derya Köroğlu (B.Arch. 1979, M.S. 1983) — Müzisyen (Yeni Türkü)
  • Rüşdü Saraçoğlu Ekonomist. Eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı
  • Süreyya Serdengeçti (B.A. 1979) — Ekonomist. Eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı
  • Mehmet Ali Talat — Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
  • Kürşad Tüzmen (B.A. 1981) — Dış ticaret ve gümrükten sorumlu devlet bakanı
  • Turgay Uzer - (B.S.) GaTech'de teorik fizikçi
  • Mehmet Ali Nuroğlu - (B.S.) Oyuncu
  • Emin Çölaşan - (B.S.) Gazeteci
  • Ece Sükan - (B.S.) Modacı
  • Murat Yetkin - Gazeteci
  • Elif Şafak - Yazar
  • Enis Batur - Yazar
  • Ozan Önen - Yazar - Organizatör - Prodüktör
  • Cumhur Onat-Türkiye'nin bilişim suçları nedeniyle ilk hüküm giymiş hacker'ı.
  • Karahan Çantay- Best Model of Turkey
  • Suavi- Şarkıcı
  • Lale Müldür - Şair
  • Ersin Özince- Türkiye İş Bankası Genel Müdürü
  • Adnan Bostancıoğlu
  • Ahmet Kanneci - Gitar Virtüözü
  • Salih Memecan- Karikatürist
  • Durul Gence- Vurmalı Çalgılar Virtüözü
  • Neşe Yaşın
  • Ela Cindoruk
  • Ümit Mindek
  • Ömer Vargı
  • Oğuz Sarvan
  • Rüşdü Saracoğlu
  • Hayri Kozanoğlu
  • Levent Ülgen
  • Ali Dinçer - (B.S. 1971) Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı, Parlamenter
  • Yalçın Küçük
  • Saynur Tezel
  • Özlem Gürses
  • Mehmet Hilmi Guler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı
  • Buket Uzuner - Yazar
  • Murat Çelikkan - Yazar
  • Yıldırım Türker - Yazar
  • Ege Cansen
  • Mehmet Eroğlu-Yazar
  • Murat Didin
  • Feride Çiçekoğlu
  • Tolga Çandar
  • Mehmet Emrehan Halıcı
Ayrıca, "Kıbrıs Çıkarması"ndaki ünlü "Ayşe tatile çıkıyor" sözünün Ayşe'si Ayşe Ayata, Turan Güneş'in kızı, ODTÜ mezunudur ve halen ODTÜ'de profesördür.

ODTÜ'den terk, tanınmış isimler
  • Ahmet Altan - Yazar
  • Şebnem Ferah - Rock sanatçısı
  • Haluk Levent - Rock sanatçısı
  • Gökhan Cengizkan - Edebiyatçılar Derneği Başkanı - Yazar
  • Özcan Karabulut - Edebiyatçılar Derneği Eski Başkanı - Yazar
  • Süreyya Ciliv - Turkcell CEO'su
ODTÜ'lü devrimciler
  • Taylan Özgür, 1969 yılında güvenlik güçlerince İstanbul Beyazıt Meydanı'nda vurularak hayatını kaybetti.
  • Sinan Cemgil, 1971 yılında güvenlik güçlerince Adıyaman'da vurularak hayatını kaybetti.
  • Yusuf Aslan, 1972 yılında Deniz Gezmiş ile birlikte idam edildi.
  • Hüseyin İnan, 1972 yılında Deniz Gezmiş ile birlikte idam edildi.
  • Ertuğrul Karakaya, 1977 yılında güvenlik güçleri tarafından A1 Kapısı'nda vuruldu.

Son düzenleyen Safi; 15 Kasım 2016 00:55
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
15 Kasım 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kampusu

Ad:  odtü.JPG
Gösterim: 1193
Boyut:  48.5 KB

Ankara’nın yaklaşık 6 km dışında, Eskişehir karayolu üzerinde mimar Altuğ ve Behruz Çinici’nin gerçekleştirdiği kampus yerleşmesi. Gerek kent planlaması açısından, gerekse tek tek yapılarıyla Türk mimarlığına bazı yenilikler getirmiştir. Yerleşim planı 1961’de açılan bir yarışmada elde edilmiştir ve Türkiye’de uygulanmış ilk kampüstür.

Kampusun belkemiğini uzun bir yaya yolu oluşturur. Bunun iki yanında çeşitli fakültelerin eğitim ve araştırma yapıları, atölye ve laboratuvarlar ile rektörlük, kütüphane, kafeterya, oditoryum, tören alanı, Atatürk Anıtı gibi ortak kullanılan yapı ve alanlar yer alır. Taşıt ulaşımı bunların dışından geçen bir çevre yoluyla sağlanır; böylece kampus içinde yaya ve taşıt trafiği birbirinden ayrılmış olmaktadır. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan yaya yolunun doğusunda, bir üçgen oluşturacak biçimde yerleştirilmiş akademik merkez, çarşı, açık ve kapalı spor alanları, onlardan daha doğuda da öğrenci yurtlan ve öğretim üyesi lojmanları yer alır. Kampüsteki bütün yapılar batıda uygun bir yere yerleştirilmiş olan merkezden ısıtılmaktadır. Ankara yakınlarındaki Mogan Gölünün bir bölümü kampus içinde kalmakta, burada su sporları yapılmaktadır. Tümüyle 4.200 hektarlık bir alanı kaplayan kampus, yapım çalışmaları bittiği zaman günlük 30 bin kişilik bir nüfusu barındırmak üzere tasarlanmıştır.

ODTÜ kampusundaki toplam inşaat alanı 800 hektardan fazla tutan yapıların da bazı ilginç yanları vardır. İlk yapılan ve kampusun en önemli yapılarından biri olan Mimarlık Fakültesi (1962-63) Türkiye’deki ilk çıplak (brüt) beton uygulamasıdır. Fen- Edebiyat Fakültesi Oditoryumlan’nın (Üçlü Amfi) üzerini, o güne değin Türkiye’de uygulanmış en büyük pleksiglas kubbe örtmektedir. İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi, Rektörlük, Kütüphane gibi yapılar dış görünüşleri, yarattıkları ilginç mekânlar, malzeme kullanımları ve ayrıntılarıyla çağdaş Türk mimarlığının en önemli yapıları arasındadır.

ODTÜ kampusu Bayındırlık Bakanlığı’nın çalışmaları dışındaki ilk büyük mimarlık uygulaması olduğu kadar, yapıların Türkiye ölçülerine göre çok kısa sayılacak sürelerde bitirilmesi ve maliyetlerinin de başka yapılarla karşılaştırıldığında kabul edilebilir ölçülerde tutulabilmiş olmasıyla da önem taşır.

kaynak: Ana Britannica
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 15 Kasım 2016 01:33
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
15 Kasım 2016       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
ODTÜ